A "Földvár felé félúton" című dal kinek az előadásában a jobb?
Bródy János (eredeti): https://www.youtube.com/watch?v=Fq4pQHUfNNE
Demjén Ferenc: https://www.youtube.com/watch?v=SfWbKmKenbY
Fáraó együttes: https://www.youtube.com/watch?v=S1G6PnBy3so
A Fáraótó feldolgozását még nem ismertem. Kicsit érdekes a hangszerelés, de az énekes hangja eléggé felejthető, legalábbis van még hova fejlődnie.
Mirőlszól, "ez a dal 23,14 század másodperc történését énekli el végtelennek látszó verszakokban."
Nagyon nem így látom. Pontosabban úgy látom, hogy elég felületesen értetted meg a dalszöveg lényegét.
Ez a dal leír egy viszonylag rövid eseményt, egy ebből kiinduló érzés sort, és harmadik szinten elgondolkoztat egy ennél sokkal fontosabb dologról.
Esemény: Bródy autózik, autóstopposnál megáll, nem száll be, Bródy továbbhajt, ennyi.
Érzésszinten: Bródy türelmetlen, figyelmetlen, később megbánja, és nyomasztja, hogy valami fontosat elszalasztott, de ha nagyon akarjuk, ezt még tovább lehet boncolgatni.
Gondolatszinten: Mindenki hajszolja a kis szánalmas dolgait, ami tulajdonképpen nem is teszi boldoggá, de kötelességének érzi, vagy elvárásnak kell megfelelni vagy akármi, és emiatt számtalan vissza nem térő nagyon értékes dolgot szalaszt el, amire csak későn jövünk rá. Erősen szó van arról, hogy valójában mi az igazán fontos.
Lehet ám metaforaként értelmezni az utat, a lányt, annak várakozását (hiszen sok értékes dologhoz türelem, idő, energia kell, nem jön magától azonnal), a kultúrházat...
Javaslom, hogy a szövegértés, értelmezés és verselemzés képességét még fejleszd magadban nem is kicsit.
De ameddig nem fejlődik fel addig azért lehet véleményem ugye? :D
Nem akartam bantani a számot. Számomra unalmas. Értem az elszalasztott lehetőséget, ezzel együtt érzem úgy hogy túl lett húzva. És tolva is pl. ezzel: "Egy könnycsepp gördült az arcán csillogón". 7 és fél versszak tök ugyan olyan dallammal refrén nélkül, légyszi mondj nekem még egy ilyen magyar dalt ami sláger lett! Igaziból több dallamosságot kapna a szöveg, ha valaki elszavalná. Írtam, hogy nem a sztorival van bajom, ott van a szövegemben.
Mondom, hogy nem ÉRTED a szöveget. Persze ettől még lehet véleményed. Az asztrofizikáról is lehet véleményed függetlenül attól, hogy semmit sem tudsz róla, csak hát...
Javaslom, hogy olvasd el a dalszöveget, és talán kicsit mégis jobban meg fogod érteni. TALÁN.
Ott állt a lány az út jobb oldalán
Egy sárga rózsa hervadt homlokán
A szürke úton csak állt várakozón
Földvár felé félúton
Az őszi napfény bágyadtan virult
Az őszi bánat szép szemébe hullt
Oly ismerős volt, hogy honnan, nem tudom
Földvár felé félúton
Megszólítottam, bár nehéz volt szívem
Földvár felé, ha eljön, elviszem
Nem válaszolt, csak nézett álmodón
Földvár felé félúton
Vártam egy percet, vagy annyit sem talán
És mérgelődtem, tán süket ez a lány
Még egyszer szóltam, ha nem jön, itt hagyom
Földvár felé félúton
Csak állt ott némán, nem fordult felém
Az őszi napfény felragyogott szemén
Egy könnycsepp gördült az arcán csillogón
Földvár felé félúton
Nem kértem többször, hisz vártak már reám
A földvári kultúrház ócska színpadán
Otthagytam őt, és mást is, jól tudom
Földvár felé félúton
Azóta nézem az út jobb oldalát
Talán még egyszer meglátom azt a lányt
Ha megtalálom, megvigasztalom
Földvár felé félúton
Ha megtalálom, megvigasztalom
Földvár felé félúton
Bródy szövegeinek nagy része ahogy írtam többjelentésű, mert akkoriban még eléggé cenzúrázták a dalokat, de mondanivaló volt bőven, így művészi módon a sorok között rejtették el, és a közönség meg is értette általában, legalábbis megsejtett valamit. A számot 1980-ban adta ki első önálló lemezén, a szöveget nem tudom, mikor írta, de talán nem sokkal előtte. De egyáltalán nem állítom, hogy ennek a dalnak is lenne politikai mögöttes tartalma, csak azt, hogy valamilyen mögöttes tartalom jellemzően szokott lenni.
