Ha szigszalaggal díszítettem ki az akkusztikus gitáromat, az kimarja, lemarja a lakkot?
Ha majd le akarod szedni, nagy eséllyel feltépi a felső lakkréteget.
Nem tudom, milyen gitár, gondolom, nem valami drága és jó minőségű, mert annál a hangzást is ronthatná érezhetően (a fedlapnak minél könnyebnek kell lennie és szabadon kell rezonálnia, ennek nem tesz jót a teleragasztgatás szigszalaggal), egy olcsó gagyin valószínűleg mindegy, annál nem hinném, hogy észrevehető lesz...
A gitárok rengetegféle módszer készülnek, a festésük is. Többféle lakk (nitrocellulóz, poliuretán, poliészter alapú), létezik olajjal beeresztett és sellakkal kezelt és többféle eljárás is létezik, amit használnak (hány réteget tesznek rá, stb.). Így látatlanban azt mondani, hogy biztos nem okoz vele problémát, kissé merész.
Találkoztam már olyan esettel, mikor egy páréves gitáron a szigszalgnál kevésbé tapadó papír festőszalag is fel tudta szedni a felső lakkréteget.
Egy konkrét technológia a Gibsonnál:
Először a hangszereket 280 grit-es csiszolópapírral tökéletesen simára csiszolják. A mahagóni meglehetősen nyílt pórusú fa, ezért alapozni szükséges, ezt kézzel viszik fel. A fölösleget letisztítják és megint átesik a gitár egy minőség-ellenőrzésen. A nem lefestendő részeket gondosan letakarják.
A legtöbb Gibsonra két réteg festéket és hat réteg lakkot visznek fel festékszóróval, a gitárnak a festőkamra elektrosztatikus feltöltőberendezése pozitív töltést ad, míg a festék negatív töltésű, ez jelentősen megkönnyíti az egyenletes felvitelt. Ezután egy plafonon vezetett futószalagra függesztve száradnak gitárok százai a festőrészlegben, immár majdnem elnyerve végső szépségüket
A lakkozás során minden réteg után egy 43 fokos szárítókamrán utaznak át a hangszerek, hogy a következő réteget már porszáraz felületre vihessék fel. A hat réteg felvitele a klimatikus viszonyoktól függően 9-10 óráig tart így.
...
Ezt követően ismét egy csiszolás jön, ahol az esetleges lakkozási hibákat korrigálják, hogy a felület tökéletesen sima legyen.
Ezután 4-5 nap pihentetés-száradás következik, hogy a végső polírozásra teljesen beálljon a festék és a lakk száradása.
...
A polírozó részlegben nagyméretű, gyorsan forgó korongokra egymásra rétegezve finom filcszerű anyagot erősítettek, ezeknek kell nekinyomni a hangszert, miközben a megfelelő polírozópasztát alkalmazzák. Háromféle polírozást végeznek, az első piros pasztával a felület simaságát biztosítják, a második sárgával már kihozzák belőle a fényét, a harmadik, ultra-finom fehér paszta pedig üvegesen csillogóvá teszi.
Bővebben és képekkel itt:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!