Lottózásban van értelme a valószínűség számításnak?
A valószínűség nem szól másról, minthogy az összes eset hányadrészében történik meg valami. Például annak a valószínűsége, hogy a dobókockával 6-ost dobsz, 1/6, mivel 6 lehetőségből csak 1 esetben tudunk 6-ost dobni. De ugyanez igaz 1-től 6-ig bármelyik számra is, így hiába tudja megmondani egy matematikus, hogy mekkora a valószínűsége, attól még nem fogja tutira tudni, hogy melyik szám lesz a következő.
A lottóval is ugyanez a helyzet. És abban teljesen igazad van, hogy az 1,2,3,4,5 számsornak pont ugyanakkora a valószínűsége, mint a 15,26,40,66,87 számsornak.
Én egyébként azon szoktam jót derülni, amikor nagy a nyeremény, és erről csinálnak egy riportot a híradóban, és mindig elmondják, hogy "Megkértük X.Y. matematikust, hogy számolja ki a valószínűséget", mintha ehhez hűdenagy matematikusnak kellene lenni -pedig ez egy középszintű matektudással rendelkező középiskolásnak is követelmény, hogy ki tudja számolni.
> Szóval szerintem egy matematika professzor sincs előnyben egy átlag emberhez képest gondolom. Tehát kiszámolja, h mely számoknak kisebb az esélye a következő sorsolásnál, és más számokkal játszik, de mégse nyer.
Egy matematika professzor valószínű megértette, hogy a lottóhúzások egymástól független események. Az, hogy milyen számokat húztak ki a múlt héten, az semmivel nem csökkenti vagy növeli az esélyét annak, hogy ezen a héten milyen számokat húznak ki. Ugyanúgy 1:90 lesz az esélye, hogy a kihúzott számok között lesz 1-es, 1:90 lesz az esélye, hogy lesz benne 2-es, stb…
> Egy filmben a srác az 1,2,3,4,5-ös számokkal játszott, és megnyerte a fődíjat.
Mert az 1, 2, 3, 4, 5 számok kihúzásának pont akkora az esélye, mint bármelyik más számötösnek, történetesen az általad játszott számoknak.
> Azt mondhatnánk, hogy hülyeség ezekkel a számokkal játszani, de nem nagyobb, mint bármely másokkal.
Bizonyos értelemben így van. Más értelemben meg lottózni nem feltétlenül hülyeség önmagában. Ha valaki akkora összegben játszik, amit megengedhet magának, és amennyit megér neki az az élmény, hogy részt vehet a játékban, akkor miért is ne? Hiszen az ember ha darts-ozik, akkor is bedob pár száz forintot a gépbe, és bár a gép soha nem ad semmiféle pénzbeli nyereményt, a játékélmény mégis megér valakinek ennyit. De annyiban igazad van, hogy aztán milyen számokat játszik meg, az 1, 2, 3, 4, 5-öt, vagy öt véletlenszerűen kiválasztott számot, vagy a családtagok születési adatait, az ilyen szempontból már lényegtelen, a nyerési esélyeken ez mit sem változtat.
Matematikailag ugyanakkora esélye van az 1,2,3,4,5 számkombinációnak, mint bármelyik más öt számnak, de statisztikailag-tudtommal- még sosem húztak ki öt egymást követő számot.
Bár lehetséges, hogy pont emiatt egyre nagyobb az esélye, hogy ez egyszer mégis megtörténik.
Az első magyar lottónyertes a saját és a gyerekei életkorát tette meg.
Egy középiskolás is meg tudja mondani, hogy 90 alatt 5 az esélyed, hogy ötösöd legyen. Ez egy nagyon kicsi esély, de minden számsornak ugyanaz az esélye. A Valószínűségszámítás és Statisztika Tanszék matematikusa tovább játszana ugyanazzal a számsorral, amivel egyszer már elvitte a fődíjat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!