Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egyetlen hangszóróból hogy...

Egyetlen hangszóróból hogy jöhet egyszerre több hang?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Nem értek hozzá, de már régóta gondolkozok ezen, megkérdezni pedig még senkit se mertem. Nemigazán értem, hogy ez hogy lehetséges. Előre is elnézést ha hülyeséget írok! Abból indulok ki, hogy minden hang más és más frekvencián szól. Vegyünk például egy zeneszámot, amiben egyszerre kell az éneket, a dobot, a gitárt stb. megszólaltatni. Ezeknek mindegyiknek saját frekvenciája van, így a hangszóró membránjának egyszerre több frekvencián kéne rezegnie, ami nyilván nem lehetséges, mivel egy adott pillanatban nem mozoghat valami több féle képpen. Tehát azt nem értem, hogy ha a membrán csak egy frekvencián rezeghet, hogy hallhatom egyszerre a hangszereket, éneket stb?

2019. dec. 1. 01:30
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
50%
Értem mire gondolsz, és szerintem rájöttem. De mivel laikus vagyok, nem akarok hülyeséget írni. Majd ha hozzáértő válaszol, tudni fogom mennyire gondoltam jól, vagy rosszul🙄🤔😄
2019. dec. 1. 04:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Egyetlen hangszóróból egyidejűleg csak egyféle hang jön ki. Viszont ez a hang a hangszórótól függően széles frekvenciatartományt ölelhet át, ezért képes sok hangforrás egyidejűleg halható "egyvelegét" megszólaltatni, ami egy átlag leképezése a halható hangnak. Ezért egy hangszóró nagyon rossz minőségben tudja csak visszaadni a valós hanghatást. Beszédnél, ami viszonylag monoton, szűk frekvenciatartományú, még nem annyira zavaró, de egy több hangszeres szimfónia élvezhetetlen lesz rajta. Ezért zenehallgatásra alapból hangfalakat használunk, aminek a háza egyrészt akusztikusan kialakított rezonátor, másrészt több különböző méretű hangszóró van benne amikre a hangváltókkal szétbontott különböző frekvenciák mennek. Mivel az embernek két füle van, ezért képes térhallásra is, mivel a két fülbe időeltéréssel érkező a hangot, az agy leképezi térhatássá, ezért hangfalból is több kell hogy térhatást érjünk el. Már házi moziban is van 10.2-es rendszer, ami 12 hangfalat jelent, hangfalanként akár 5-6 hangszóróval. Stúdiókban pedig hangszerenként, énekesekként minden hangot külön hangsávra rögzítenek,aztán később készítenek belőle butított változatokat a kereskedelmi médialejátszókra.
2019. dec. 1. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Az odáig rendben van, hogy több dolog (hangszerek, ének, stb) kelti a hangokat, de mind ugyanazt a közeget (a levegőt) kezdik el rezegtetni. A(z egyetlen) mikrofon azt a rezgést veszi fel, ami az összes hang összege. Az egyetlen hangszóró pedig ezt a rezgést adja vissza több kevesebb sikerrel.
2019. dec. 1. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
10%
Ugye milyen hasznos lett volna figyelni iskolában, nem csak melegedni, mi?
2019. dec. 1. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Tehát az egy időpillanatban egyszere megszólaló összes hang frekvenciájának átlag frekvenciája jelenik meg a membránon? Ez azt jelenti ha jól értelmezem ezt, hogyha megállítanánk a zeneszámot egy pillanatban úgy, hogy az adott hangot megtartja a rendszer, akkor egy kb semmihez se hasonlító hangot hallanánk? És úgy lesz ezekből a hangokból zene, hogy nagyon gyorsan "teszi egymas után" ezeket a kulonboző hangokat?
2019. dec. 1. 10:31
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem az átlaga, hanem az összege. Az adott pillanatban az összes rezgés által keltett hangok amplitudóit előjelhelyesen összeadod és az lesz annak a pillanatnak az amplitudója. A füled/agyad fogja ezt szétválogatni -már ha tudja- különböző hangokká.
2019. dec. 1. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Továbbá még valami. A hangnak, mint hullámnak nemcsak frekvenciája van, hanem sok más tulajdonsága is, amit egy jó minőségű membrán szintén közvetít. Például ha mondjuk hallasz egy 440 Hz-es hegedű vagy gordonka vagy zongorahangot, elég pontosan meg tudod mondani, mit hallasz. Igen, persze kell némi zenei műveltség, mert a hallottakat fel is kell dolgozni, amit az agyad tesz.

A lényeg, a te problémád abból származik, hogy a hang egyetlen tulajdonságának közvetítését képzeled (a frekvenciáét). A valóságban a hanghullámnak sok tulajdonsága van, ezek közül a közvetítő (hangszóró) minősége dönti el, mit ad át, ettől és az ismereteidtől (agyminőségedtől) függ a hallott hang minősége is.

2019. dec. 1. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

1. Egy-egy hangszer nem csak egy adott frekvencián szól, hanem egy adott frekvencián a leghangosabban és annak minden felharmonikusán is szól. Például itt van pár hangszer spektrumgörbéjére:

[link]


2. Egy hangszóró nem csak egy adott frekvencia leadására képes, hanem egy frekvenciatartományra - példának okáért itt egy mélyhanszóró frekvenciaválasza:

[link]

vagy itt egy magashangszóróé:

[link]

2019. dec. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Értem! Köszönöm szépen a válaszokat!!!
2019. dec. 1. 13:35
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Nem minden hangot mikrofonnal vesznek fel, az elektromos hangszerek természetesen közvetlenül elektromos úton kerülnek felvételre.

Itt van egy táblázat a különféle hangszerek által kiadható hangmagasságokra:

[link]

Amint látható, ezek átfedik egymást, most attól függetlenül, hogy hiába mehet fel a basszusgitár például egészen magas frekvenciatartományba, azt többnyire csak az alsóbb sávban használják.

A stúdiómunka során viszont ezeket a sávokat meg kell vágni, hogy a hangszerek ne nyomják el egymást az összhangzatban és itt tekintettel kell lenni a különféle hangszínekre , hangerősségekre is, az adott hangszerre jellemző jellegzetes frekvenciatartományon kívül, tehát amikor végül egyetlen összkép alakul ki mono esetén egy, sztereon pedig két sávon, illetve a többi , pl Quadrofon, stb hangzás során több különféle sávon több hangfal domináns megszólaltatása történik.

Az adott hangszórók egy bizonyos frekvenciasávot tudnak leképezni, általában magas, közép és mély tartományokról van szó, bár van lehetőség kevert tartományokra is. A visszaadott hang viszont itt már egybe van vasalva, nem külön jelenítődik meg a különböző hangszerek hangja, még ha azt esetenként, a jó stúdiómunka és az erre érzékeny hangszórók következtében másként lehet érzékelni, hallani.

A rendkívül kifinomult hangmérnöki tudáson kívül természetesen a különféle hangfalak, hangszórók gyártói is hatalmas tapasztalattal rendelkeznek, különösen a drága hifi kategóriában érvényesülnek a különféle trükkök, találmányok, amik egy része titok, más része viszont árképző tényező, a beépített alkatrészek minőségétől is függ, így ez egy széles piaci skálát elégít ki az audiophil vájtfülűektől a legyen hangos és dübörgő kategóriáig, ami az igényeken túl pénztárca által hozott kompromisszum kérdése is.

2019. dec. 1. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!