Mi a különbség a fixhúrlábas, tremolós, Floyd Rose tr. és torzítós gitárok között? Illetve kezdésre milyet érdemes vennem?
Alapvetően 3 féle húrláb létezik:
Fix, vintage tremolós, floyd rose szerű.
Fix húrlábas például a Gibson SG vagy Les Paul. Ezzel van a legkevesebb macera, stabil, nem okoz semmi gondot, cserébe nem tudsz húrlábbal vibratozni, hajlítani.
A következő fokozat a vintage húrláb, mint a Fender Stratocastereken. Itt már tudsz vibrátozni és lefelé nyújtani, cserébe ha nem a legjobb konstrukció akkor nagyon el tudja hangolni a gitárt, de még ez is elég kevés macerát okoz, áthangolni pl simán lehet.
A következő fokozat a Floyd Rose (szerű) húrlábak.
Ezeknél teljesen meg lehet őrülni, vibratozhatsz, dive bombokat csinálhatsz, nyújthatsz felfelé, lefelé oktávokat és elhangolódni sem fog a gitár tőle.
Hátránya, hogy rengeteg macera van vele, jóval nehezebb beállítani, könnyű tönkretenni, nem tudsz menetközben áthangolni, ha szakad egy húrod akkor az összes többi is elhangolódik, ha pedig valami nagyon olcsó gitárodban van, akkor meg kb soha nem is fogod tudni normálisan beállítani.
Az, hogy torzítós gitár meg értelmetlen. Torzítás az erősítőben esetleg effektben van.
mennyit szánnál rá és milyen műfajban akarsz működni?
ill. otthoni gyakorlásra kell esetleg már bandázáshoz később fellépésre?
Az első válaszolónak kicsit javítás képpen.
*alapvetően van még azért jópár fajta húrláb (bigsby, stb.) nem 3 fajta húrláb létezik.
*a vintage tremolóval ugyanúgy lehet felfelé és lefelé is nyújtani...
Akkor nem lehet felfelé, ha ki van fektetve direkt a tremoló, de hát nem az az alap eset.
*vannak torzítós gitárok, beépített torzítóval
Ha már ennyire szakszerűek akarunk lenni. :)
Ezek hidak (bridge). A húrláb az, amin közvetlenül felfekszik a húr (saddle).
A húrláb a hídnak egyik része csak, de a húrláb nem tremolós vagy fix, hanem a híd az.
Konstrukciójában a Bigsby nem különálló műfaj, mint híd, hanem a tremolós rendszerek egyik változata. Önmagában nem is híd, csak egy tremoló mechanika, amit különböző hidakkal lehet használni (általában görgős húrlábbal célszerű).
Alapvetően vannak fix és tremolós (helyesebben vibratós, de a tremolót jobban érti mindenki) hidak.
A tremolós hidakon belül van húrrögzítős (satus vagy más) és anélküli megoldásak.
Az előbbiben van a FLoyd Rose, a Kahler, a Steinberger bizonyos modelljei, az Ibanez Edge számtalan változata, az utóbbiban minden más, ahol az alsó és felső pozíciókban a húrok nincsenek fixen a húrlábnál rögzítve.
Tehát az utóbbiban vannak a Bigsby és hasonló rendszerek meg a vintage-nek nevezett egyéb, Fender alapú tremolók, amiből szintén tucatnyi különböző megoldás létezik, és még egy csomó egyéb hagyományos cucc.
A fix hidakon belül van a TOM (Tune-O-Matic) rendszerű, ami általában a Gibsonra és másolataira jellemző, a hardtail, ami a Fender és másolataira és ezeknek több tucat változata (wraparound, fine tuning, stb.) Vannak a lebegő (floating) hidak, melyek az üreges testű, domború fedlapos jazzgitárokra jellemzőek.
Van az EverTune, mely fix, de van hozzá egy spéci mechanika, ami folyamatosan kompenzálja az elhangolódást.
Beépített torzítós gitár természetesen van pár, de nem elterjedt és semmi köze a hidakhoz...
Aktív! Pont hogy te írtad fordítva végig. Vagyis többször.
"Ezek hidak (bridge). A húrláb az, amin közvetlenül felfekszik a húr (saddle)"
Nem, a HÍD AZ, amin felfekszik a húr, a húrláb ahova rögzítve van..
"A húrláb a hídnak egyik része csak, de a húrláb nem tremolós vagy fix, hanem a híd az"
Nem a híd az.. egy Tune-o-matic híd pl. nem lesz tremolós vagy fix..
Már csak azért is mert egy TOM híd lehet tremolós gitáron is és fixen is. Az TOM egy híd, ami után lehet fix húrláb is (szokásos Les Paul pl.) vagy tremolós húrláb! (Bigsby pl.)
De ezen persze nem veszünk össze! :P
Sajnos rosszul tudod, nézd meg angolul, mi a különbség a saddle és a bridge közt. Az elektromos gitárok technikája angolszász eredetű és magyarul gyakran még a régi, akusztikus gitáros, inkább németből átvett szavakat használjuk, melyek sokszor nem fedik teljesen pontosan ezeket a fogalmakat.
Például a magyarban beszélünk alsó- és felső nyeregről is, az angol megkülönbözteti saddle (nyereg) néven az alsót és a felső pedig nut.
A saddle az, amin a húr feltámaszkodik és ez része a bridge-nek, rajta van. Magyarul mondják húrláb babának is, amit én nem szeretek, mert szerintem nem igazán jól fedi a funkciót.
A Tune-o-Matic rendszer két részből áll: a híd a húrlábakkal (bridge+saddles) és a húrrögzítő (tailpiece).
A Tailpiece-t lehet kicserélni Bigsby-re, persze ebben aze esetben az eredeti húrlábakat (saddles) ki kell cserélni görgősre (roller saddle).
Az végképp helytelen, hogy az volna a húrláb, amire rögzítve van a húr, hiszen a húr gyakran egyáltalán nem is a híd van rögzítve, hanem például átmenő húrozás esetén a tesbe helyezett perselyeken (string ferrules) vagy különálló húrrögzítőn, mint a TOM vagy a floating rendszereken (tailpiece).
A tune-o-matic nem két részből áll, amin felfekszik a húr a a híd, annak a neve tune-o-matic bridge, ha nincs utána tailpiece, mert bigsby van, vagy testen átmenő... attól az még TOM híd. Függetlenül attól hogy mi van utána.
Görgős meg nem muszáj, sőt, érdekesség hogy GYAKORIBB a normál TOM híd bigsby-s gitárokon, mint a görgős. Gyárilag is.
Nem cáfolja meg, hát pont hogy ezt mondtam én is..
Persze hogy nincs a TOM-on rögzítve! :P Mert az egy híd. amin felfekszik a húr. Ez után lehet normál húrláb, pl. a LesPaulokon lévő tailpiece, vagy bigsby, vagy egyéb..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!