Kolóniát telepíteni a Marsra. Nem inkább a Merkúrra?
A Merkúron nincs levegő, a Marson sincs.
A Merkúron valószínűleg sok jég van, ahogy ezt a Marsról is feltételezzük.
A Marson hideg van, távol van a Naptól, napenergia kevés nyerhető.
A Merkúron, pl. a sarkvidékek közelében nincs forróság, és napelemekkel rengeteg energiát lehetne termelni.
Szóval, nem inkább a Merkúrra?
A Marson nincs élet, a Merkúron meg van.
A Merkúr lakói pedig nagyon nem szeretnék ha azt a bolygót is tönkre kúrnánk.
A Merkúron a sarkvidékeken is rettentő nagy a hőingás. A minimum -200 C fok közelében van, a maximum +100 C fok körül. Mindkét hőmérséklet, de főleg a minimum távol áll az ember számára optimálistól.
A Mars ilyen szempontból némileg barátságosabb, ott a minimum -140 C fok, a maximum +20 C fok. Annyira azért nincs távol a Naptól, hogy ne lehessen napelemeket használni.
A Merkúron a napállandó 5-10-szerese a földinek, úgyhogy lenne bőven energia fűtésre, hűtésre.
A Marson a napállandó fele a földinek.
A már említett brutális hőingás minden szerkezetet megvisel.
Ami szerintem még veszélyesebb, az a Napból eredő kozmikus sugárzás és koronakitörések.
Lehet a kráterben védettebb a hely... de akkor ezt a Marson is megtehetjük, jóval kisebb hőingadozással. Vagy ha jégholdat akarsz, ott az Encladus vagy az Europé. Messze van... de nagy eséllyel óceán lehet a mélyben.
Magyarok a munkahelyhiány mellett kialakították a munkanélküliséget, ami látszólag két ellentétes dolog.
Amíg ilyen Egyszerű problémák vannak, addig messzebb van az, hogy két ember együtt tudjon működni, nem igazán az űrkolóniák problémája ami fontos.
A Merkúrnak van egy egész erős mágneses védőpajzsa, az elég jó védelmet nyújthat a napkitörések és hasonlók ellen, viszont az odaúton, és a hazaúton ezt az űrhajón kéne megoldani, ami problémás.
Hőingást már írták. Illetve bármennyi energia is áll rendelkezésre, műszakilag valószínűleg jóval nehezebb megoldani a hűtést egy forró bolygón, mint egy hidegen a fűtést. Hűtőközeget odavinni, keringetni, ha szivárog, utánpótlás kell stb...
Ettől függetlenül van pár kétségtelen előnye is Marshoz képest, valóban. Pl. kisebb a szökési sebesség, vagy a már említett mágneses tér.
A Merkúrra való eljutáshoz sokkal több energia kell. (A linkben a pályára álláshoz szükséges sebesség változás nincs feltüntetve.)
Épp ezért a Merkúr szondák gravitációs hintamanővereket szoktak végrehajtani (például a Vénusznál), emiatt azonban nagyon hosszúra nyúlik a küldetés (érdemes megnézni, a Messengernek mennyi ideig tartott pályára állni), ami emberes küldetésnél nyilván nem megengedhető.
Emellett a hővédelmet nem csak a felszínen kell megoldani, hanem az űrben is, ami megint csak nehezít egy emberes Merkúr küldetést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!