Miért volt olyan alacsony az átlagéletkor a középkorban mikor rendkívül sokat mozogtak a friss levegőn és egészségesen étkeztek?
Mert a friss zöldség mellett halálra dolgozták magukat. És korántsem ettek annyit. Mert a pompás palotákat nem tudták kifűteni, ezért a köszvény aratott. Mert háborúztak. Mert nem tudták, hogy kezet kell mosni evés előtt, nem minden tisztának látszó vizet lehet meginni, és a betegségek fertőzők.
Röviden szólva, a fejlődés egyeseknél rossz életmódot hozott, de többeknél jó gyógymódot adott.
Kíváncsi lennék hány mai túlsúlyos, egészségtelenül táplálkozó, mozgásszegény életmódot élő ember élné meg akár a 40-en a középkorban.
Nem sok.
Nem mindig volt elegendő élelem mindenkinek (sőt általában nem), ennek ellenére végezték a nehéz fizikai munkát, és nem napi 8órában, hanem sokkal több..
Meg amit mások is említettek: durva járványok, háborúk, higiénia hiánya stb.
Ma már sok ember attól teljesen kilenne, ha nem lehetne a boltban laktóz mentes termékeket kapni. Vagy ha betegen gyógyszer nélkül kéne erős fizikai munkát végezni..
Ez egyébként baromság:
"nem volt cukor"
Hogy ne jutottak volna cukorhoz. Pl a gyümölcsökből? A cukor nem rossz dolog igazából, az agyunk is szölöcukorral működik. Csak ugye nem mindegy milyen cukor.
A cukor önmagában nem káros. A mennyiség az egyetlen fő szempont.
Egyes tanulmányok szerint a fruktóz még károsabb is az anyagcserére mint az átlag finomítotr cukrok. Pedig gyümölcscukor...
Csak ugye finomított formában egy tonnát beleoldanak az üdítőkbe, sütikbe, édességekbe.
A természetes gyümölcsben lévő fruktózt nem is lehet túladagolni, mert nem tudsz annyit megenni. Ráadásul a gyümölcsökben ott a sok rost és flavinoidok, antioxidánsok stb.
Szóval nem mindegy milyen formában és dózisban visszük be. Egy üdítőben megiszol 30 gramm cukrot, fellövi a vércukrot az űrbe. Ugyan ez változatos rost-szénhidrát-fehérje étrendben már nem.
Ez egyébként egy nagyon éredekes kérdéskiírás, mert nagyon jól lehet rajta bemutatni, hogy mennyire rosszul gondolkodik a legtöbb ember.
Van két állítás, "egészségesen ettek és sokat mozogtak", valammint "nem éltek sokáig". Ez ellentmondani látszik ergo két lehetőség van: vagy van valami egyéb faktor, ami az egészséges étkezés mellé kell, vagy pedig nem is igaz, hogy egészségesen ettek. (Esetleg az nem igaz, hogy nem éltek sokáig, de ezt lehet ellenőrizni.)
Az érdekes az, hogy a kérdező csak az egyéb faktorokra fókuszál, fel sem merül benne, hogy valamit esetleg nem jól tud. Ez egy nagyon fontos gondolkodásbeli hiba.
Nos természetesen részben arról van szó, hogy a középkorban egyáltalán nem ettek egészségesen. Télen nem nagyon volt zöldség, a disznóvágás leginkább viszont pont ekkor volt. Tehát a téli menü az zsíros, zöldségmentes szénhidrát volt, a tél vége felé már akár jelentős vitaminhiányokkal. De általában nem volt olyan sok a hús, vagyis a menü leginkább szénhidrát volt év közben is, csak akkor volt zöldség. Tehát az átlagember tápláléka hússzegény, vitaminszegény, sokszor ásványianyag-szegény (pl jódhiányos) volt. Emellett a higiénia hiánya (nincs WC), adott esetben háborúk, sérülések ellátásának hiánya, orvosi téveszmék (mindenre az érvágás a megoldás) stb stb stb mind hozzájárultak a rövid élettartamhoz.
(Ne feledjük, a középkor az 476 és 1492, más meghatározás szerint 1517 közti időszak, 1800 az lehet hogy régen volt, de már nagyon nem középkor.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!