Egyetlen hangszóróból hogy jöhet egyszerre több hang?
Továbbá még valami. A hangnak, mint hullámnak nemcsak frekvenciája van, hanem sok más tulajdonsága is, amit egy jó minőségű membrán szintén közvetít. Például ha mondjuk hallasz egy 440 Hz-es hegedű vagy gordonka vagy zongorahangot, elég pontosan meg tudod mondani, mit hallasz. Igen, persze kell némi zenei műveltség, mert a hallottakat fel is kell dolgozni, amit az agyad tesz.
A lényeg, a te problémád abból származik, hogy a hang egyetlen tulajdonságának közvetítését képzeled (a frekvenciáét). A valóságban a hanghullámnak sok tulajdonsága van, ezek közül a közvetítő (hangszóró) minősége dönti el, mit ad át, ettől és az ismereteidtől (agyminőségedtől) függ a hallott hang minősége is.
1. Egy-egy hangszer nem csak egy adott frekvencián szól, hanem egy adott frekvencián a leghangosabban és annak minden felharmonikusán is szól. Például itt van pár hangszer spektrumgörbéjére:
2. Egy hangszóró nem csak egy adott frekvencia leadására képes, hanem egy frekvenciatartományra - példának okáért itt egy mélyhanszóró frekvenciaválasza:
vagy itt egy magashangszóróé:
Nem minden hangot mikrofonnal vesznek fel, az elektromos hangszerek természetesen közvetlenül elektromos úton kerülnek felvételre.
Itt van egy táblázat a különféle hangszerek által kiadható hangmagasságokra:
Amint látható, ezek átfedik egymást, most attól függetlenül, hogy hiába mehet fel a basszusgitár például egészen magas frekvenciatartományba, azt többnyire csak az alsóbb sávban használják.
A stúdiómunka során viszont ezeket a sávokat meg kell vágni, hogy a hangszerek ne nyomják el egymást az összhangzatban és itt tekintettel kell lenni a különféle hangszínekre , hangerősségekre is, az adott hangszerre jellemző jellegzetes frekvenciatartományon kívül, tehát amikor végül egyetlen összkép alakul ki mono esetén egy, sztereon pedig két sávon, illetve a többi , pl Quadrofon, stb hangzás során több különféle sávon több hangfal domináns megszólaltatása történik.
Az adott hangszórók egy bizonyos frekvenciasávot tudnak leképezni, általában magas, közép és mély tartományokról van szó, bár van lehetőség kevert tartományokra is. A visszaadott hang viszont itt már egybe van vasalva, nem külön jelenítődik meg a különböző hangszerek hangja, még ha azt esetenként, a jó stúdiómunka és az erre érzékeny hangszórók következtében másként lehet érzékelni, hallani.
A rendkívül kifinomult hangmérnöki tudáson kívül természetesen a különféle hangfalak, hangszórók gyártói is hatalmas tapasztalattal rendelkeznek, különösen a drága hifi kategóriában érvényesülnek a különféle trükkök, találmányok, amik egy része titok, más része viszont árképző tényező, a beépített alkatrészek minőségétől is függ, így ez egy széles piaci skálát elégít ki az audiophil vájtfülűektől a legyen hangos és dübörgő kategóriáig, ami az igényeken túl pénztárca által hozott kompromisszum kérdése is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!