Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Maag fogköszörülést előtolása?

Maag fogköszörülést előtolása?

Figyelt kérdés

https://www.youtube.com/watch?v=wwn-UMvkcL4


Az érdekelne, hogy az oldalra lengő és az előre-hátra lendő mozgásokon kívül van-e itt egy állandó oldalirányú előtolás? Tehát az érdekelne, hogy hogy valósul itt meg a legördülés?



#fogköszörülés
2020. máj. 16. 11:37
 1/7 anonim ***** válasza:

Bár nem láttam még élőben Maag-ot, de az biztosan látható a videón, hogy itt három mozgást látsz és kettő amit nem látsz.


Amit Te oldal irányúnak mondasz, az valójában szinkronban van a fogaskerék szögelfordulásával, tehát amennyit oldalirányban mozdul a szánszerkezet pontosan ugyanannyit fordul el a fogaskerék is az osztókörén mérve. Ezáltal már létre is jön a legördülés.

A harmadik mozgás a hosszirányú, axiális mozgás.

Ezek voltak láthatók.

Ami nem látható, negyedik mozgás, hogy a köszörű korongok függőlegesen mozdulnak, ezzel tudsz bemenni a fogazat mélyére a korongokkal.

Az 5-ik mozgás pedig a korongok közelítése egymáshoz , ezzel veszel fogást gyakorlatilag, magyarán ezzel vékonyítod a fogakat.

Ami fontos, hogy a a korongok sosem ugyanannak a fognak az oldalait dolgozzák meg. különben nem lehetne mérést elvégezni a fogazaton. Erre van kitalálva az úgynevezett többfogméret mérése fogmikroval, vagy más néven tárcsás mikrométerrel.

[link]

2020. máj. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

A függőleges mozgást nem értem miért indokolt.


Német irodalomban találtam közben egy jó ábrát (amit magyar irodalomban sehol..)


[link]


Itt az 522. oldalon 3-ábráján van a Maag fogköszörülés.


Ez alapján a legördülés úgy valósul meg mint modjuk Maag foggyalulásnál. És ugye ott sem kell függőleges irányú mozgás, hanem csak a gördülés meg a vele kötött kapcsolatban lévő oldalirányú mozgás. Így valósul meg a legördülés.


Nem lehet az esetleg, hogy a billenő mozgás amplitudúja nő, folymatosan akkor amikor a tengelyirányban végig van köszörülve a fogalotó?


Szóval a videón pl. a második tengelyirányú elmozdulás után következő ,,billegés" nem elképzelhető, hogy nagyobb mint az első?

2020. máj. 17. 21:10
 3/7 anonim ***** válasza:
A videó nem az 522-es , hanem az 523-as oldallal áll kapcsolatban. A 2-es ábra mutatja, hogy 3 gyémánt szerszámmal kell szabályozni a köszörű korongot. Márpedig ha átmérőben hozzá kell nyúlni a koronghoz, akkor szükség van a függőleges mozgásra, meg hát alapból ezzel a függőleges mozgással állítod be, ha teszem azt 200mm-es korong helyett 150-eset teszel fel, akkor közelítened kell valamelyik szabadságfokkal. Ha nagyobb a megmunkálandó fogaskerék, akkor meg emelned kell a korongok függőleges helyzetén.
2020. máj. 18. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Ja, dehogy, az 522-es oldallal van "szerelve" a videó, ahogy mondod ,de igazából teljesen mindegy a függőleges mozgás mindenképp kell.

Az, hogy az 522-es vagy az 523-as oldal szerint megy a dolog, valószínűleg csak a fogszámtól függ.

2020. máj. 18. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Jaj így értem, hogy hogy gondoltad. Magyarul a függőleges mozgást, te mintegy ,,ráálló" vagy ,,pozociónáló" mozgásként írtad a megmunkálás kezdetén (úgy mint pl. esztergálásnál a fogásvételt). Így már világos! Köszönöm:)
2020. máj. 18. 21:08
 6/7 anonim ***** válasza:

Nem csak a megmunkálás kezdetén kell ez a mozgás, hanem minden korongszabályozáskor, ami ugye menet közben is előfordul(hat).

Nem tudom, hogy tervezték egy ilyen gép mechanikáját, de elképzelhető, hogy van egy fő nóniusz, amivel nagyjából ráállnak a fogazatra, majd mikor szabályozni kell a korongokat, akkor automatikusan kompenzálja a mechanika a korong fogyását. Legalább is így lenne jó dolgozni vele.

2020. máj. 18. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Világos! Köszönöm.
2020. máj. 18. 22:58

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!