A vákuumnak van ereje? Anno a magdeburgi gömböt nem tudta szét húzni 8-8 ló, tudom, hogy azért mert a gömben nem volt levegő de miért ilyen nehéz széthúzni?
Onnantól, hogy valamiben nincs levegő, a külső légnyomás hat a részecskékre, szóval gyakorlatilag nem a vákuumnak van ereje, ha az alap légnyomásnak, ami vákuum hatására megnő.
Próbáld ki otthon: fogj egy nylon zacskót, szorítsd ki belőle a levegőt (nagy részét), és köss rá egy csomót. Ekkor viszonylag levegőmentes lesz a zacskó belseje. Na és próbáld meg ezt széthúzni úgy, hogy a zacskó falai ne érintkezzenek egymással. Megfogod a zacskó egyik, meg másik falát, és széthúzod.
Nem fog menni, szimplán csak elcsúsznak egymáson a rétegek egészen addig, amíg újra levegőt nem engedsz bele.
Így van. A vákuumnak nincs semmi ereje. A nyomásnak meg van.
Így a légnyomás erejének nem tart ellen semmi, dolgozhat.
Természetesen volt a magdeburgi gömbben is levegő. De a széthúzás szempontjából kicsi a jelentősége, hogy tökéletes vákuum van-e benne, vagy a külső légnyomás 1%-a, vagy akár 10%-a. A széthúzásukhoz szükséges erő ugyanis a belső és külső légnyomás különbségével arányos. Ha a vákuumos esetben X Newton erő kell hozzá, akkor az 1%-os vákuum esetében 0,99*X ami alig kevesebb, és a 10%-os esetében 0,9*X ami még mindig nagyon sok.
Csak szemléltetésképpen: ugyanolyan nehéz széthúzni a 10%-os belső légnyomású gömböt Magdeburgban (tengerszint feletti magasság 43 m) mint tökéletes vákuummal a Kékestetőn (tengerszint feletti magasság 1014 m). Ugyanis a Kékestetőn a külső légnyomás pont annyival kevesebb Magdeburghoz képest, mint amennyivel a 10%-os belső nyomás nagyobb a vákuumnál.
Az űr vákuumában például a magdeburgi kísárlet nem működne, semmi nem tartaná össze a két félgömböt, mert nincs nyomáskülönbség a kinti és a belső tér között.
A porszívóba sem a vákuum (csökkent nyomás) húzza be a levegőt és a port, hanem a külső légnyomás "tolja" be. Kicsit olyan, mint mikor kilyukasztunk egy vizes vödröt, ott sem húzza ki semmi a vizet, a víznyomás tolja ki a lyukon.
"Az űr vákuumában például a magdeburgi kísárlet nem működne, semmi nem tartaná össze a két félgömböt, mert nincs nyomáskülönbség a kinti és a belső tér között."
Jelen szempontból igaz, de valójában, ha az két fém félgömbhéj lenne, bizony összetapadna. :)
Csak annak tényleg nincs köze a nyomáshoz.
fentiek mind jók, és ezért fontos megérteni, hogy mi is az a vákuum, sok laposföld hívőnek egyik kedvence, hogy mégis hogyan lehetne üres a világűr, a nagy vákuum nem szívná el a levegőt?
a vákuum nem szív, ereje sincs, mint látod
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!