Komolyzenei albumgyűjtemény katalogizálása?
Ti hogyan, mi alapján, milyen struktúrában katalogizáljátok a klasszikus kiadásokat?
Zeneszerző? Karmester? Zenekar? Rögzítés éve? Kiadó? Milyen sorrendben?
Például: hogyan katalogizálnátok az alábbi két esetet?
[ESSG-90215-17] Herbert von Karajan, Wiener Philharmoniker
- R. Strauss: Der Rosenkavalier, Op. 35 (1984) [2019, Esoteric, SACD]
és
[UCGG-9155-7] Karl Böhm, Sächsische Staatskapelle Dresden
- R.Strauss: Der Rosenkavalier (2019, Universal, SACD)
Tehát adott 2 kiadás, ugyanaz a zeneszerző és a darab, két karmester, két zenekar és két kiadó (vagy 1, vagy 3, vagy ki hogy számol).
Ha feltesszük, hogy nem a DG adta ki az mindkét felvételt eredetileg, hanem egyiket a DG és a másikat a Decca. Akkor 4 kiadó is képbe kerülne. Ez esetben mi lenne a katalogizálási elv?
Előre is köszönöm a tanácsokat!
Még egy hobbimatematikus :D
Amúgy, én szeretem kiválasztani az 1 legjobb felvételt, a többit törlöm. Ha nincs nagy különbség, akkor mindegy, ha van, akkor meg minek nekem a rosszabb?
Ha valamiért muszáj mind a kettőt megtartani, akkor szerintem az évszám elég jó szempont. (Régebbieknél esetleg bejöhet még a képbe hogy historikus vs. modern hangszerekkel van előadva.)
Évszám alapján bedobálni mindent egy könyvtárba, nem rendezés. Bajban lennél egy könyvtárban, ha a könyvek csak évszám szerint lennének besorolva.
Tehát, nem értesz sem a komolyzenéhez, sem a könyvtári katalógusokhoz, adatbázisokhoz, de sértegetni, azt tudsz. Saját butaságod miatt másokon röhögni is tudsz. Gratulálok, ügyes vagy.
Én zeneszerző-zeneszám alapján csinálnám. De ebben az esetben inkább csinálnék ennek a zeneszámnak (vagy hogy hivatkozzak rá) egy külön mappát.
Ha meg adatbázis...először szerintem legyen a zeneszerző, azon a mappán belül a zenedarabok és azon belül a különböző felvételek. Pl. egyik felvételen az van, hogy Münchenben adták elő, másik felvételen meg Budapesten...
Ja, most nézem, ezek ilyen fizikai dolgok. :D
Akkor abc sorrenbe tenném őket (vagy ahogy megvetted őket), mindegyik kapna egy számot. Első az 1-est, és így tovább.Így rendezném el fizikailag és szigorúan a helyére kéne visszatenni.
Utána elővenném az excelt, első oszlopba a sorszám(ahogy fizikailag vannak az albumok elrendezve), másodikba a cím, ahogyan hivatkozol rá, harmadikban mondjuk a zeneszerző, negyedikben az előadott darab neve.(és így tovább)
Ha meg valaki jön, hogy neki kellene egy 1984-es felvétel mondjuk, akkor Excelben valahogy az ember ezt megkeresi. (Nem ismerem az excel függvényeket, de van keresője az excelnek)
Fizikai elrendezésnél az a gond ugye, hogy az ember mondjuk karmester szerint rendezi a dolgokat, akkor kialakul egy sorrend, de ha pl. évszám (akár napra pontosan megadva a dátumot) szerint rendezi az ember, megint más sorrendet kap.És gondolom, egy adott albumból azért nem igazán van 2-10 darab. Szóval, csak 1 sorrendbe rendezés van.
Talán lehetne stílus-korszak alapján is rendezni és azon belül jöhetne a betűrend.
Csak kell egy virtuális adatbázis, ahol egy albumnak megvan adva az összes paramétere, hogy kereshető legyen.
Jó megoldás lehet, ha sql-t használsz a táblázatkezeléshez, de ezt rendszerint programozás kapcsán tanulják az emberek. Sql-ben meg lehet csinálni azt, hogy egy táblázatban beírsz adatot, akkor esetleg másik táblázatban is hozzárendelődik. Pl. egyik táblázatban kiadó szerint van rendezve valahogy, másiknál zeneszerző szerint, de ha egyiknél beírsz egy újabb adatsort, akkor lehet olyant csinálni, hogy automatikusan a másik táblázatban is megjelenik az az adatsor.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!