Hogyan kezdjek el zongorázni?
Sziasztok!
Elszeretnék kezdeni zongorázni de fogalmam sincs hogyan kezdjek hozzá.Tanárhoz nem szeretnék járni de ha nincs más mód akkor lehet róla szó.
Zongoránk nincsen és hely sincs neki tehát szintetizátort szeretnék venni de úgy tudom hogy azon eltérőek a billentyűk. Van esetleg olyan ami megegyezik?
Illetve szolmizálni sem tudok tehát teljesen az alapoktól kéne kezdenem esetleg erre vannak oktató videók?
Leülsz elé, felhatod a billentyűket védő fedelet és vered a billentyűket.
Persze, előtte nem árt néhány tudás birtokába jutnod:
- melyik billentyű hol van,
- melyik ujjadat kell használnod leütéséhez,
- a kotta nem légypiszokkal telerakott vonalas papír, hanem az olvasnod tudni is kell.
.
Tanár nélkül, csak videókból nehezen és nem teljesen fogsz megtanulni, hiszen nincs, aki hibáidra rámutasson, kiigazítson, megmutassa, hogyan helyes.
Szia!
Igaz, hogy már vagy hat éve befejeztem a zongorázást, de néhány dologra még emlékszek.
Először is meg kell tanulnod a zenei ABC-t (C D E F G A H C' én így tanultam, de ez csak a nagyon alap verzió).
Utána jöhetnek a kulcsok: a violinkulcs (G-kulcs) és a basszuskulcs. Nem mindegy, hogy a kotta milyen előjellel (azaz kulccsal) van. A basszuskulcs ilyen "félszív") alakú, a violinkulcs meg olyan, mintha írott f betű lenne, pocakkal (ezt lehetetlen írásban elmagyarázni).
Aztán kottaolvasás. Fentebb írtam a zenei ABC-t és említettem a G kulcsot. Nos, a G kulcs a G betűről kapta a nevét (ugyanonnét indul a kis pocakja, ahol a G betű található), ami a kottában alulról a második vonalon helyezkedik el, onnét pedig ki lehet logikázni, mi merre van.
Az ABC betűi vonal-vonalközben helyezkednek el. Erre egy jó módszert tanítottak nekem: az egyik kezeden a tenyeredet fordítsd magad felé és kicsit nyisd szét az ujjaidat. Ez olyan, mint egy kotta (öt vonal). A gyűrűsujjad a G. Alatta a kis- és gyűrűsujjad köze az F. A kisujjad az E. A kisujjad alatt a D. (Most furán fogom magyarázni, de) a kisujjadtól kb 1-2 centire, az első pótvonalon helyezkedik el a C. Középső- és gyűrűsujj köze az A, középső ujj a H, mutató- és középső ujj köze az egyvonalas C (jele: C') és így tovább haladsz az egyvonalasakkal, majd a két- illetve háromvonalasokkal.
"Végül" a zongorahasználat. Google tökéletesen ki fogja adni, hogy melyik betű hol helyezkedik el, azt már tényleg nem tudom elmagyarázni, viszont. A középső ujjad mindig azon a billentyűn legyen, amilyen kulcsban van a kotta.
Nekem még mindig a fejemben van egy H-kulcsos kotta első részlete (rossz emlék fűz hozzá sajnos, pedig szép volt nagyon a dallam), ami így kezdődött: H-H-G-A-A-G (a következő két hang talán C, de abban nem vagyok biztos).
Ez azt jelentette, hogy a középső ujjaim (az én részem kétkezes volt) a H billentyűn voltak, mást nem érintettek.
A zenei ABC-t úgy tudtam lejátszani, hogy (jobb kéz esetén) a hüvelykujjam érintette a C-t, a mutató a D-t, a hüvelykujjammal átnyúltam a mutató alatt, E, a mutatót átemeltem az F-re, megint átbújtattam a hüvelyket; G, aztán átemeltem a mutatót: A, középsővel jött a H, gyűrűssel pedig a C' (jött volna, de mivel G után jött a C'-m a kottában, elég volt kisujjal lenyomnom, hogy "minél előbb odaérjek" -zongoratanárom mondta)
Ez egy nagyon alap leírás volt egy olyan embertől, aki hat éve leadta a zongorát és nyolc éve a szolfézst.
(Csak így zárójelben: az én szavam nem Szentírás, biztos van olyan rész, amire nem jól emlékszem).
Ha igazán jól szeretnél zongorázni (nem a Boci-boci tarka szinten), ahhoz kell egy tanár, hiszen a ritmusértékeket, moll-okat, dúr-okat, kettőskeresztes hangokat (cisz, fisz stb.) csak ő tudja jól elmagyarázni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!