Melyik anyag nyelné el a szoba páratartalmát?
24,5 °C, 42 m³. A relatív páratartalom 85%, a cél 50%. Ez azt jelenti, hogy kb. 320 g pára eltüntetése a cél? Az ideális anyag olcsó, gyorsan szív és üríthető.
(Pl. ha lenne egy 5 000 Ft-os "szivacs", ami borsónyiról dinnyényire duzzadva 1 óra alatt végez, majd a kertben kicsavarható, az tökéletes lenne.)
1. Köszönöm a segítő szándékot, de a szellőztetés nem működik. Érdekes kérdés lenne, hogy miért nem. És az is, hogy milyen párátlanító készüléket lehet vásárolni. És hogy miként szüntethetők meg a pára források. De jelenleg azt szeretném megtudni, hogy melyik anyag nyelné el a szoba páratartalmát. De azért köszönöm!
2. Köszönöm. Ez biztos működik? Jól tudom, hogy a só a saját tömegével megegyező mennyiségű párát szívja be 1 hét alatt? Akkor az óránkénti 320 g páramentesítéshez kb. 50 kg sót kellene vennem, amint minden óra után ki kellene sütnöm. Akkor a házhozszállítva 12 250 Ft lenne az elején.
* [link]
3. Köszönöm. Kissé szkeptikus vagyok a só gyakorlati alkalmazhatóságát illetően. De kiszámolom majd, hogy 50 kg sót hány fokon, mennyi idő alatt lehetne helyreállítani, mert érdekel az üzemeltetési költség. Bár a cipekedésre is ki kell találnom valami frappánsat, ha ezt választom.
Nincs esetleg jobb anyag?
Ha a szellőztetés nem működik, akkor ott valami nagyon nincs rendben. Vizesek a falak? Van néhány szökőkút a szobában, esetleg a szaunára nyílik az ablak?
Ilyen mennyiségű párát kémiai úton nem fogsz megkötni.
Hát ha ilyen szivacsot feltalálnál, abból úgy meggazdagodnál, hogy aztán ha véletlenül ötösöd lenne a lottón, már nem vennéd fel a pénzt, legfeljebb odadobnád valamelyik cselédednek a szelvényt, borravalónak.
A Ceresit páramentesítő tabletták alapvetően kalcium-kloridból állnak. Ezt az anyagot síkosságmentesítésre is használják, vagyis olcsón lehet venni. 2000 Ft körül 10 kg-ot. Aztán a szabadban főzve elpárologtatható belőle a víz, így újra felhasználható. A konyhasónál sokkal hatékonyabb páramentesítő.
Viszont egyszerűen még így is kicsi a kapacitása. Ha ilyen mennyiségű, folyamatosan képződő párát le akarsz kötni, akkor tele kellene pakolnod a lakást ezekkel a házilag barkácsolt páramentesítőkkel. Ha nincs egy tűzhelyed a kertben a só visszanyeréséhez, akkor meg folyamatosan új CaCl2-ot vásárolni.
Tehát maradnak neked az elektromos páramegkötők, amik - azon kívül, hogy pénzbe kerül működtetni őket - folyamatosan ott zúgnak a lakásban.
Állatoknak árusított nyalósó tömbök olcsóak. Mezőgazdasági kertészeti lerakatokban boltokban találsz.
Tömbként nem lesz jó valóban. De nagyobb darabokba törve és ezek közt a légáramlást biztosítva akár működhet is.
Nem is feltétlen kell naponta kiégetni. Ha a nap nagy részében alacsony a páratartalom körülötte akkor ki is ad magából párát, azaz stabilizáló hatású. Amikor sok van felveszi amikor kevés kiadja. Az ember számára az ideális páratartalom 50% körüli. A tárgyaknak bútoroknak kevesebb.
A só viszont rozsdásít is. Nem rozsdamentes nem saválló tárgyakkal egy helyiségben akár gondot is okozhat.
Azt az apróságot ne feledjük, hogy a NaCl nem higroszkópos.
Az a CaCl.
A konyhasóban jelen van, de még a tengeri sóban is kisebb arányban, mint a NaCl.
Az útszóró só magasabb CaCl tartalmú.
Az már tűrhetően szívhatja a párát.
A legjobb hatásfokkal a nedvesség-megkötő szilika gélek működnek, csak ezeknek a házi recirkulálása nem olyan egyszerű, vízzel megszívva kidobálni meg drága és környezetszennyező (arról nem is beszélve, hogy fel tudja gyújtani a kukát).
Az elektromos párátlanítók közül az igazán jók már annyiba kerülnek, mint egy kisebb teljesítményű inverteres klíma, ami tudja ugyanezt, de fűteni-hűteni is tud.
Sajnos nincs a kérdező által álmodott szinten olcsó megoldás a szellőztetésen kívül.
"arról nem is beszélve, hogy fel tudja gyújtani a kukát"
Most arra gondoltál hogy a vízzel telítődött szilika golyó lencseként viselkedik és gyújtogat? Ha nem erre akkor mi másra? Kezd érdekelni a dolog. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!