Csiga homlokmetszet értelmezése?
Sziasztok!
Az érdekelne, hogy a csiga homlokmetszeti görbéit, hogy kell értelmezni?
Kép:
Ez az a görbe lenne, amit a csavarfelület alkotójának egy pontja ír le, a homlokmetszeti síkba, miközben, forog körbe és halad előre?
Kép:
A valóságban megfigyelhető ez a görbe, vagy csak elméleti jelentősége van? Ha keresztbe elmetszek egy csavarT pl. akkor nehezen tudom elképzelni, hogy hol jelenne meg ez a görbe.
Nem csodálkozom, hogy erre a kérdésre nem született válasz, mert a csigák elméletét roppantul nem ismerik a szakemberek. 100-ból, ha kettő tudja, hogy itt miről is van szó.
A kérdésben a kulcsszó a "származtatás".
Tehát nem azt írja, hogy mit látsz, hanem azt, hogy a görbe, amit látsz, az hogyan szerkeszthető ki egy műszaki rajzon.
A három különböző rajzon a metszeti sík más és más.
Nem mindegy, hogy a hossztengelyre merőleges a metszet, vagy a fogra merőleges.
A görbe egyébként látható, de csak azon szakasza amit nevezzük az egyszerűség kedvéért a menet tövétől a menet csúcsáig látszik. Ez pontosan látható a kész alkatrészen is.
Zavaró lehet az összképben, hogy a kész terméken már van egy élletörés is és emiatt optikailag eltűnnek ezek a görbék, illetve a látható görbe és az élletörés áthatása "egymásba hatása" teljesen más görbét láttat. Ha csak ketté fűrészelsz egy bármilyen csavar menetet, ott biztosan látod a görbét, de csak annyit amennyit a három közül a bal és a jobb oldali rajz mutat. A középsőnél berajzolták a legkisebb kört, ami a torokhengert jelöli, de ez csak elméleti kör, az sosem látható.
Egyébként nagyon nehéz fába vágtad a fejszédet, ha meg akarod ismerni a csigák elméletét. Aki tudja, hogy miről van szó az is ráül az információra, mert a tudás az pénz. Nekem is van olyan munkám, ami azért van nálam rendszeresen, mert tudok valamit, amit a másik szaki egyáltalán nem. Ezt nevezik ugye szakmai titoknak. Ha odamész egy esztergályoshoz és megkérdezed, hogy mi az a konvolút csiga, a jó része azt sem tudja, hogy mi az, szerszámot meg egyáltalán nem tud hozzá készíteni.
Nézd csak meg ezt a képet.
Ugyan itt egy 4 bekezdésű trapéz menet látható tengely metszetben, de a görbe itt is látható. Minél derékszögűbb a vágás és minél finomabb a felület érdesség, annál jobban kirajzolódik az a bizonyos görbe.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!