Hogyan lehet dúsítani egy fémet?
Gondolok itt a vas anyagokra vagy rozsda mentes acélra.
Olvastam olyat hogy körülbelül 1,5-2 mm mélyen szénnel dúsítják ezt hogy lehet értelmezni?
Gondolom a cementálás nevű eljárásra vagy kíváncsi.
Lehet az acél felületét nitrogénnel, krómmal, szilíciummal, stb. is dúsítani.
A közös ezekben az eljárásokban a magas hőmérsékleten végbemenő diffúzió.
Ez az acél felületének szénnel dúsítása 0,4 - 2,0 mm mélységben.
Régen ezt úgy csinálták, hogy a cementálandó alkatrészt hőálló acéldobozba csomagolták, széntartalmú anyag faszén, öntöttvas forgács , és aktivátor társaságában. Majd az egész dobozt kemencébe tették, és jól aláfűtöttek. Ez az eljárás a múlté.
A csepegtetős kemencék is nagyrészt kimentek a divatból. Ezek elektromos fűtésű aknás kemencék voltak, amelybe egy szerkezet metanolt, és más szénhidrogéneket csepegtetett be.
Jelenleg védőgázas kemencékben végzik cementálást, vagy nitrocementálást 870 -980 °C hőmérsékleten. A karbon bevitelét földgáz, vagy propán, a nitrogén bevitelét ammónia adagolásával biztosítják. ( A védőgázhoz keverik az adalékot.)
Igen erre gondoltam Köszönöm.
A wikipedián írja hogy : Cementálás (cementáció)
1,Kohászatban: Egy fémfelület felületi rétegének az edzése oly módon, hogy fémet hevítés közben olyan anyaggal borítunk be, amelynek a részecskéi beledifundálnak. Ilyen volt az acélgyártás legrégibb formája is, ahol a vasat faszénnel burkolták, és úgy hevítették.
Tiszta faszenet szórtak a fémre majd hevítették és ettől lett cementálva ?
Az előző válaszból kifelejtettem, hogy sóolvadékkal is lehet cementálni. Erre pl. olyan sókeverékek alkalmasak amelyek cianidokat, cianátokat tartalmaznak. Kovácsműhelyekben sárga, vagy vörös vérlúgsóval is cementáltak. ( Bár ez is ciánvegyület K4Fe(CN)6. )
- Tiszta faszenet szórtak a fémre majd hevítették és ettől lett cementálva ?
Elméletileg. Gyakorlatban ez túl szellős megoldás. A felhevített acélt erősen redukáló gáznak kell körülvenni. Egy rész szén-dioxidhoz , 100 - 200 rész szén-monoxid szükséges a hőmérséklettől, és az elérni kívánt karbon szinttől függően.
Másrészt két szilárd anyag nagyon gyatrán reagál egymással gáz, vagy folyadék közvetítése szükséges.
Ha valaki kovácstűzön akar cementálni, be kell kenni valamivel a munkadarabot.
https://www.youtube.com/watch?v=m--2ZYgOYnY
44:30 -tól figyeld!
A mester nem köti az orrunkra a pontos receptet. Szerintem van még benne bórax, vagy nátrium-karbonát, esetleg konyhasó, sárga vérlúgsó.
Egyéb lehetséges komponensek: Korom, grafitpor, üvegpor, vörös vérlúgsó, babliszt, melasz, tőzeg, enyv, szűzlány pisi ( karbamid ), stb. ( XD)
Köszönöm.
Hát szűzlány pisit manapság ritkán lelni. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!