A Földvár felé félúton c. szám egy prostituáltról szól?
Javaslom, hogy olvasd el a dalszöveget, és kicsit jobban meg fogod talán érteni.
Ott állt a lány az út jobb oldalán
Egy sárga rózsa hervadt homlokán
A szürke úton csak állt várakozón
Földvár felé félúton
Az őszi napfény bágyadtan virult
Az őszi bánat szép szemébe hullt
Oly ismerős volt, hogy honnan, nem tudom
Földvár felé félúton
Megszólítottam, bár nehéz volt szívem
Földvár felé, ha eljön, elviszem
Nem válaszolt, csak nézett álmodón
Földvár felé félúton
Vártam egy percet, vagy annyit sem talán
És mérgelődtem, tán süket ez a lány
Még egyszer szóltam, ha nem jön, itt hagyom
Földvár felé félúton
Csak állt ott némán, nem fordult felém
Az őszi napfény felragyogott szemén
Egy könnycsepp gördült az arcán csillogón
Földvár felé félúton
Nem kértem többször, hisz vártak már reám
A földvári kultúrház ócska színpadán
Otthagytam őt, és mást is, jól tudom
Földvár felé félúton
Azóta nézem az út jobb oldalát
Talán még egyszer meglátom azt a lányt
Ha megtalálom, megvigasztalom
Földvár felé félúton
Ha megtalálom, megvigasztalom
Földvár felé félúton
Nem arról szól. Bródy szövegeinek nagy része többjelentésű, mert akkoriban még eléggé cenzúrázták a dalokat, de mondanivaló volt bőven, így művészi módon a sorok között rejtették el, és a közönség meg is értette általában, legalábbis megsejtett valamit. A számot 1980-ban adta ki első önálló lemezén, a szöveget nem tudom, mikor írta, de talán nem sokkal előtte.
Amiből lehet következtetni, hogy nem örömlány, az az, hogy nem szállt be az autóba, és hogy egy könnycsepp gördült le az arcán. Bródyt továbbá kétlem, hogy Bródy ne ismert fel volna egy örömlányt. :) Továbbá megbánta, hogy nem várt rá, nem vigasztalta meg, és hogy bánkódjon emiatt oly mértékben, hogy azt kívánná bárcsak jóvá tehetné. :)
De ez csak egy. Prostituált homlokán mit keres a sárga rózsa? töviskoszorú, vagy kellett valami második sornak az első versszakba, és semmi más nem jött volna ki rímben, ritmusban? :)
Úgy tudom, ez valami valóban megtörtént eseményről szól.
A '80-as években eléggé gyakori volt az autostoppolás, és Bródy is ezért állt meg, hogy felvegye, stb.
A sárga rózsa jelentése az elmúlás Bródy költészetében elég gyakori:
Sárga rózsa.....1967, Ezek a fiatalok filmzene...2x
Miért hagytuk, hogy így legyen....1969, Illés kislemez...3x
Én nem tudtam azt, kérem...........1970, Koncz Zsuzsa: Szerelem 1x
Karolj át..............1973, Koncz Zsuzsa kislemez 1x
Rozi tud valamit...........1975, Koncz Zsuzsa: Ne vágj ki minden fát...1x
Zöld-sárga rózsa................1976, Fonográf: FG-4...3x
Műkritika....1977, Edison Fonográf album..1x
Földvár felé félúton.....1980, Bródy János: Hungarian Blues...1x
Őszi levél........1993, N.O.coM.M.ent: Nekünk újra szállni kell...1x
Csillagvár.......1998, Koncz Zsuzsa: Csodálatos világ...1x
A királylány balladája.....2011. Az Illés szekerén...1x
Te itt leszel majd mellettem.......2016 - Ráadás...1x
Az "őszi bánat szép szemére hullt", meg az a könnycsepp...
Így már kitalálható, hogy a lánynak valami friss, nagy szerelmi bánata volt, ezért utazott (autostoppal) mondjuk, haza. Megállnak neki, ő meg észre se veszi, annyira elvan a bánatában. Bródy türelmetlen, siet egy koncertre, de a lány nem mozdul, Bródy meg nem figyel.
Később persze B. megbánta a dolgot, átmérlegelte az eseményt: ez a koncert nem ért annyit mint annak a lánynak a megvigasztalása, (de ne gondolj a alkalmi szexre).
