Könnyű álmot hozzon az éj. Szerintetek mennyire helytálló ez az értelmezés?
Szoktam rajta gondolkodni, főleg a magyar számok esetében, hogy miről szól az adott dal. Ha nincs is valami konkrét üzenete, biztos volt egy egyedi lelkiállapot, ami közben született az adott mű, magyarán azt minimum visszatükrözi. Ezt a zenét kiskoromban mindig furcsálltam, mert nem hiszem, hogy egy ilyen altató lenne a dal és ennyi... mert egyébként tiszta ilyen felhangúnak néz ki. Sőt, így, az altatók kapcsán eszembe jutott, hogy a József Attila Altatóját se értettem soha és még annak nem estem neki :D. Arra ha esetleg még emellett lenne egy magyarázatotok, azt szívesen fogadnám :D. Mert ezt ugye, nem a Charlie írta, de valami üzenetet tuti közvetít, ha más nem a Charlie tolmácsolásában, tehát ő azért dolgozta át, mert az ő értelmezésében, valamit jelent. Tényleg nem hiszem, hogy csak egy gyerek nem bírt elaludni, sírt és akkor az apja/anyja, ilyen altató jelleggel, elkezdett neki dalolni. Pedig a YT-on a legnézettebb videó, ezt kommunikálja, na mindegy itt az elemzés :D.
"A szürke házfalakra rászakadt már az est."
A sivár, lelketlen állapotok már tovább húzódtak a kelleténél. Már a kilátástalanságig fokozódott a helyzet.
"Valahol felsír még egy kisgyerek"
Egy őszinte, akár megváltó erejű kis szikra gyulladozik. Még nem reménytelen a változás, még maradt némi remény.
"Hallom, az édesanyja dallal csitítja el"
Az anyja, aki a óvni, védelmezni hivatott a gyermeket, nyugtatja, egy szebb jövőről regél, mesél, fantáziál.
"Hallgatom a nyitott ablaknál és végül én is énekelem"
Ő is meghallotta a dalt, inspirálta, és ő is beszáll ebbe a "folyamatba".
"Könnyű álmot hozzon az éj"
Együtt fohászkodnak, egy szebb holnapért, hogy lenyugodjon, rendeződjön és ezáltal szebb, igazibb legyen minden, ebben a már kilátástalan, végletekig feszülő helyzetben.
"Altasd el, hűs dunai szél"
Itt konkrétálódik, hogy az itthoni állapotokról beszél... egy szép tájleírás. Az itthoni, alapvető értékek és szépségek felé fordul, talán, hogy lássuk meg ezeket, váltson meg minket, ez és az ehhez hasonló "valódi értékek".
"Aludj el, kisember, aludj el!"
A kisembert szerintem nem politikai értelemben érti. Szerintem itt szimplán, csak a kisgyermeknek mantrázza ezt, hogy nyugodjon meg, legyen mindig jó és reméljen. Ne foglalkozzon a világ gondjaival, az élet szép, hiába rontja el az ember, ahol csak tudja.
"Álmodj hintát, homokozót, álmodj rétet, kis patakot"
A fantáziáját ragadja meg, és gondoljon a szépre, valódi boldogságot jelentő, kincsekre.
"Nézd fent, a háztetőn ott, neked táncol a hold, lenéznek rád a fénylő csillagok"
Ez is ugyanaz. A hold, mint egy romantikus jelkép, neki táncol, a csillagok pedig lenéznek rá, lássa meg, ezeket a szépségeket az életben.
"A sötét folyóparton, álmos, nagy béka ül, hangtalan suhan egy kismadár, látod, ő is hazarepül"
Arra is gondoltam, hogy esetleg embereket akar jelképezni, ezekkel az állatokkal, ugye mint a sok gyermekmesekönyvben, ahol különböző embertípusokat jelképeznek, egyes állatok. De szerintem szimplán rámutat az állatokra, mint tiszta, őszinte élőlényekre, akik megtalálták a helyes utat, a helyüket az életben, a természetben. A béka ül a folyóparton, a kismadár, akit a szabadsággal szoktak összefüggésbe hozni, ez mondjuk, lehet direkt van így... tehát ő se sír, hanem szabadon suhan és megtalálja a helyét, a szépséget a világba, nyugovóra tér.
"Könnyű álmot hozzon az éj, álmot, mely a szívedig ér"
Itt megváltoztatta a második sort, szerintem azért, mert (hogy ne legyen unalmas :D), meg mert azt akarta kifejezni, hogy legyen nagy hatással ez rá, töltse fel, öleljék át teljesen ezek a szemléletek, és tartsák boldogan egész, hátralevő életében.
"A szürke házfalak közt, álmot sző most a csend, valahol alszik már egy apró kisgyerek"
A szürke házfalak közé, már beékelődött a nyugalom, a béke és a szeretet. A kisgyermek elaludt.
Tehát, szerintem nem csak és kizárólag egy kisgyermek elaltatására irányul a dal, és egy szimpla altató, hanem van mögöttes tartalma is. A gyerek, az anya, a mesélő, aki már kicsit kiégett, de jó ember és jól esik neki, sőt visszaadja neki a reményt, hogy csatlakozik hozzájuk, ők mind-mind szimbolizálnak, ebbe a zord helyzetbe beágyazva, egy-egy megnyilvánulást, reakciót, véleményt. Meg lehet azért is választották ez az anya-kisgyerek felállást, mert egy rossz világba, ha belegondolunk, szenvedés egy gyermeknek felnőni, aki még piciként, a valós utat követné, és őszinte és tiszta. Ezért akartak neki egy kis útravalót adni, hogy a világ sokszor keserves, de rengeteg a szépség, és ezekkel foglalkozzon... Vélemény?
"Aludj el, kisember, aludj el!"
A kisembert szerintem nem politikai értelemben érti. Szerintem itt szimplán, csak a kisgyermeknek mantrázza ezt, hogy nyugodjon meg, legyen mindig jó és reméljen. Ne foglalkozzon a világ gondjaival, az élet szép, hiába rontja el az ember, ahol csak tudja.
EZ A LEGJOBB:)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!