Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Gitárerősítőknél mit jelent...

Csokola'de' kérdése:

Gitárerősítőknél mit jelent az elő- és a végfok?

Figyelt kérdés

Helo.

2 éve gitározom, és eddig lényegében csak a zene részével foglalkoztam, de mostmár elkezdtem olvasgatni a technikai részekről is. A gitárerősítők jellemzésénél olvastam, hogy "előfok és végfok.. bla bla". Szóval arra lennék kíváncsi, hogy ezek mit jelentenek, és hogy befolyásolják a gitár hangját. :)



2014. aug. 27. 20:10
 1/3 anonim ***** válasza:
nagyon tömören és nagyon röviden, az előfok maga az előerősítő, ez erősíti a gityód hangját. a végfok az előerősített jelet alakítja úgy, hogy ne égesse le a hangfalat.
2014. aug. 28. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Szegénykém ezt megb*szhassa, gyakorlatilag leszótáraztad neki.

Az előfok az, ami a gitárod pickupjának az igen karcsú jelét közel vonali szintre felhozza. Ez ennyire egyszerű lenne, ha nem csöves erősítőket találtak volna fel először, mert akkor rájöttek, hogy ha túlvezérlik, akkor jóféle torzított gitárhangok jönnek ki az erősítőből. Így hát a jobbak beleiktattak egy kapcsolót némi kapcsolási rajzzal, miszerint torzítva van-e vagy sem, vagy kicsit torzítva, vagy nagyon torzítva, aztán jöttek a tranzisztoros erősítők, amik elrontottak mindent, mert azok sokkal szarabbul torzítottak, mert ugye a páros-páratlan harmonikusok nem mindegy, ígyhát be ellett építeni egy tisztességes torzítót. Ez kinek sikerül, kinek nem. A végfok pedig ezt a közel vonalszíntű jelet erősíti a hangfal számára.

Szóval teljesen igazat mondott az előttem szóló, csak ő egy kicsit elbagatellizálta, azt mondja, hogy az két erősítő egymás után (ami amúgy teljes mértékben megfelel a valóságnak), csak azt felejtette el elmondani, hogy az előfok adja meg a sava-borsát a hangzásnak, a végfok pedig felerősíti azt a hangszóró(k) számára, és ha ez nem lene elég, a hangszóró sem mindegy, annak nemcsak karakterisztikája van, de még az se mindegy, hogy mennyire hajtod meg, mert máshogy szól.

És még én sem mondtam meg a teljes igazságot, várd meg az igazi hozzáértőket!

2014. aug. 28. 03:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Tehát az első válaszoló tömörségét, és a második válaszoló pontos és helyes válaszát összevonva, egy laikusnak elmagyarázva:


Az előerősítő "megcsinálja" a hangot, hangszíneli, alakítja, innen jön ki az a hang amit te hallani akarsz (persze igazából néha nem azt akarod..:D)


A végfok meg lényegében felerősíti neked jó hangosra, amit a hangszórókra nyom, és te vidáman hallgatod :)

2014. aug. 28. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!