A rejtett értelem pl. Atlantis együttesnél a drága bakter úr c. számbanígy mutatkozott meg:
"Drága bakter úr
A sorompót mér' nem nyitja fel?
Engedjen át,
hisz a vonat nincs még oly közel.
Vár egy leány a sorompó másik oldalán.
Nem várhat ő
Egy hétig reám."
Na ez a dal sem a vasúti átjáróról szól, hanem a határsorompóról, a vasfüggönyről. (1967-es szám, hogy történelmileg be tudd helyezni.)
Visszatérve, ki az autóstopos? "Ott állt a lány az út jobb oldalán... a szürke úton csak állt várakozón Földvár felé félúton." Ok. lehet, hogy nem pont autóstopos, és ha az is, akkor is nem sokat számít, hiszen aforizma.
Amiből lehet következtetni, hogy nem pl egy örömlányról van szó, hogy kétlem, hogy Bródy ne ismert fel volna egy örömlányt. :) Továbbá megbánta, hogy nem várt rá, nem vigasztalta meg, és hogy bánkódjon emiatt oly mértékben, hogy hosszú ideig gyötrődjön. :)
De ez csak egy. Prostituált homlokán mit keres a sárga rózsa? töviskoszorú, vagy kellett valami második sornak az első versszakba, és semmi más nem jött volna ki rímben, ritmusban? :)
Egyébként úgy tudom, ez valami valóban megtörtént eseményről szól. A '80-as években eléggé gyakori volt az autostopolás, és Bródy is ezért állt meg, hogy felvegye, stb.
A sárga rózsa jelentése az elmúlás. Bródy költészetében elég gyakori:
Sárga rózsa.....1967, Ezek a fiatalok filmzene...2x
Miért hagytuk, hogy így legyen....1969, Illés kislemez...3x
Én nem tudtam azt, kérem...........1970, Koncz Zsuzsa: Szerelem 1x
Karolj át..............1973, Koncz Zsuzsa kislemez 1x
Rozi tud valamit...........1975, Koncz Zsuzsa: Ne vágj ki minden fát...1x
Zöld-sárga rózsa................1976, Fonográf: FG-4...3x
Műkritika....1977, Edison Fonográf album..1x
Földvár felé félúton.....1980, Bródy János: Hungarian Blues...1x
Őszi levél........1993, N.O.coM.M.ent: Nekünk újra szállni kell...1x
Csillagvár.......1998, Koncz Zsuzsa: Csodálatos világ...1x
A királylány balladája.....2011. Az Illés szekerén...1x
Te itt leszel majd mellettem.......2016 - Ráadás...1x
Az "őszi bánat szép szemére hullt", meg az a könnycsepp...
Így már kitalálható, hogy a lánynak valami friss, nagy szerelmi bánata volt (az ősz is az elmúlás metaforája), ezért utazott volna (autóstoppal) mondjuk, haza, vagy maga se tudta, hogy hova. Megállnak neki, ő meg észre se veszi, annyira elvan a bánatában. Bródy türelmetlen, siet egy koncertre, de a lány nem mozdul, Bródy meg nem figyel.
