Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi hasonlít az élethez a...

Mi hasonlít az élethez a legjobban az univerzumban?

Figyelt kérdés
2019. nov. 30. 12:29
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Semmi nem hasonlít az életre... maximum az emberi mintázatkeresés magyarázza bele.
2019. nov. 30. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

1. Mi az élet? Hogy fogalmaznád meg?

2. Leegyszerűsítve, nagyon laikusan és pontatlanul pl. a csillagok "életciklusa", egy kristály növekedése, a földi víz és légkör folyamatai, stb. (Persze ezekből hiányzik pl. a szaporodás, ezért is pontatlan a hasonlat.)

2019. nov. 30. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Életnek a rendszeres önreprodukciós képességet szokás nevezni. Ehhez közel hasonló események léteznek ugyan, de alaposabb megfigyeléssel látható, hogy mi a különbség.


A kérdés nem értelmezhető. Az életnek rengeteg tulajdonsága van, számosat közülük rengeteg élettelen anyag produkál. És akkor mi van? Ha az élet lényegét is tudja az az anyag, akkor az maga az élet. Azaz nem "hasonló", hanem maga az élet. Csak legfeljebb egy másik reprezentációja.

2019. nov. 30. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Tislerics Máté ***** válasza:

Sok minden hasonlíthat az életre, mivel az élet is (jelen tudásunk szerint) csak sok élettelen rendszerekre is jellemző tulajdonságok összessége.


Ezek közül a "leghasonlóbb" megállapítása csak önkényes lehet. Mert a "hasonlót" mint fogalmat többféleképpen is lehet látszólag jól értelmezni.


Vagy jobban meg kell ismernünk ezeket a fogalmakat, vagy jobban kell megfogalmazni a kérdést.


Ráadásul az élet megismerése tartogathat még meglepetéseket, amik még-inkább árnyalnák a képet: Nem tudjuk, hogy alakult ki pontosan. Ezért nem zárhatjuk ki, hogy valami csinálta vagy beleszólt a működésébe (amiről még nem tudunk). Ez lehet ismeretlen hatás vagy valamilyen entitás is.

2019. dec. 1. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
53%

>"Életnek a rendszeres önreprodukciós képességet szokás nevezni."

Éppenséggel elképzelhető olyan életforma, ami nem reprodukálja önmagát, hanem más módon újul meg. Vagy alkalmanként reprodukálódik, de anélkül is bármeddig elélhet. (A Földön is vannak hasonló életciklusú élőlények, ha nem is sok.)

Vagy ha mondjuk egy bolygón egy tóban kialakul valami primitív élő anyag (ahogy elvileg nálunk is történt), él pár ezer évet reprodukciós képesség és programozott öregedés nélkül, aztán valami miatt elpusztul, akkor az nem is élt? :)

2019. dec. 1. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

#5 Ennek az első feltétele a reprodukció.

Úgy tud az evolúció hatni is a másolási hibákon keresztül.


Egy reprodukcióképtelen sejt nem tud evolválódni, emiatt nem tud alkalmazkodni, sem terjedni.


Kialakulhat egy random kombináció ami nem tud osztódni, de az kb semmiben nem különbözik egy kavicstól. Jó maximum anyagcserét folytathat egy rövid ideig, de erre élettelen rendszerek is képesek lehetnek.


Nincs éles határ élő és élettelen között, de pont a reprodukció az egyik fontos lépés.


Pl a vírusok bár élettelennek tekinthetőek, ugyanakkor sikeres létformák, felhasználva a gazdatest reprodukciós rendszerét és képessé váltak így az erős mutációra.


Amíg viszont szén alapú életről beszélünk, addig az bármilyen környezetben nagyon instabil. Reprodukció nélkül nagyon rövid ideig élhet.

2019. dec. 1. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Úgy tud az evolúció hatni is a másolási hibákon keresztül."

Igen, a földi típusú élet. Ezért nehéz meghatározni az élő anyagot, mert nem tudunk elvonatkoztatni a földi élettől. Egyébként (szerintem) az instabil élet is élet, erre utaltam fentebb.

2019. dec. 1. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
55%
Az a legjobb, ha Gánti után önreprodukáló KÉMIAI reakciórendszereketet nevezünk élőnek. A Földön ezeket látjuk. Ha találnánk egy bolygót, ahol különféle gépek másolnák önmagukat nem teljesen tökéletesen, és mondjuk valamilyen nem korlátlanul rendelkezésre álló erőforrásra lenne szükségük ehhez, akkor még evolválnának is, mégse neveznénk őket élőlényeknek. Még akkor sem, ha gondolkodnának, ha öntudatuk lenne. Persze ezek a gondolkodó gépek pont ugyanannyi tiszteletet érdemelnének, mint a gondolkodó élőlények, pont ugyanannyira nem szabadna őket bántani.
2019. dec. 3. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Önreprodukáló nanorobotok.
2019. dec. 3. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!