Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A szürke színnek mi az egyetle...

A szürke színnek mi az egyetlen ellentéte?

Figyelt kérdés
Ellentétből csak egy lehet, ha több van, az már nem igazi ellentét.
2019. dec. 2. 17:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Egy másik árnyalatú szürke, vagy akár önmaga. (Ha a tudomány témakörben teszed fel a kérdést.)
2019. dec. 2. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 2*Sü ***** válasza:
92%

> Ellentétből csak egy lehet, ha több van, az már nem igazi ellentét.


Hát pedig az ellentétnek legalább kétféle értelmezése van. Mi a domb ellentéte? A sík talaj vagy a gödör? A dolgok a legtöbbször elhelyezkednek valamilyen skálán, az ellentét hétköznapi értelemben néha a 0-tól való távolság hiánya, néha a 0-tól való azonos, de ellentétes irányú távolság.


Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha amúgy az adott jelenségnek van egy természetes másik origója is ezen a skálán. Mi a magas ellentéte? Az alacsony, a nulla magasságú, vagy a mély? Mi a sok adósság ellentéte? A kevés adósság, az adósságmentesség, vagy a sok pénz?


~ ~ ~


De szerencsére a színeknél eléggé egzakt, hogy mit értünk egy szín ellentéte alatt. Egy adott szín ellentétén azt értjük, amilyen színt kapunk, ha az adott színt az ő intenzitásának megfelelően kivonjuk a fehér fényből. Vagy más megfogalmazásban az nevezzük egy adott szín ellentétén, amilyen színt hozzáadva fehéret kapunk.


A piros ellentéte a türkiz, a kéknek a sárga, a zöldnek a lila és viszont. A sötét pirosnak a halvány világostürkiz, a sötétzöldnek a világoslila, stb…


Ilyen értelemben a szürke ellentéte a szürke skálán vele átellenben lévő szürke. A feketének a fehér, a nagyon sötét szürkének a nagyon világos szürke, a kicsit sötét szürkének a kicsit világos szürke…


…És… A közepesen – 50%-osan – szürkének önmaga az ellentéte.


Ha matematikai értelemben akarjuk megfogalmazni, akkor egy szín három alapszínből áll össze, piros, zöld, kék – az additív színkeverés szerint –, és mindegyik felvehet 0 és valamilyen maximum között értéket.

Egy enyhén sötét, nüansznyit barnába hajló piros szín esetén ( [link] ) :

- piros: 80%

- zöld: 30%

- kék: 0%


Az ellentét szín valami égszínkék szerű lesz ( [link] )

- piros: 100%-80% = 20%

- zöld: 100%-30% = 70%

- kék: 100%-0% = 100%


Egy 50%-os szürke esetén:

- piros: 50%

- zöld: 50%

- kék: 50%


Az ellentét szín:

- piros: 100%-50% = 50%

- zöld: 100%-50% = 50%

- kék: 100%-50% = 50%


Ergo ugyanaz a szín, máshogy fogalmazva önmaga ellentéte. Hasonlóan ahhoz, ahogy a matematikában a nulla ellentettje (negáltja, additív inverze) önmaga, és hasonlóan ahhoz, hogy az 1 reciproka önmaga.


~ ~ ~


Bár a színek esetén ez pontosan az inverz fogalma. Van még egy fogalom, ami hasonlóan valamiféle ellentétet jelent, ez pedig a komplementer fogalma. Ez is hasonló, csak itt a komplementer színnek csak a színe az ellentétes, a telítettsége és világossága azonos. Viszont itt is az összes szürke – beleértve a feketét és fehéret is – komplementer színe önmaga.

2019. dec. 2. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Van viszont egy filozófiai értelmezése a dolgoknak, ahol a negáció szabja meg az ellentétet, akár halmazok felállításával is.

Jó - nem jó, édes - nem édes, magas - nem magas, és ebben az utóbbiban nyilván benne van a gödör, az alacsony, és a sík is, hiszen egyik sem magas.

