Miért ellentétes előjelű a nyomatékszámítás a gépészeknél és az építészeknél?
Építészeknél órajárás irányba van a negatív?
Furcsállom, mert a mechanika mindenhol mechanika. Tök ugyanazt a mechanikát tanulja eleinte a gépész meg az építész is.
hm.
Végül is mindegy. Megegyezés kérdése.
Elektromosságban is pont ellenkező irányba mennek az elektronok, mint amerre az áramköri áramirány van megadva, mégsem dől össze a világ.
Hmm, építészeknél órajárás irányában a pozitív van, azt mondták gépészeknél épp fordítva
Akkor nincs fordítva?
Gondolom nem építészt hanem inkább építőmérnökit akartál írni. Nos a válasz az, hogy a hagyomány miatt. Az építőmérnökin balsodrású rendszert használnak.
Szokták is mondani, hogy mondjuk szilárdságtan vizsga előtt a gépészmérnök hallgató ne konzultáljon építőmérnök hallgatótársával.
Bármilyen furcsa is, ez így van. A mechanika és az egyenletek persze alapvetően ugyanazokat a jelenségeket írják le, és az eredmény nem függ attól, hogy jobb vagy balsodrású rendszert használunk. Csak a "szintaktika" egy picit más.
Amúgy egyébként, ha már a nyomatékszámítás a kérdés, a gépészeti szakirodalom sem egységes. Pl.: ha a nyíróerőábra és a nyomatéki ábrát tekintjük, a szakirodalomaban gépészeten belűl is másfajta előjelkonvenciók lehetségesek. Persze ettől függetlenül mindkét leírásmód helyes, csak az előjelmegállapodásra kell figyelnünk.
- Szevasz. Kiégett a kocsid bal lámpája.
- Honnan nézve bal?
És már meg is oldva a probléma.
Szóval igen, tökmindegy, hogy jobb- vagy balsodrású a rendszered, csak tudni kell, melyik és MINDENT aszerint alkalmazni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!