Ha a fénynek eddig 13,7 milliárd éve volt ide érni, akkor annak a képnek nem kellene mára már másképpen festenie és a következő pillanatban is másképp mivel "onnan" fénysebességgel érkezik ide folyamatosan az információ?
Egyik pillanatról a másikra jellemzően nem történik számottevő változás egy égitestben vagy galaxisban vagy más látható űrbéli objektumban.
De igen, ha például egy pont 100 millió fényévre lévő csillag pont 100 millió éve lett szupernova, akkor az tegnaphoz képest mára egész máshogy festene.
"Tehát az erre épített csillagászati-informatikai eszközt nyilván nem egyszer használatosra készítették"
"Az epocha gyakran használatos a csillagászatban. A látszólag állandó helyzetű égi objektumok koordinátái, valamint a csillagtérképek a koordináta-rendszer(ek) időbeli változása miatt szigorúan véve egy adott időpontra vonatkoznak, amelyet a térkép vagy katalógus epochájának neveznek, ami az adott dokumentum elválaszthatatlan része. Az adat időpontját gyakran így jelölik: J2000, ami egy konkrét időpontot jelöl: 2000. január 1-je, déli 12 h TT (terrestrial time). Ebből kiindulva kiszámítható az adat egy későbbi (vagy korábbi) időpontbeli értéke, meghatározható hibahatárokon belül."
A műszereket szinte folyamatosan használják, szerintem kevés dolgot használnak ki annyira maxon, mint az űreszközöket. Konkrétan keress rá teleszkópokra, missziókra amik érdekelnek téged és rengeteg adatot megtalálsz az interneten. Csomó archívum nyilvános.
Itt egy példa:
Lenne egy közbevető kérdésem. Kérdezd meg apádtól (nagyapádtól, ha él), milyennek látta gyerekkorában a napot. És milyennek ma? Eltelt 50-70 év és semmi szemmel látható változás. Ez az égitestek változási sebessége.
Na most tégy a napra egy éppen kifogott friss halat (ne most, nyáron). Szagold meg másnap este, tanulmányozd az állagát. A változás sebessége ilyen is tud lenni, de nem az égitesteken.
Ezzel azt akartam mondani, hogy Galilei megfigyelései csak annyiban elavultak, hogy gyenge minőségű eszközei voltak. De semmivel sem látott mást. Na ja, rendkívül pontos műszerekkel lehet kimutatni különbséget, mert a válozás természetesen folyamatos, csak az emberi érzékelés számára nagyon lassú.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!