Ekkor természetesen a szürke ellentéte a nem szürke és teljesen mindegy, hogy az éppen piros, e vagy zöld, vagy fehér, fekete, a lényeg, hogy nem szürke.

Az egyértelműsítés során ezt gyakran alkalmazzuk, sokkal gyakrabban, mint azt gondolni lehetne, például rendőri, vagy tudományos kutatómunka során, sőt általános értelembe vett kiválasztásnál is a szinonimák közül.

2019. dec. 3. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Nem minden tulajdonság mozog egy egyenes mentén, hogy két iránya vagy véglete legyen (mint pl. a hangerő, hőmérséklet). A színpaletta pont nem egydimenziós. A színtérben lehet ugyan ellenpontokat megadni, de ezt többféleképpen is megtehetjük, "ellentét" definíció kérdése (spektrális, pszichés, művészeti). Nincs mindennek egyetlen ellentéte.
2019. dec. 3. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Sőt, az egydimenziós, széles skálán mozgó tulajdonságoknak is relatív az ellentétük. Például a langyosnak, vagy a 20C foknak mi az ellentéte?
2019. dec. 3. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 2*Sü ***** válasza:

#3: Igen ez is egy értelmezés. Ebben az esetben a piros ellentéte a „nem piros”, és azon belül bármelyik szín, ami nem tartozik a piros halmazba. Ahogy egy volt osztálytársam fogalmazott: Kétféle ventilátor van, a kék, meg a nem kék. Itt tulajdonképpen a szín is, meg az ellentéte is halmazként van megfogalmazva.


Viszont színek esetén azért vannak olyan fogalmak, amelyek esetén nem a színek halmazához rendelünk hozzá egy másik halmazt, hanem a halmaz elemeihez rendelünk hozzá a halmaz másik elemét. Ilyen az inverz szín fogalma, az ellentétes szín alatt a leggyakrabban ezt értjük. De ilyen a komplementer fogalma is, ami.


~ ~ ~


#4: Több dimenziós térben is vannak olyan leképezések, amelyek kvázi bijektívek. Pl. a középpontos tükrözés is ilyen, sőt az inverz szín fogalma egy RGB színtérben kvázi egy középpontos tükrözést jelentenek, nyilván a vörös, a zöld és a kék tengelyen is. Persze egy n dimenziós térnél hogy milyen koordinátarendszert használunk, az viszonylag önkényes, nota bene a legszokványosabb egy derékszögű koordináta rendszert használni, de pl. választhatunk polárkoordinátarendszert is. A HSL (szín, telítettség, fényerő) színtérnél valami hasonló van, a szín az kvázi szöget reprezentál a színkörön belül. Itt ennek a színkörnek a tengelyére tükrözéssel kapjuk meg azt, amit a szín komplementerének hívunk.


~ ~ ~


#5: No igen. Pl. a 30 cm az csónakázótónak azért eléggé sekély, de kátyúnak igencsak mély. A 38 °C-os víz fürdővíznek igencsak meleg, de teának már igencsak langyos, már-már hideg. Viszont lehet egy önkényes viszonyítási alap egy adott kontextushoz képest, amihez képest már lehet skálázni a dolgokat, de ezen a skálán is az ellentét – a matematikai megfogalmazásban az additív inverz – magára az – önkényesen megválasztott – origóra nézve önmagával való társítást jelent, az origó ellentéte önmaga.

2019. dec. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 Wadmalac ***** válasza:
100%
Ha az üres pohár ellentéte a teli, akkor mi az ellentéte a félig töltött pohárnak?
2019. dec. 3. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
A nem félig töltött.
2019. dec. 3. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Okkkééé....:D

De ez csa knyelvtanilag stimmel. :)

Ha a félig telinek a félig üres az ellentéte, vagyis önmaga.

2019. dec. 3. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Nemcsak nyelvtanilag, hanem a valóságban is, hiszen az üres, vagy a teli sem félig teli.
2019. dec. 3. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!