Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Hogyan tudok otthon számokat...

Hogyan tudok otthon számokat felvenni?

Figyelt kérdés

Vagy egyszerűbb a próbaterem?

Külön vennék fel minden hangszert, egyedül vagyok.

Megköszönném, ha privátban rámírna valaki. Több.kérdésem is lenne



2017. aug. 22. 15:56
 1/10 anonim ***** válasza:

Nagyban függ attól, hogy milyen hangszerekről beszélünk. Mindenesetre egy iylen (vagy hasonló) szinte elengedhetetlen hozzá.


[link]

2017. aug. 22. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Elektromos zongora, gitár (normális gitár, a basszust is azzal basszus effekttel)+ dob
2017. aug. 22. 16:21
 3/10 anonim ***** válasza:

Hát vannak ilyen próbatermek, ahol némi plusz költség fejében felveszik neked a próbát. Ilyen például a Silent Próbaterem. Nagyon segítőkészek, ha első alkalommal mész, akkor az első óra pedig ingyenes. Elmagyarázzák mi hogyan működik, hogyan lehet felvételt készíteni. Itt felveheted magadnak a dobot, amit utána szerintem vissza is tudsz hallgatni. Utána a dobra felveheted a gitárt, basszust, zongorát. A felvételeket jó minőségben megkapod, hazaviheted és egy stúdiószoftverrel szerkesztheted. Ez viszont nem a legköltséghatékonyabb megoldás szerintem, ráadásul hangzások tekintetében is eléggé be leszel határolva, hiszen abból kell dolgozz, ami a teremben van (jó cuccok vannak egyébként). De ez lehet az egyik megoldás.


A másik, hogy kiépítesz egy otthoni stúdiót és kitanulod a technikát. Ez egy hosszabb folyamat, de szerintem megéri, mert egy marha érdekes utazás lesz. Aminek gyakorlatilag sosem lesz vége. :) Ettől nem kell megijedni, mert az alapokat viszonylag hamar el lehet sajátítani. Igaz az elején van egy komolyabb beruházás, de szerintem jobban jársz ezzel, mintha állandóan a próbaterembe járnál.


Mi kell ehhez? Mindössze egy külső hangkártya-interfész és kábelek. Ezekkel már fel tudod venni a zongorát, a gitárt és a basszust. A dob az viszont egy érdékes kérdés. Ha elektromos dobról van szó, akkor a lehetőség szintén adott. Viszont egy akusztikus dobot bemikrofonozni már nem annyira olcsó mulatság. Kell hozzá minimum 3 (de inkább 5) hangszermikrofon. Meg azért tapasztalat sem árt, még én sem vágnék bele, pedig bohóckodok már hangtechnikával egy ideje.


Viszont mindent meg lehet oldani digitálisan. Persze nem lesz olyan, mint az igazi, de legalább lesz. Sokan leszólják a digitális dolgokat, pedig az utóbbi években rengeteget fejlődött a technika.


Szóval tegyük fel, hogy van egy külső hangkártya-interfészed. Az elektromos zongorát ezen keresztül tudod csatlakoztatni a PC-hez, bekalibrálod a stúdiószoftvert (DAW = Digital Audio Wokrstation, ilyen például a Reaper), beállítod a tempót, metronómot, megnyomod a felvétel gombot és játszol. Ennyi. Vagy megírhatod MIDI-ben is a zongorát, amire utána bármiféle hangszínt varázsolhatsz, úgynevezett VST pluginek segítségével. Ebből létezik rengeteg ingyenes, vannak köztük igazán nagyon jók is, amiket nem egy profi stúdióban is használnak.


A basszussal ugyanez a helyzet. Feljátszod a cuccot, kapsz egy nyers hanghullámot és utána arra olyan basszus VST-t uszítasz rá, amilyet csak szeretnél. :)


A gitár az már más tészta. A gitárokat alapvetően be szokták mikrofonozni. Ezt úgy kell elképzelni, hogy adott egy gitárerősítő, alatta a gitárláda. A gitárláda egyik hangszórója elé tesznek egy (vagy több) hangszermikrofont (általában egy Shure SM57-et, ez egy klasszikus, jól bevált hangszermikrofon, kb. 30 ezer forint) és az így kapott hangot rögzítik a szoftverben. Ez az egyik lehetőség. Ha van egy jól bevált erősítőd és ládád, vagy egy kombód, akko ezt érdemes megfontolni.


