Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Miért nincs a zongorán minden...

Miért nincs a zongorán minden egész hang között egy fél hang?

Figyelt kérdés
Tehát miért nincs ugyan annyi fekete billentyű, mint fehér?

2014. márc. 5. 15:08
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A zongorán minden hang fél hanggal különbözik a mellette lévőtől. Általános iskolában ezt nem mondják el külön (nekünk nem mondták), de a C D E F G A H (C D E..) hangsorban az E F és H C közt fél hang a különbség.
2014. márc. 5. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Ez az ún. diatonikus dúr-skálán alapul, ami az alap hangskála, egy egyszerű vidám, színes érzetet keltő hangnem. Az, hogy fekete vagy fehér, és hogy hova esik, csupán egy interpretáció.


Itt találsz erről bővebben infót, a matematikájáról is.

[link]

[link]


Azért ott vannak a fehérek és a fekete billentyűk, ahol, mert a fehérek reprezentálják a dúr-hangnem hangkáláját. Lehetne pl. moll is (és van még pár), akkor máshol lennének a feketék. Ez egy tudatos döntés eredménye volt. Egy depressziós valószínűleg a moll-skálát favorizálta volna.

2014. márc. 5. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
2. vagyok. Hozzáteszem: ezt az ún. összhangzattan tartalmazza. A profi zeneszerzők kenik-vágják az összhangzattant, mindig pontosan tudják, hogy milyen hangnemet és milyen módosításokat kell alkalmazni az adott hangulati finomságok megjelenítéséhez. :)
2014. márc. 5. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Az első már megadta a választ. Kell egy kis szolfézs h megértsd, mert szolfézsismeret nélkül a zongorát tekintve tényleg értelmetlennek tűnik.

Ma, a jól temperált hangskála egy kiválasztott oktávjának hangjai a következő 12 hang:


C (fehér)

Cisz/Desz (fekete)

D (fehér)

Disz/Esz (fekete)

E/Fesz (fehér)

F/Eisz (fehér)

Fisz/Gesz (fekete)

G (fehér)

Gisz/Asz (fekete)

A (fehér)

Aisz/B (fekete)

H/Cesz (fehér)


Hogy a per jellel elválasztott nevek közül melyiket kell mondani, az az adott hangnemtől, illetve az aktuális módosító jelzésektől (#, b, feloldójel) függ.

Hogy mitől jól temperált? Azért, mert régen még nem egyeztek a per jellel elválasztott hangok egymással, pl. a gesz mélyebb volt a fisznél. Ez még abban a korban játszódott, amikor egy dallam mindig ugyanabban a hangnemben szólt, nem voltak transzponálások. A billentyűs hangszerek (csembalók) egy konkrét hangenmre voltak hangolva: pl. egy C hangolású csembalón nem lehetett eljátszani egy A dúros darabot. Hogy könnyedén lehessen hangnemi átmeneteket alkalmazni, megalkották a temperálást, amely enharmóniailag egyenlővé tette a perjellel elválasztott hangokat, tehát ha leütsz egy fiszt meg leütsz egy geszt, ugyanazt a billentyűt fogod leütni, de zeneileg ma is megkülönböztetjük őket az adott hangnemtől függően, és hibásnak számít, ha kottában geszt írsz fisz helyett vagy fordítva, ugyanis zeneelméletileg nem ugyanarról a hangról van szó.

2014. márc. 5. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a kedves válaszokat.
2014. márc. 5. 22:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!