Mit jelent az, hogy egy oktávval feljebb vagy lejjeb akkor pl C hangbol mi lesz?
Oktáv = 8 hang.
Ugyanúgy C, csak eggyel magasabb oktávban.
Hát azért :D 8 fok diatonikus skálán. Pentatonikuson 6 fok, kromatikuson 13 :)
Nem szerencsés 8 hangnak mondani még diatonikuson sem, mert két félhang is van benne, így nem 8 egészhang lesz a távolság.
De a kérdezőnek ez nem segít sajnos, mert itt van elakadva:
https://www.gyakorikerdesek.hu/szorakozas__zene__9783938-mik..
Erre meg az a megoldás, hogy vesz valaki egy elsős szolfézs könyvet és onnan elkezdi tanulni a zenét. Ezen a szinten felesleges abc-s hangokról, oktávrók, bármiről beszélni a kérdezőnek, mert úgysem jelent neki semmit.
Utolsó: igen, így pontosabb, csak nem akartam ezekkel a szakkifejezésekkel megzavarni a kérdezőt :)
Kérdező, mutatok egy példát:
https://www.youtube.com/watch?v=J0N1yY937qg
Az 1. versszak (0:52-től) és a 2. versszak (2:02-től) között egy oktáv a magasságkülönbség, de egyébként ugyanaz a hangnem és majdnem ugyanaz a dallam.
Amúgy komolyan mondom, hogy a legalapabb szolfézs könyvtől kell kezdeni.
Vagy alternatívaként ezt ajánlom:
Semmi értelme úgy abc-s hangokról kérdezni, amíg nem tudjuk, mik azok az abc-s hangok.
De azért nagyon gyorsan: a hangok a levegő periodikus rezgései. Ezeknek a rezgéseknek van egy frekvenciája. Minden frekvencia kelt egy bizonyos hangérzetet. Egy oktáv felfele az a frekvencia megduplázása, lefele pedig az elfelezése. Pl van egy "a" hangod, ami 220Hz-en szól. Ha egy oktávot mész felfelé, 440Hz lesz és szintén "a" hang, ha egy oktávot lefelé, 110Hz, szintén "a" hang. Azért, mert a frekvenciák duplázásával/felezésével kapott hangok ugyanolyan hangérzetet váltanak ki belőlünk - persze a hangmagasság más, de a hang "íze" ugyanaz.
A nyugati zene az oktávot 12 darab hangra bontja - ez a 12 hang a könnyűzenében és a kortárs komolyzenében egyenlő távolságokra helyezkedik el egymástól. Ez a 12 hang alkotja az ún. kromatikus skálát.
Ha felfelé lépdelünk, ezek a hangok a c - cisz - d - disz - e - f - fisz - g - gisz - a - aisz - h.
A zenei gyakorlatban sokszor - bár bőven nem mindig - ebből a 12-ől hetet használunk egy adott zenéhez. Ez a hét alkotja a diatonikus skálákat. Ezek közül egy kitüntetett skála az ún. C-dúr skála, aminek a hangjai: c - d - e - f - g - h. Ezeket a hangokat törzshangoknak is hívjuk.
Kb ennyi első körben, több infóért meg ott vannak a könyvek :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!