Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért 467 nm hullámhosszú az...

Miért 467 nm hullámhosszú az UHDTV sztenderd kék alapszíne?

Figyelt kérdés

Az UHDTV színskálájának alapszínei monokromatikusak, 630 nm piros, 532 nm zöld, 467 nm kék, ezt a Rec2020 nevű sztenderd rögzíti. Ez nagyobb színskálát ad, mint a mozi enyhén kevert alapszínű skálája (DCI-P3) vagy a még szűkebb, erősen kevert sRGB és hasonlók.


Az 532 nm-es zöld érthető, a 630 nm-es vörös egy kompromisszum a szükséges sugárzási teljesítmény és a zöld színérzékelő sejtekbe való átszűrődés között. De a 467 nm-es kék teljesen érthetetlen számomra. 420-430 nm-en egyrészt érzékenyebbek a kék színérzékelő csapok, másrészt a zöld/vörös csapokba is kevesebb szűrődik át:

[link]


Technikai oka van hogy mégis a 467 nm-t választották alapszínnek? Mittudomén könnyebben lehet ilyen lézert vagy diódát csinálni?



2020. jan. 3. 12:25
 1/8 Ká.Pé válasza:
0%

Most tényleg! Ez miben járul hozzá az életedhez? :D

Nem hogy az okát nehéz elképzelni, de magát a kérdést is kemény dolog felfogni. :D

2020. jan. 9. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 eddiboy ***** válasza:
100%
Nyilván olyantól várt választ a kérdező,aki ért hozzá.
2020. jan. 10. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
77%
Hát ha két hullámhosszat már kilogikáztál, az meghatározza a 3-at, hogy a 3-bol meglegyen a fehér, nem?
2021. júl. 21. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Rossz oldalról közelíted meg a dolgot. Valóban fontos az emberi látás, de még fontosabbak a megjelenítő eszközök fizikai lehetőségei, hiszen a szabvány azokra vonatkozik.


A BT.2020-al az volt a cél, hogy jövőt álló színteret definiáljanak, az emberi látás lehető legnagyobb lefedésével.


És itt jönnek képbe a megjelenítő eszközök: Nem árt, hogyha valami újat definiálnak, akkor az kompatibilis legyen a régebbi rendszerekkel is, magyarul magában kell foglalnia a korábban használt színtere(ke)t is, hogy azok a tartalmak is színhelyesen megjeleníthetőek legyenek a kijelzőn.


Nézd meg ezt a diagramot:

[link]


A zöld színt jobbrább már nem lehet rakni, mert az már kívül esik a látható tartományon, ebben gondolom egyetértünk. Ha balrább raknák, akkor viszont kakukk a DCI-P3 tartalmaknak, hiszen abban az esetben már nem fedi le teljesen a háromszög.


Mondhatnád, hogy jó, jó, de ez BT szabvány, az meg DCI. Mi a frászért kéne figyelembe venniük a DCI-t?


A magyarázat az, hogy jelenleg egyetlen projektor sem képes megjeleníteni a BT.2020 színteret, azok mind DCI szabvány szerint vannak kalibrálva.


Azt hiszem itt meg is állhatunk, mert ez a válasz arra, hogy miért ott van a zöld szín, ahol van. Lehetséges, hogy más okai is vannak, de azokról nem tudok nyilatkozni, mert matematikailag hosszadalmas levezetést igényelne az ellenőrzésük, hogy tényleg úgy van-e, ahogy gondolom...

2021. júl. 21. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

+1 fun fact: A BT.2020-ban masterelt filmekben nincsen kihasználva a teljes színtér tartomány. Valójában csak a DCI színteret fedik le a színek. A DCI színtér azon alapul, hogy azokat a színeket látja az emberi szem visszaverődés által, tehát mondhatjuk azt, hogy gyakorlatilag a valóságot a DCI szabvány fedi le a legjobban.


+1 bónusz fun fact: A filmekben a teljes színtér sosincs kihasználva, hiszen senki nem annyira őrült, hogy 100%-os szaturáltságú színeket használjon gradelés során. Rajzfilmekben talán nagyon ritkán 1-2 helyen van ilyen, de nem ez a jellemző. Ez pedig arra a kérdésre lenne válasz, hogy miért engedi meg a szabvány, hogy a színtérnek csak adott százalékát legyen képes lefedni a kijelző, ha amúgy nem tudja a teljeset megjeleníteni. Ezzel szépen vissza is élnek a gyártók. Reklámozzák, hogy DCI-képes így, DCI-képes úgy, aztán kiderül, hogy valójában csak 90%-át tudja vagy még annyit sem. :)

2021. júl. 21. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Előre is bocsánat az off kommentért.

1-es. Miért probléma az, hogy a kedves kérdező feltette ezt az igazán érdekes kérdést? Ez egy teljesen érdekes, sőt bizonyos helyzetelben fontos ismeret lehet. Így is minden második kérdés a kategóriában valamilyen elmélkedő kérdés(nincs velük se baj, de általában nem hordoznak semmilyen gyakorlati, mindennapi életben hasznos ismeretet) vagy trollok/fotelfizikusok hülyeségei.

2021. júl. 22. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#4: Várj, én a kék alapszín hullámhosszát furcsállom, nem a zöldét. A kéket még simán húzhatnád lejjebb anélkül, hogy a kék-zöld oldal keresztezné a DCI háromszögét. És mivel a kék csapok érzékenysége 467-től lefelé még egy ideig nő, ezért hatékonyság szempontjából is előnynek gondolnám.

Talán az u'v' színtérben jobban látszik hogy mire gondolok: [link] Ezen a DCI gamut pont nincs jelölve, de a DCI kékje úgyis azonos az sRGB/Adobe sRGB kékjével.

Az, hogy a projektorok így se, úgy se tudják megjeleníteni, természetesen igaz, de más tészta. Én azt hittem, hogy a Rec2020 lényege, hogy kitűzze az elméleti célt, amit a jövőben monokromatikus fényforrásokkal, lézerekkel vagy nagyon szűk spektrumú LED-ekkel gyakorlatban is elérhetünk.

Ha az lenne, hogy vannak szuper, olcsó, megbízható 467 nm-es LED-jeink, amiket a gyakorlatban is elterjedten használunk, akkor érteném, hogy gamut specifikációt alapozunk rájuk. De nem erről van szó, így továbbra sem értem a dolgot.

2021. júl. 22. 10:31
 8/8 anonim ***** válasza:

Észrevettem, de nem akartam már javítani. :) A kék színt én pont nem értem, hogy miért gondolod abnormálisnak, mert 450-485 nm között van a kék szín hullámhossza. A 467 az pont benne van ebben a tartományban. Ugye az alapvetés az volt a BT.2020-nál, hogy az alapszínek legyenek tiszta színek. Az általad javasolt 420-430 nm az az ibolya színnek a hullámhossza.


Szerintem ami itt kérdés lehet az az, hogy a 450-485 nm-es tartományból miért pont a 467 nm lett kiválasztva. Erre nekem az a tippem, hogy talán mert ez van a skála közepén, mint "arany középút" vagy mert ez adja a legjobb kalibrációs lehetőségeket technikailag, nem derül ki pontosan az oka az elérhető publikációkból.

2021. júl. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!