A DJ-k, akik majdnem minden hétvégén, vagy akár minden nap "zenélnek", hogyan védekeznek a zajjal, füldugóval, vagy hogy?
Sehogy, szakmai ártalom a halláskárosodás.
Lehet hogy a jövőben lesz erre valami megoldás, még nincs.
1.:
A dj pultok általában úgy vannak elhelyezve, hogy oda kevesebb hangerő jut mint a tánctérre. Emiatt romlik a pultban a hangminőség is, ezért úgynevezett monitor hangfalakat szoktak helyezni a dj mellé, ami tiszta hangot ad keveréskor, viszont le lehet halkítani amikor nem kell.
Én úgy gondolom hogy ez még nem elég.
2.:
A fejhallgatók amiket viselnek, csökkentik a külső hangerőt (bár típusfüggő hogy mennyire). Sokszor ez sem elég, mivel a fejhallgatót is kell valamilyen hangerővel hallgatni hogy jól lehessen dolgozni.
3.:
Ezért szoktak füldugót használni, amiket a fejhallgató alá a fülbe helyeznek. Fontos ezeknél hogy egy viszonylag sima hangképet adjanak vissza (tehát a "hagyományos" szivacs füldugók használhatatlanok).
4.:
Talán ezt a módszert használják a legkevesebben, de egy olyan fülhallgató/fülmonitor is jó megoldás, ami jelentősen csökkenti a kívülről beszűrődő hangok hangerejét (15-25 decibel zajcsökkentésről beszélünk itt, egy kicsivel több elérhető mint a füldugóknál.
Viszont sajnos sok dj-t látok még mindig, aki nem törődik eléggé a hallásának épségével (az első módszert nem alkalmazzák helyesen, a második nyilván adott), egyre hangosabban járatja a hangrendszert, a fejhallgatóját. Ezek után lehet csodálkozni ha észrevehetően el kezd romlani a hallása, sípol a füle, stb.
Azért is írtam ide kicsit részletesebben, mert remélem hogy egy pár kezdő is látja és elgondolkozik rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!