"Otthagytam őt, és mást is, jól tudom". Itt lehet találgatni, hogy mi lehet az a más. Lehet, hogy arra gondolt, hogy szerelem lehetett volna, de mindegy is: az elszalasztott lehetőség a biztos, bármiről szóljon is az a lehetőség. De lehet a "lány is egy jelkép", és nem szó szerint érteni.
Röviden szólva arról szól, hogy az eltorzult értékrendünkben mennyi mindent elszalasztunk, és a türelmetlenségünk mennyire közömbössé tesz, olykor mennyire hűtlenek tudunk lenni az értékrendünkhöz. És hogy olykor nem lehet a dolgokat visszacsinálni, akárhogy vágyunk rá.
Nem csak "Földvár felé félúton".
"Nem arról szól. Bródy szövegeinek nagy része többjelentésű, mert akkoriban még eléggé cenzúrázták a dalokat, de mondanivaló volt bőven, így művészi módon a sorok között rejtették el"
Nem azt akartam ezzel mondani, hogy ebben az esetben is valami politikai tartalom van bekódolva, és ezért sorok között kellett fogalmazni, egyszerűen ez volt a kor stílusa.
Viszont Koncz Ha én rózsa volnék című száma miatt a Jelbeszéd c. lemezt (szintén beszédes dal) visszavonták a boltokból, és bezúzták, később adták ki újra. Itt első sorban nem is a lánckerékkel volt a gond, hanem a kifeszített zászlóval, aminek akkor volt valami aktuálpolitikai jelentősége, legalábbis valaki ettől tartott, és ezért csinált botrányt.
A rejtett értelem pl. Atlantis együttesnél a drága bakter úr c. számbanígy mutatkozott meg:
"Drága bakter úr
A sorompót mér' nem nyitja fel?
Engedjen át,
hisz a vonat nincs még oly közel.
Vár egy leány a sorompó másik oldalán.
Nem várhat ő
Egy hétig reám."
Na ez a dal sem a vasúti átjáróról szól, hanem a határsorompóról, a vasfüggönyről. (1967-es szám, hogy történelmileg be tudd helyezni.)
Az autóstoppolásról számos dal született akkoriban. Hirtelen kettő jut eszembe, de ha nagyon akarnék biztos, hogy többet is fel tudnék sorolni. Azért a lényeg átérezhető.
A "Földvár felé félúton" a szerző életútja közepét jelöli. A lány az út szélén az a személy, akit ha meg szeretne ismerni, ki kell lépnie a komfortzónájából. Az Ócska színpad pedig a későbbi élete/élettársai, akikben csalódott.
Arról az érzésről szól, amit nem kívánunk férfinak. Amikor fülig szerelmes valakibe, és találkozik egy ismeretlennel, ez szerelem első látásra, de ahhoz hogy megismerje el kell hagynia a jelenlegi életét... És ez csak utólag tudatosul az emberben. Ezért is figyeli az "út jobboldalát", hátha találkozik még azzal a lánnyal, de tudja, hogy ez reménytelen.
A régi 6-os út környékén lakom, fel sem merült bennem soha eddig a bejegyzésig, hogy Balatonföldvárról lenne szó. Egyértelmű volt számomra, hogy Dunaföldvárról szól a dal. Aki ismeri azt a környéket, tudja, hogy a földvár előtti szakaszon, türelmi zóna ide vagy oda, ma is állnak kint prostituáltak.
Ebből kiindulva az volt az én magyarázatom, hogy Bródy nem ismerte ezt a környéket. Azt hitte tényleg egy stoppos, a lány pedig levette, hogy nem potenciális kuncsaft, csak emberünk félreértette a szituációt, ezért nem is reagált a lány. Viszont mivel kezdő volt a szakmában, ő is megérintődött, hogy akár lehetne egy átlagos stoppoló lány, nem az aki a testét árulja idegeneknek, ezért mélyen megérintődött és egy könnycseppel jelezte. A kezdőségére utal a virág is, még benne volt a gyermeki ártatlanság, talán az volt az első napja, járatlan volt az effajta metakommunikációban, és olyan gesztusokat sugárzott még, mint bármely egészségesen ismerkedő fiatal lány.
Bródy persze később rájön, hogy örömlány volt, de úgy érzi, őt még ki lehetett volna menteni abból a sorsból, ami rá vár. Ezért keresi őt szüntelen, ha meglátja újra megmenti, bármi áron is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!