Mik az 50es években épült szocreál épületek jellemzői?
Valószínűleg nem a panelházakra gondolsz, mert az jellemzően 60-70-es évek. Az 50-es években a régi téglaházak korszerűsítése volt jellemző (kályha helyett gázfűtés), vagy pl. Óbudán akkortájt indult a téglaépületes kísérleti lakótelep, vagy a József Attila lakótelep.
Vagy olyanra gondolsz, mint Például az Állami Áruház, Újpest központnál?
Vasbeton. Minimáldizájn. Nagy síkfelületek, viszonylag nagy üvegfelületekkel, akkor futurisztikusnak ható formákkal.
A pécsi Olympia étterem egy tipikus példa.
Nem sok ilyen van, ahol tényleg tetten érhetőek a stílusjegyek, mert a legtöbb akkori épület végletesen funkcionálisra épült, gyakorlatilag dizájnmentesen, a formákat inkább az alapanyagok határozták meg, mint bármi esztétikai tervezés.
Ipari épületekben a funkcionalitás mellett, ha volt valami cél, akkor az a monumentalizmus.
Mutatni, kellett, hogy mennyire a vas és acél országa vagyunk.
Nézd meg a dunai Vasmű bejáratát.
Mindenesetre a kérdésből inkább lakóépületekre asszociálnék, ott meg nagyon nincs mit stílusnak nevezni a betonkocka-legó lakóházakon.
A Füredi úti lakótelep (Örsnél, amit mondasz) tipikusan szoci, de azt a 60-as években kezdték el építeni.
Jellemzők?
Magas, min 8-10 emeletes vasbeton (“Kádár-kocka”)házak, panelekből összeállítva. Minőségük amúgy sokkal jobb, mint gondolja sok ember, rendszeresen ellenőrzik őket. Kevesebb esetben vannak pl beázások, penészesedések, mint a sokszor lepusztult, dohos régi bérházak esetében.
Hátrány, hogy persze a fentiek azért itt is megesnek, a hangszigetelés elég vacak, minden áthallatszik a szomszédból, és baromi meleg van bennük nyáron (pláne a felsőbb szinteken), mert nincsenek olyan vastag falaik, mint a régi bérházaknak.
Köszönöm a válaszokat. Ilyenre és hasonlókra gondolok.
[link] ,19.1319039,3a,75y,280.62h,102.04t/data=!3m6!1e1!3m4!1sFof0cTyDroDniWVWIzN8Vg!2e0!7i13312!8i6656
Átlag panel:
"Milyen technológiával készültek"
Előregyártott vasbeton elemek, helyszínen összeépítve. Masszív, robosztus megoldás.
"milyen lehet a minőségük, milyen életminőséget biztosítanak"
A házgyári ajtók, ablakok, csaptelepek, csempe, gardróbszekrény, konyhabútor, stb. mára elég idejétmúltak, de azok nagyrészt már le vannak cserélve. Az elrendezésük elég változatos, a kis egyszobás garzontól a 72 nm-es lakásokig mindeféle készült.
A maga idejében teljesen elfogadható életszínvonalat adtak, főleg a régi "gangos" bérházakhoz képest. Lakásonként kádas fürdőszoba és WC, sokaknak ez már szinte luxus kategória volt. (Manapság is van még sok olyan régebbi, főleg belvárosi társasház, ahol pl. utólag beépített zuhanyfülke van csak, vagy ne adj' Isten folyosónként egy közös WC.) Akkoriban modernnek számító lift 4 emelet felett kötelezően megvolt. Egyes helyeken (pl. Káposztásmegyer) nincs vezetékes gáz, ott villanytűzhelyek vannak.
Nem tudom, minek a kérdést feltenni, mikor magad írod, hogy: fél Dunaújváros. Hát nem néztél rá?
Még jó példa, ezer más példán kívül a BME R, T, H és V1 épületei (linkelés helyett, ugye az Egry József utca írandó be a google-ba, aztán nézhető innen-onnan).
De az építészek szerint az Olympia étterem az nem.
A panel... jaj. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!