A második lehetőség a VST. Ez ugyanúgy működik, mint a basszus esetében. A hangkártyán keresztül felveszed a nyers jelet, majd utána valamilyen gitár VST-vel adsz neki hangkaraktert. Rengeteg erősítő- és ládaszimulációs szoftver létezik, szintén vannak ingyenesek.


A harmadik lehetőség, az végső soson az elsőnek és a másodiknak egy kombinációja, ez a Reamping, tehát "újraerősítős". Ez persze nem azt jelenti, hogy felerősítjük a jelet (arra más eszközök léteznek). Reamping alatt azt értjük, hogy a nyers gitárjelet, amit a PC rögzít, kiküldjük az erősítőnek (mintha csak mi játszanánk). Ez azért jó, mert van ebben az esetben van egy nyers jeled, amivel azt csinálsz, amit csak akarsz. Oda tekergetheted az erősítőt, ahová csak jólesik. Nem vagy kötve a felvett hanghoz. Hűű, próbálok értelmesen fogalmazni, nem tudom sikerül-e. :D


De egyelőre ne foglalkozz Reampinggel, ahhoz úgyis kell egy Reamp box. (Ami a DI boxnak az ellenkezője, a DI box hangszerszintű jelből csinál vonalszintűt, a Reamp box pedig pont fordítva, hűűű, na hagyjuk :D).


A dob, igen a dob. Hát, az egy kényes kérdés. Lehet, hogy úgy jársz talán a legjobban, ha egy próbateremben felveszed a dobsávot. Például a Silentben. Vagy egy olyanban, ahol rendesen be tudják mikrofonozni és elviheted külön a sávokat. Mondjuk dobsávokat is egy külön mutatvány keverni, nem hiszem, hogy szeretnél szórakozni vele.


Szóval én azt mondom, hogy ELSŐRE inkább írd meg MIDI-ben a dobot! Utána eressz rá egy dob VST-t (illetve ez VSTi, merthogy "instrument") és hallgasd meg hogy tetszik! Ez például tök ingyenes és egészen vállalható:


[link]


Na, egy kalappal! Ha van kérdés, tedd fel bátran itt, hadd tanuljon belőle mindenki (én is :D)

2017. aug. 22. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Hű, bocsi, a Reamppal kapcsolatban nagy baromságot írtam. Na, majd ha hazaértem javítom.
2017. aug. 22. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Nem lehet úgy felvenni a gitárt, hogy nem mikrofonozom be? Pl a pedállt a gépre kapcsolom, esetleg sima USB/Jack kábellel? Az lenne a legkényelmesebb. Nem vagyok tapasztalt/profi zenész egyébként
2017. aug. 22. 19:38
 6/10 anonim ***** válasza:
De, lehet.
2017. aug. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
#5: Dehogynem, lehet! Viszont a PC vonal- vagy mikrofonbemenetére nem fogod tudni csatlakoztatni a gitárt közvetlenül. Illetve de, lehet, csak éppen a végeredmény nem lesz valami kellemes. A PC vonalbemenete ugyanis egy vonalszintű jelet vár, viszont a gitárod csak egy hangszerszintű jelet ad, ami kisebb, nem elég neki. Ezért a jelet utólag kellene felerősítened, ami viszont iszonyat zajjal jár. Mindenképpen szükséged lesz egy hangkártya-interfészre, amin keresztül a gitárodat csatlakoztatod a PC-hez és normális minősédű jelszintet kapsz. Persze kísérletezhetsz a vonalbemenettel is, ha van kedved, én is sokáig használtam (csak aztán meguntam a zajzárral szarakodni). Ebben az esetben csupán egy nagy Jack -> kis Jack átalakítót kell venned (kb. 600 ft) és azzal a Vonalbemenethez csatlakoztatni a gitárt. Letölteni egy DAW-t, hozzá egy ASIO drivert, kalibrálni és szól is. De nem leszel igazán elégedett az eredménnyel.
2017. aug. 23. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
7) A Rocksmith-kábel (USB-Jack) a mikrofonhoz csatlakoztatja
2017. szept. 10. 09:45
 9/10 anonim ***** válasza:
Tök másról beszélünk akkor, mindegy.
2017. szept. 10. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

De persze Rocksmith kábellel is meg lehet oldani.

https://www.youtube.com/watch?v=1ZmYtLzbT8o

2017. szept. 10. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!