Később persze Bródy megbánta a dolgot, átmérlegelte az eseményt: ez a (századrangú, egyikolyanmintamásik koncert /földvári kultúrház ócska színpadán/) nem ért annyit mint annak az egyetlen lánynak a megvigasztalása, (de ne gondolj egy elszalasztott alkalmi szex bánatára).
"Otthagytam őt, és mást is, jól tudom". Itt lehet találgatni, hogy mi lehet az a más. Lehet, hogy arra gondolt, hogy szerelem lehetett volna, de mindegy is: az elszalasztott lehetőség a biztos, bármiről szóljon is az a lehetőség. De lehet a "lány is egy jelkép", és nem szó szerint érteni.
Röviden szólva arról szól, hogy az eltorzult értékrendünkben mennyi mindent elszalasztunk, és a türelmetlenségünk mennyire közömbössé tesz, olykor mennyire hűtlenek tudunk lenni az értékrendünkhöz. És hogy olykor nem lehet a dolgokat visszacsinálni, akárhogy vágyunk rá.
Nem csak "Földvár felé félúton".
"légyszi mondj nekem még egy ilyen magyar dalt ami sláger lett!"
Hirtelen nem jut eszembe, lehet, hogy nem is tudnék mondani. De ez nem az én félműveltségemről szól, hanem Bródy tehetségéről és eredetiségéről, egyedülállóságát bizonyítja, ami szerintem hatalmas érdem, semmint valami ciki vagy netán az állításomnak a cáfolata lenne. Sok ember megértette, te nem. Sok ember miatt sláger lett, ha rajtad múlna nem lenne sláger. Ennyi.
Az a baj, hogy te nem érted, hogy nem a mögöttes tartalmat nem találom a szövegben, hanem úgy gondolom mint dal, unalmas. Ahhoz meg végtelenül unalmas, hogy rádióban szóljon. Azoknak való akik örülnek hogy ismerik, és végig énekelhetik együtt vele. Nem baj ez sem, csak nekem pl. ennyi még nem elég.
A lány nem stoppol, csak áll és vár valakire (és hát ez igen fontos tény). Nem prosti, szerintem az éppen akkoriban annyira tilos volt, hogy nem az út szélén művelték.
Óriási sokat adott Bródy a mögöttes tartalmaival, tök nagyra tartom ezért, de nekem ez a dal nem tetszik. :)
Egyébként ebben a számban nincs olyan jellegű politikai tartalom. Ez Bródy kis saját szorongása, talán épp ez a másik bajom vele. Túl sok a szöveg ahhoz képest, hogy csak róla szól, már-már önsajnáltatásba megy át, még akkor is ha egyébként sokan átéltünk hasonló helyzeteket.
Sajnos érződik hogy "az arcán csillogón" valóban csak a rím miatt kellett oda. De talán ami tartalmilag zavarhat benne, az hogy Bródy lát egy szomorú lányt aki valakit vár, és csodálkozik, hogy az a lány még csak nem is válaszol neki! És egész biztosan te sem érted, hogy mi az ami számomra ebben igazán visszatetsző. Az a lány nem valakit várt aki megvígasztalhatná, hanem azt a valakit várta aki miatt szomorú lett. Azt a lányt Bródy semmivel sem tudta volna megvígasztalni. És szerintem gáz, ha ezt valaki nem ismeri fel, aztán még énekel is róla.
Persze te nem így látod, nincs ezzel baj. Legalább volt kedved írni a dalról, ennek tényleg örülők, meg annak is ha neked tetszik. Mutathatnál egy másik Bródy számot ami még tetszik ezen kívül, mert kíváncsi vagyok!
Természetesen neked is szíved joga, hogy ne tessék egy szám, akár ez is. :D Ami a prostitúciót illeti, valóban illegális tevékenység volt, de nagyon is kint voltak az utcán. Akkoriban pl. a budapesti Rákóczi tér erről volt híres, de sok más hely is volt, de ez a dolog totál félreviszi a témát.
Egyébként én is hangsúlyoztam, hogy ennek a dalnak bár van mögöttes tartalma, az nem politikai tartalmú, ezért nem egészen értem, hogy mit "cáfoltál", de tedd azt, ha jónak látod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!