Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Kinek mi fontos egy dalban?

Kinek mi fontos egy dalban?

Figyelt kérdés
Legyen ritmusos,dallamos,dinamikus,legyen mondanivalója vagy legyen érzelmes(ez alatt nem nyálast értek)?

2012. szept. 10. 20:58
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Kérdező: az előző hozzászólásoddal kapcsolatosan ezt a Quartról másoltam be:

EGYRE EGYSZERŰBB ÉS HANGOSABB A ZENE?

Spanyol tudósok kimutatták, hogy folyamatosan csökken a könnyűzene változatossága.


"Egyre hangosabb a popzene, ráadásul minden szám egyforma" - így foglalta össze a Reuters hírügynökség, illetve nyomán számos lap a Joan Serra mesterségesintelligencia-kutató által vezetett vizsgálat eredményét. Ez persze némileg leegyszerűsített összefoglalása a Scientific Reportsban megjelent cikknek, amit itt teljes egészében el lehet olvasni - ezzel a Reuters is tisztában volt, még viccelt is: "lám, igaza van a 35 fölöttieknek!"


Joan Serra és munkatársai arra voltak kíváncsiak, hogy a nyugati könnyűzenében milyen állandó jellemzőket és milyen változásokat lehet kimutatni statisztikai módszerekkel. Ehhez a Million Song Dataset nyilvánosan hozzáférhető adatait használták majdnem félmillió dalra vonatkozóan, és megvizsgálták a hangmagasság, a hangszín és a hangosság változásait. A hangmagasságokról azt állapították meg, hogy van egy állandó jellemzőjük: egy-egy dal néhány hangot igen gyakran, másokat viszont jóval ritkábban használ fel (praktikusan az előbbiek a "dallam", utóbbiak a "díszítés" hangjai) - ráadásul ezek eloszlásának statisztikai jellemzői is állandóak maradtak a vizsgált időszakban, 1955 és 2010 között. Másfelől az egyes hangok közötti átmenetek, vagyis mind a dallamot kiadó lépések, mind az akkordváltások "egyszerűbbek" lettek. "Az egyik hangról a másikra való átmenetek egyre kevesebb lehetőséget használnak ki; egyre inkább kötöttek az útvonalak" - így foglalják össze a statisztikai elemzés tanulságát.


A hangszíneket tekintve is van egy állandó és egy változó jellemzője a popzenének. (Ott olyasmire kell gondolni, hogy más a hangszíne egy gitárnak és egy zongorának.) A vizsgált évtizedekben az egyes dalok nagyjából, átlagosan ugyanannyi, mégpedig viszonylag kevés hangszínváltást tartalmaztak. Nem az egyes dalokon belüli részek elkülönítésére használjuk a hangszíneket, hanem a különböző számok illetve műfajok megkülönböztetésére. Ha azonban azt nézzük, hogy az egyes korszakokban milyen változatosak a popzenében használt hangszínek, akkor azt találjuk, hogy ezek sokszínűsége 1965 óta folyamatosan csökkent - állapították meg a kutatók, akik egyenesen "a dalok hangzásának fokozódó homogenizálásáról" írnak. Azt is megállapították, persze nem először, hogy a hangosság valóban, tudományosan igazolható módon növekszik - régóta szokás "hangerőháborúról" beszélni.


A kutatók következtetése az, hogy a populáris zenére több szempontból is nagy fokú konvenciókövetés jellemző. Az elemzésből az is következik, írják, hogy egy-egy számot nem attól gondolunk "újszerűnek", hogy a dallama olyan jelentősen különbözne a korábbiaktól (a dallamok statisztikai jellemzői ugyanis nagyjából állandóak), hanem attól, hogy a kornak megfelelő bonyolultságú, vagy inkább egyszerűségű akkordmenetek és az éppen divatos hangszínek bukkannak fel bennük.


Dr.Pizza 2012. 07. 28. 01:45 Ha megkérdeztek volna, én ezt spanyol tudósok nélkül is elmondtam volna. Mindegy, a mai fostalicska, uncsi, zenének már szinte nem is nevezhető electropopnál és annál a vartyogós xarnál lejjeb már nehéz menni. Nem is az a célja, mint a normál zenének, nem akar gondolatokat, érzéseket közvetíteni. Nem cél, hogy húsz évvel később, az első taktusra felismerjék, nem cél, hogy lemezként gyűjtsék, a dallamát az utcán fütyüljék. Instant, filteres zene, rapid agyelzsongításra.

A hozzászólónak igaza van...

2012. szept. 12. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:
Hát elég szomorú hogy ma már a nagy többség ilyen igénytelen.Hányszor hallok én is olyat hogy ,,ez jó mert ritmusos és jól lehet rá táncolni'' ez egyszerűen nevetséges.Ritmusos igen már amennyire egy metronomikus kattogás feldobva egy kis basszussal ritmusos lehet.Minden dalnak van egy bizonyos ritmusa de ha nem lehet rá táncolni akkor az már nem is lehet jó.A mondanivaló meg már nem is érdekel senkit mert egyszerűen nem értik vagy nem akarják felfogni hogy miről is szól a dal.A zene művészet.Egy mű (legyen az bármely ága a művészetnek) szerintem akkor jó ha érzelmeket vált ki az emberekből.A zenében pedig nem a ritmus hanem a dallam adja ezeket az érzelmeket szerintem.
2012. szept. 13. 20:37
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!