Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Létezik a magfúzió?

Létezik a magfúzió?

Figyelt kérdés
Honnan tudhatjuk azt hogy a nap felszínén lévő hidrogén héliummá egyesülése nem a belso folyamatok eredménye, okozata és lehet hogy nagy gravitációs ero is kell hozzá ami itt a földön nincs
2019. okt. 21. 22:10
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Létezik. Működik. Az ipari méretű energiatermelés kifejlesztése a nehézkes.
2019. okt. 21. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%
Hibás már a kérdésfeltevés is, mivel a hidrogén héliummá égése a Nap központi régiójában történik, pontosan a nagy nyomás, és ennek megfelelően a kb 14 millió fok hőmérséklet miatt. A nap felszíne kb 6000 fokos, és a külső rétegei gyakorlatilag változatlan anyagösszetételűek maradnak a nap teljes élettartama alatt. Különben a földi laboratóriumokban végrehajtott magfizikai mérésekből tudjuk hogy viselkedik az anyagilyen nagy hőmérsékleten.
2019. okt. 21. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
Hidrogén bomba elég jó példa hogy a földön is létre lehet hozni szabályozatlan formában
2019. okt. 21. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"a nap felszínén lévő hidrogén héliummá egyesülése"

A Nap felszínén nem történik semmi ilyesmi, csak a sokkal mélyebb rétegekben.

"lehet hogy nagy gravitációs ero is kell hozzá"

Nagy hőmérséklet és/vagy nyomás kell hozzá. Hogy pontosan mekkora, az a konkrét folyamattól is függ, például a Nap középpontján sincs akkora hőmérséklet, ami önmagában a sima hidrogénatom egyesüléshez kell, de nem is az zajlik benne, és ott extrém nyomás is van.


"A Nap középpontjában a sűrűség eléri az 1,5·10^5 kg/m³, a hőmérséklet pedig a 15·106 (15 millió) kelvin értéket."

[link]

"Egy fél másodpercre a hidrogéngáz szupernovaként ragyogott fel, és hőmérséklete elérte a 40 millió °C-ot. A 60 cm átmérőjű berendezés összesen 2 másodpercig működött, majd a folyamat leállt, a plazma kihűlt."

[link]

[link]

2019. okt. 21. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Igen. Létezik.
2019. okt. 22. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Létezik: Az atommagot az úgynevezett erős kölcsönhatás tartja össze, ami a nukleonok között hat, nagyon rövid távolságon (10−15 m) belül. Az atommagok nagyobb távolságokon viszont taszítják egymást, mert a töltésük pozitív. Így kialakul egy potenciálgát, ami a hidrogénatom izotópjai, a deutérium és a trícium esetében 0,1 MeV. Hogy a fúzió megtörténhessen, az atommagok között le kell győzni a potenciálgátat. Ez jön létre a csillagok fizikai állapotában a plazmában, ahol az atommagok elektronjaiktól megfosztva léteznek, és amely fizikai folyamatot termonukleáris fúziónak vagy egyszerűbben magfúziónak neveznek.
2019. okt. 23. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

"Honnan tudhatjuk"

Úgy érzem, ez a "hiszem, ha látom" jellegű kérdés. Az a helyzet, hogy a műszeres megfigyelések igen jól illeszkednek egy adott folyamathoz, azóta sem jött elő ellentmondás, és hiteles tudományos cáfolat sem született, elméletben sem.

Vannak olyan csillagok, amiknek a működése még nem tisztázott, de ezek másként is jöttek létre és másként működnek, mint a legtöbb csillag, pl. a Nap. Ezekhez új modellt kell alkotni, de ez csak annyit jelent, hogy nem ismerjük az összes csillag működését, illetve hogy több csillag típus lehet, mint amennyit eddig ismerünk.

[link]

2022. febr. 21. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 EagleHUN ***** válasza:
100%

Létezik:

[link]

"Jelenleg a Napban másodpercenként 600 millió tonna hidrogén lép reakcióba, és 596 millió tonna hélium keletkezik, a különbözetet jelentő 4 millió tonna anyagból teljes egészében energia lesz."


[link]


Ahogy előzőek írják. A földön is megvalósították már.

Sokkal kisebb nyomáson, amit sokkal nagyobb hőmérséklettel kompenzáltak.

Így is működik kísérleti reaktorokban. De pont mostanság kezdtek nagyon jó eredményeket elérni ezekkel.


Illetve működik extrém nyomással és néhány millió fokkal is ha atombombával indítják be a magfúziós bombát. (Szándékosan nem hidrogénbombát írtam. Lítiummal hamarabb megcsinálták.)

2022. febr. 22. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!