"Golyóvégű" nylonhúr vélemények?
Egy húr minősége/hangzásvilága/hangereje nem fog attól függni, hogy golyós végű-e, vagy sem. De jól értem, te azért akarnál ilyet venni, mert meg lehet ezzel spórolni 3 percet a húrcserénél? Soha nem találkoztam ilyen nylonhúrral és nem raktam fel egyik klasszikusomra sem, így most hirtelen nem is tudom, mennyivel lehet egyszerűbb, de 3 percnél tuti nem nyersz többet. És akkor még túl is becsültem.
Én azt mondom, maradj a normális húroknál. Milyen gitárod van? Nem mindegyik klasszikus gitár örül a high tension húroknak, de kinti játékhoz azt javasnék. És erre a célra normál nylon helyett inkább karbont.
Érdekes vita, nem mernék határozottan állást foglalni.
Logikusnak tűnik, amit Waff mond, de pl. ott vannak a Telecasterek, eredetileg testen átmenő húrozással, az olcsóbb kópiákon meg csak a hídon átfűzve. Ezeket gyakran tuningolják úgy, hogy átalakítják átmenőre, és általában hallható változásról számolnak be.
De klasszikusnál is olvastam nemrég olyan átalakításról, hogy az ilyen húrlábat ( [link] ) pár plusz lyuk fúrásával átalakítják ilyenné ( [link] ), és javulást hoz hangban.
Szóval fene tudja. :)
Hmmm... egyrészt Waffnak természetesen igaza van, elsősorban a húrlábcsonton keresztül adódik át a rezgés a fedlapnak. Ugyanakkor nullától különböző lesz a hurkolásnál a húrlábra átadott energia is. Ezen kívül a hurkolás mikéntje valóban kihathat arra, hogy milyen erővel és hogy szorul a húr a csontra. Ezen kívül onnan is jönnek visszavert rezgések, amik átadódnak a csontnak, módosítva a hangzást. Sőt, mivel szép kis szuperponálódás lesz, magát a hangszínt, teljes hangkaraktert is módosíthatja. Szép feladat lenne egy nagyjából elfogadható modell (értsétek: fizikai modell)megalkotása. Érzésből a melyik a jobb kérdésre aligha lehet válaszolni. De pár vakteszt alighanem egyszerűbb :)
Azért, ha már érzések: nekem olyan érzésem van, hogy mindez az egész kb milliódlagos dolog a húr egyéb tulajdonságai mellett, és a különböző húrok közötti egyéb különbségek jóval túlharsogják a kötözős vagy bogyózós rögzítés különbségeit. Szépen leírtam, hogy miért számíthat mégis, ami elméletileg oké - gyakorlatilag azonban arról sem vagyok meggyőződve, hogy ha minden más tökazonos is lenne két húrnál, csak ebben különböznének, lenne bárki emberfia, aki képes is lenne kihallani a különbségeket. Egész egyszerűen azért, mert esélyes, hogy bár értelemszerűen léteznek, de írtó kicsik. Ha meg egyébként nem is azonosak a húrok... hát értitek. Épp emiatt én a lesz.rom állásponton vagyok :)
Ami a 12 lyukú lábat illeti: Ortega gitárokon láttam ilyet, illetve volt a kezembe pár. Ez alapján nem tudom alátámasztani, hogy hűde szuper dolog lenne. Amiket próbáltam, azok feltünően fényes hangú gitárok voltak, baromi gyorsan felépülő tranziensek, furcsán rövid pedál... nem tudom. Mintha flamenco gitáron játszana az ember, pedig nem az volt. Nekem nem tetszett. Hogy ebben mi szerepe volt a 12 lyukú lábnak, passz, nem volt kontrollként egy ugyanolyan gitár normál lábbal. Gyanúm szerint nem sok szerepe lehetett. Másik gyanúm szerint a "12 lyuk sokat dob a hangon" dolgokat leginkább az ilyen lábat gyártók dobják be - végtére is ki kell tűnni valahogy a klasszikus gitárok tömegéből.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!