Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Vannak direkt pianínóra írt...

Vannak direkt pianínóra írt zongoradarabok?

Figyelt kérdés
Gondolok itt a hangzás eltérésről, hogy azért írták arra, mert sokkal másabb hangja van azon, mintha egy nagy zongorán játszanák.

2017. szept. 11. 21:47
 1/5 Mojjo ***** válasza:

Aligha. Egyrészt a pianino nem egy hangversenyszínpadra való hangszer, hanem otthonra, gyakorolni, meg elzenélgetni, esetleg valami bárba, étterembe, ahol a bárzongorista szórakoztatja a nagyérdeműt. Másrészt meg ha azt gondolod, a pianínó hangja annyira különbözik a zongoráétól, nézd meg ezt:

[link]

és a második rész:

[link]


Szóval igen... a klasszikus zenék jó része - majdhogynem a késő romantikáig minden -, amit ma hangversenyzongorákon, vagy épp pianínókon szólaltatunk meg, olyan hangszerekre íródtak, amiknek a hangja nagyon-nagyon más volt. A klavikord, csembaló, de még a klasszika korabeli zongorák is, amikre akár pl Mozart a zenéit írta, ég és föld a mostani zongorákhoz képest, többek között hangra is. Jóval nagyobb a különbség, mint egy mostani pianino, meg zongora között.

2017. szept. 12. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Persze tudom a zongora evolúcióját, mert tanultam/tanulok róla. Igazából egy csembaló hangja nagyban eltér a modern zongoráétól, ahogy említetted is, de mondjuk egy fortepiano és egy mai zongora közt alig hallható a különbség egy olyan embernek aki nem foglalkozik vele, pedig szerintem ég és föld a kettő, kezdve a fortepiano lágyabb/dallamosabb hangjával. Akár csak egy Chopin darab, fortepianón eljátszva egy teljesen új élményt ad mint a hallgatónak, mint a zongoristának. Ezért gondoltam, hogy direkt pianínóra írt darab létezik e, persze amit egy koncertzongorán is játszhatnak, csak épp a hangzása nem egy és ugyan az. :) De a választ megkaptam az eredeti kérdésre, köszönöm! :))
2017. szept. 12. 09:14
 3/5 anonim ***** válasza:

Igen vannak.

Zongoraiskola 1-2 kotetben talalhato darabok, kifejezetten nem koncert zongorara irtak oket.


Ezek a darabok nem igenyelnek nagy virtuozitast. A lassabban reagalo pianinokon is tokeletesen eljatszhatoak.

2017. szept. 12. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2017. szept. 12. 21:28
 5/5 Mojjo ***** válasza:
@3: Ezt nem értem. Felteszem, arra gondolsz, hogy a zongoráknál a húrok vízszintesen vannak, a kalapácsok függőleges mozgást végeznek, a gravitáció segít a gyors visszatérésben, nem úgy, mint a függőles húrokkal rendelkező pianínóknál. Ez gyors futamoknál valóban előny lehet. De a világtörténelem folyamán írtak egy kevés olyan darabot, ami nem prestissimo tempót igényel. De még allegrissimot sem. És nincs teletűzve tizenhatodok géppuskaszerű sorával. Ilyen alapon minden szélesebb, nyugodtabb darab pianínóra lenne írva. Ennek a világon semmi értelme.
2017. szept. 12. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!