A mozgólépcső ha lefelé megy és vannak rajta emberek is, akkor a motor hatja vagy éppen fékezi?
Itt 3:30-nál jobban látszik, meg kicsit az elején is.
Aki nem ért hozzá, minek ír?
Attól függ, mennyien vannak rajta.
Ha elég sokan, akkor bizony fékezni kell!
Ezért van kiírva a felirat, hogy álló lépcsőn csak a saját felelősségedre mehetsz.
Mert ha elfelejtették befékezni, abból súlyos baleset is lehet, mint ahogy már volt is. Egy teli lépcső sokkal gyorsabban is mehet, mint amire tervezték.
"Aki nem ért hozzá, minek ír?"
mondja az, aki a legnagyobb hülyeséget írja...
az álló mozgólépcső nem lépcső abban az értelemben, amit a tervezési szabályok egy lépcsőtől elvárnak. pl. túl magasak az egyes lépcsőfokok és nem álladó a lépcsőfokok magasságkülönbsége (eleje/vége). mindkettő barmi nagy nem-nem lenne, ha fix lépcsőről lenne szó, mert mindkettő azt okozza, hogy a figyelmetlen emberek baromi nagyot esnek pofára.
ezért lehet csak saját felelősségre használni lépcsőnek.
a kérdésre válaszolva:
igazából egyik sem, de ez függ attól is, hogy mit értesz motor alatt.
a dolgot úgy egyszerű megérteni, ha elképzelsz egy csavart és egy anyát. ha a csavar forgatod, az anyag megy ide-oda, de (hacsak nem direkt erre készített menetű csavart használsz), akkor az anya ide-oda mozgatásával nem tudod megforgatni a csavart. ezt nevezik önzárásnak és a mozgólépcső hajtásláncában (az út, ahogy a motor forgása a mozgólépcső mozgásává alakul) több ilyen viselkedésű elem is van. jellemzően csigahajtóművek tudnak ilyet, de van rá más megoldás is.
ezeknek az elemeknek van egy bemenete és van legalább egy kimenete és a bemenettel meg lehet forgatni a kimenetet tetszőleges irányba, de a kimenettel nem tudod megforgatni a bemenetet, mert inkább eltörik valami, semhogy sikerülne. egyszerűen ilyen a belső erőjátéka a szerkezetnek.
szóval a mozgólépcső attól, hogy telerakod emberrel, nem tud elindulni lefelé. és akárhány embert is raksz rá, ahhoz, hogy meginduljon valaminek el kell törnie, nem indul meg magától. ebből adódóan fékezni sem kell, mert magát fékezi, csak arra kell figyelni, hogy a hajtómotor a megfelelő sebességgel forogjon. és akkor a megfelelő sebességgel fog menni.
Ez mind nagyon jó lenne, és biztos létezik ilyen mozgólépcső 𝐢𝐬.
Csakhogy már történt olyan baleset, amit írtam: eredetileg álló lépcső megindult az emberek alatt, nagyon felgyorsult, és súlyos balesetet okozott.
Szóval egy biztos: 𝐯𝐚𝐧 ilyen lépcső is!
És ránézésre pont olyan, mint az, amelyik biztonságos.
Kíváncsi voltam és utánanéztem, de csak vázlatosan. Van benne fék, de mondjuk azt nem tudom, hogy hány fajtája létezik a kialakításuknak. Szóval visszavonom, mert ugyan van benne fogaskerék, de nem a motor állítja a sebességet, fék és biztonsági fék is van beleépítve.
Idézet egy biztonsági ellenőrző listából:
"- ellenőrizni az üzemi fék és a kiegészítő fék (mechanikus fékszerkezet) kialakítását, működését különböző terhelési viszonyok mellett, kiszámítani a fékterhelést, megmérni a fékutakat, a gyorsulást és a lassulást, felvenni a fékszerkezet(ek) kezdeti jelleggörbéit"
"- ellenőrizni a túlsebesség korlátozásának, az akaratlan irányváltás megakadályozásának megoldását,
működését, ..."
Pár kép egy biztonsági doksiból:
És itt egy baleset is, ahol megindult lefelé a tömött mozgólépcső, mire megállították:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!