Olvasok egy összhangzattan könyvet amiben benne van, hogy a kvint, oktáv és prím párhuzamok helytelenek. De se a könyvből se a példákból nem értem, hogy ez végülis mit jelent. Mi ez a párhuzam szabály?
megpróbálom kottapapír nélkül gyorsan egyszerűen.
pl. szoprán megy le C-ről H-ra, és a basszus is, C-ről H-ra - akkor párhuzamosan mennek le ugyanarról a hangról ugyanarra a hangra - persze néhány oktáv különbséggel. Ez tilos. Hiszen mind a kiindulóhangjuk "C" mind az érkező "H" oktávokra vannak egymástól - az tök mindegy mennyi oktávra. Ugyanez van ha a kiinduló és érkező hangok kvintre vannak egymástól. pl. szoprán G-Fisz, basszus C-H - itt pedig induló hangjaik közt C és G, érkező hangjaik H és Fisz - kvintpárhuzam van. Tilos mert csúnyán hangzik.
Hosszúhajú jól írta. ÁLTALÁBAN
pl: I szextnél csak akkor szabad tercet kettőzni, ha előtte V terc-kvárt vagy VII kvint-szext van.
Ennek oka az, hogy mind a két hangzatban van fá hang, ami a kvintpárhuzam elkerülése miatt inkább lefelé oldódik I- fok tercére függetlenül attól, hogy melyik szólamban van.
IV szextnél csak akkor szabad tercet kettőzni, ha utána V szext áll.
V szextnél soha nem szabad tercet kettőzni, mert vezetőhangot soha nem kettőzünk.
főhármasnál alapot és kvintet is kettőzhetünk, mindig az dönti el, hogy egyrészt hangzás szempontjából, másrészt sért-e valami szabályt. és van még egy ok - a legkisebb mozgás elve - hogy a szólamok ne ugorjanak óriásit, ezért azt kettőzzük - ha nem ütközik szabályba és szebb is - ami közelebb van. és figyelembe vesszük már előre az azt követő akkordot is, hogy szólamvezetés szempontjából úgy is minden kritériumnak megfeleljen.
fedett kvint pedig akkor van, mikor két szólam egyirányú mozgása során keletkezik párhuzam akár kvint akár oktáv között. nem megengedett. nem ugyanarról a hangról indulnak, de párhuzamba érkeznek
a hangszereléshez nem lesz elég a az összhang, mert ahhoz zeneszerzés tanulás szükséges, itt tanulsz ellenpontot, és improvizációt, továbbá az egyes hangszerek hangterjedelmét ... stb ez külön szak.
komponálásban segít az összhang persze, megtanulsz vele akkordsort készíteni, korálokat, műveket elemezni, saját vagy megadott basszusra példákat szerkeszteni, ez csak egy alap, erre építkezik a zeneszerzés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!