Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az alkaloid vegyületeket a...

Az alkaloid vegyületeket a savak tudják bontani?

Figyelt kérdés

Csak azért kérdem, mert van nekem itthon nagyon erős, Naga Jololiából készült chili szószom. Egy alkalommal kipróbáltam hogy milyen lenne, ha ketchupbe - amibe a sós chipset mártogatom - tennék egy keveset. Aztán azt tapasztaltam hogy a ketchup alig lett erősebb, mint az Erős Pista.

Ezután utána jártam és azt találtam, hogy a savak (pl. az ecetsav) bontják a kapszaicint (ami egy alkaloid vegyület).


Nem vagyok nagyon otthon kémiában, viszont annyit tudok, hogy a nitrogén tartalmú vegyületeket nevezzük alkaloidnak, viszont pl. maga az ammónia is nitrogéntartalmú, viszont az lúgot kémhatású - azaz proton többlettel rendelkezik, viszont a savak protont adnak le, ezért semlegesítik egymást.


A digitális tankönyvtár szerint:

Az alkaloidok a növényekben található erős élettani hatású, nitrogéntartalmú, ... vízben rosszul oldódó vegyületek, amelynek vizes oldata lúgos kémhatású.


Én csak rákérdezek, hogy tényleg képesek a savak bontani az alkaloidokat, vagy van esetleg kivétel?


2019. szept. 10. 12:28
 1/1 anonim ***** válasza:
100%
Az alkaloidok nem alkotnak kémiailag egy homogén, jól definiálható csoportot. Így nagyon nehéz olyan kijelentéseket tenni, hogy az alkaloidok adnak X reakciót. Nincsen olyan, hogy alkaloid funkciós csoport, aminek lehetne a reakcióit vizsgálni, hanem sok teljesen különböző vegyület tartozik a csoportba.
2019. szept. 10. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!