Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Egyszerű gitár szóló "megalkot...

Egyszerű gitár szóló "megalkotásához" milyen íratlan vagy írott szabályokra érdemes odafigyelni?

Figyelt kérdés
Nem csináltam még ilyet, de késztetést érzek rá! Jó kiindulópont lehet az, ha ismerem a dal hangnemét, az akkordjait? Az adott dal karaoke változatára szeretnék feljátszani egyszerű és mégis ütős gitárszólót. Hogyan kezdjem el?

2012. ápr. 6. 08:00
 1/7 anonim ***** válasza:

Ha nem vagy tisztában komolyabban a zeneelmélettel skálákkal, akkor nem érdemes "szabályokról" beszélni.

Egyébként sincsenek, inkább javaslatok, hogy milyen akkordra milyen skálák használhatók.

Természetesen e nélkül is lehet jó szólókat írni, egy egyszerű szabállyal: ami jól szól maradhat, ami nem irány a kukába. :)

2012. ápr. 6. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Ez az akkord-skála kapcsolat érdekelne. Hogy kell ezt érteni? Vmi linket feltennél, hol tudnék utánanézni ennek? Bár nem tudom elképzelni, ha 5 másodpercen belül van 3 akkord, azt hogy lehet skálailag lekövetni? Kezdő vagyok, de az alap skálákat némiképp már ismerem, csak most ennek a tudásnak az alkalmazási ideje jött el. És itt megállt a tudományom.
2012. ápr. 6. 09:10
 3/7 anonim ***** válasza:
Én is azt hittem régebben, hogy nem lehet lekövetni.A legegyszerűbb ugye a pentaton (vagy a blues) skála, ami univerzális a teljes akkordmenetre. Aztán kísérletezhetsz a dúr és moll skálákkal. Ha pld. C dúrban vagy, akkor nagyjából játszhatod a dúr skálát a C dúr bármelyik fokára illeszkedő akkordra (C dúr, D moll, E moll, F dúr, G dúr, A moll, B fél szűkített), mert ezek ugyanazokat a hangokat követelik meg. Ez sem tökéletes módszer, mert az egyes fokokon vannak kerülendő hangok, amiket be kell kalkulálni. Aztán idővel rá lehet állni a modális skálákra (ión, dór, fríg, líd, mixolíd, eol, lokriszi), ezek már kifejezetten az egyes skálafokokhoz tartoznak. A legfontosabb viszont az, hogy a fejedben legyen valami dallam, amit aztán megvalósítasz gitáron. Az elején dúdolhatod is, az sokat segít. Nem szabad átesni a ló túlsó oldalára, mert a skálák mechanikus oda-vissza játszása meglehetősen unalmas és ingerszegény.
2012. ápr. 6. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Ja, és nem árt, ha fokozatosan megtanulod, hogy melyik hang hol van a gitáron. Ha tudod az összeset, akkor már lényegesen egyszerűbb helyzet, mert tudod, hogy milyen hangot játszol épp, és merre akarsz menni.
2012. ápr. 6. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

"Kowaxos válasza:


Ja, és nem árt, ha fokozatosan megtanulod, hogy melyik hang hol van a gitáron. Ha tudod az összeset, akkor már lényegesen egyszerűbb helyzet, mert tudod, hogy milyen hangot játszol épp, és merre akarsz menni."


Az összes hang megtanulása a gitáron nem kis feladat. Van erre valami "jó gyakorlat"? Vagy meg kell tanulni kívülről, mint egy verset?!:) Ha lefogok egy hangot, kb. 5mp-en belül tudom, hogy melyik hang az (kiszámolom), de ez így még nagyon lassú!!!

2012. ápr. 8. 10:46
 6/7 anonim ***** válasza:
Különböző skálákat kell tanulni és nem csak a "formát" hanem úgy, hogy tudd is mi az amit játszol.
2012. ápr. 8. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Hallgatod az akkordokat és amit jónak érzel, az jöhet. Érzésből kell játszani, nincsenek itt szabályok.
2012. ápr. 15. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!