Hogyan érdemes kialakítani a furatot?
Tippem:
csigafúró D18 , Csigasüllyesztő D23,7, D24 h7 dörzsár.
Ez egy bedandó feldathoz kellene nekem. A problémám, hogy nem találok olyan csigasüllyesztőt, ami 60-os kúpszögű lenne, csak 120-ast :\
Másik kérdésem, hogy dörzsárahoz elég a 0,3mm ráhagyás?
Lehet módosítani a rajzon, csak meg kéne tudni indokolni, hogy miért. Létezik 60-os csigasüllyesztő??
Ha 120 fokosra módosítanám akkor ugye akár egy megfelelő átmérőjű csigafúró is jó lehet a furatbővítésre?
Ezt csigasüllyesztővel csinálni egyenlő a selejt gyártással.
Kizárólag késsel készítheted el a dörzsár előtti megmunkálást, 5 század - 1 tized ráhagyással, mivel a csigasüllyesztő nem tudja azt a 2 százados tűrést tartani, ha erre rámész dörzsárral úgy az sem fogja elkészíteni a megadott tűrésre.
Én ha lehet, akkor a dörzsárat inkább kerülöm. Amibe bele tudok nyúlni késsel, azt azzal méretezem.
Ha nagy súlyú tengely alkatrészről van szó, amit nem lehet 1500-al megforgatni a késes méretezéshez, akkor előkerülhet a dörzsár.
Erre szokták minden alkalommal mondani és most én is ezt mondom. Egy rajzi részletből sosem lehet felállítani a legjobb művelettervet, ahhoz mindig a teljes alkatrészt kell látni. Kell e bábba tenni ? stb...stb
Ha csak ennyit látok, akkor azt mondom, hogy előnagyolom egy 60 fokos késsel, majd kiméretezem egy normál furatkéssel a H7-es méretet.
Ja, és nem 18-as fúróval fúrsz, hanem 17,5-el.
Nem 2-es a menet emelkedése, hanem 2,5-ös.
amit első válaszoló linkelt anyag, abban a dörzsárazás ráhagyást, ebben a mérettartományban 0,3-0,4 értékűre írják. Ezt szerintem simán tudja egy d23,7 mm-es csigasüllyesztő , d17,5-ről való felfúrásnál.
Kerskedelmi forgalomban beszerezhető szerszámokra lenne szükség mindeképpen, nem egyedileg gyártottra.
Csigasüllyesztőből ezek szerint a 120 fokos a leggyakoribb (én csak ilyet találtam)?
Létezik 60 fokos kúpsüllyesztő. Csigát felejtsd el.
De 23,95-öst tutira nem találsz. Nekem csak 20-ast, 25-öst sikerült.
Én azt mondanám, ki kell süllyeszteni 20-ra 60 fokosra, aztán 23,95-re kiesztergálni, a 60 fokos kúphoz passzoló kiesztergáló késszöggel.
Utána jöhet a gépi dörzsár. De szerintem jobb akkor már készre simító esztergálni. Nem olcsó egy állítható kiesztergáló fej, de ide az való.
Hacsak nem sorozatgyártás. Akkor érdemes egyedi szerszámot gyártatni, ami a menetvágáson kívül mindent egy lépésben megcsinál.
A csigasüllyesztőnél, ha gyári köszörülésű a bekezdő kúp, akkor a méretet valószínűleg tudni fogja, csak a 2 százados párhuzamossági tűréssel lehetnek gondjaid.
3-4 tizedes ráhagyást a dörzsárazás előtt soknak tartom.
Azt viszont nem figyeltem, hogy nem ez a forgástengely, mivel a pontvonal hosszabb, mint a központfurat pontvonala.
23-as 3 élű kúpsüllyesztő létezik, nekem van belőle, de többször csináltam már olyat, hogy megköszörültem a kívánt méretre.
De továbbra is tartom a kiesztergálással történő készremunkálást. CNC-ken szinte csak kiesztergáló fejekkel dolgozzák meg az ilyen furatokat.
Köszi mindenki!
Egyébként mi történik akkor ha túl nagy ráhagyás van dörzsárazásra? Pontosságra van hatással inkább, vagy károsodik a szerszám is?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!