Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Furulyán hogy hívják azt...

Furulyán hogy hívják azt hangot, amikor a fentről első két luk nincs lefogva, aztán kettő le van fogva, aztán több nincs, csak a hátsó hüvelyk?

Figyelt kérdés

Egy külföldi dalban szerepel ez a hang, amit még soha nem tanultam, de hallás után próbáltam ki, hogy melyik hang lehet a dal következője és úgy találtam ezt a nagyon fura hangot, amiről fogalmam sincs, hogy milyen hang lehet. Be tudja így azonosítani vki, aki ismeri a furulyát?


Mondjuk megnézem majd a furulyám papírját, hátha szerepel rajta ez a fogás, de olyan furcsa hang, biztos valami módosított hang, amúgy is csupa fisz meg ez a fura hang van a dalban, és úgy szeretném tudni, hogy hogy hívják ezt a hangot, hátha tudja itt vki!



szept. 8. 21:24
 1/8 anonim ***** válasza:

Klasszikus furulyán ilyen fogás elméletileg "nincs" (kivéve egy speciális esetet, de az barokk furulya és csak trillázás). Ez persze nem azt jelenti, hogy "hülyeséget" fogtál le, csak azt, hogy furulyán így is le lehet fogni ugyanazt a hangot, amit amúgy "szabályosan" máshogy kellene.

De az a legegyszerűbb, ha megmutatod a számot.

szept. 8. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Én is erre gondoltam amúgy, hogy a papírján emlékszem, hogy több hangnál is volt két lehetőség is, hogy hogy lehet lefogni, ami már fura volt nekem, szóval tán ezt a hangot is lehet máshogy is előcsalni.


Izgalmas! :D


Megnézem majd a papírját is, hátha szerepel rajta ez a lefogás, és nem tudom, hogy megtalálom-e ezt a dalt neten, de nem kizárt, mindjárt megkeresem!


Szerintem nem barokk a furulyám, tök sima, átlagos.

szept. 9. 06:32
 3/8 A kérdező kommentje:

Ez a dal:

[link]

Egy régés régi gyerekdal, amelynek a szövege magyarul az, hogy a napok múlnak, a dal viszont marad, konkrétan csak ennyi, szóval kiváló tanévkezdő dal, és a dal elejét szinte gond nélkül lefurulyáztam fül alapján, bár kicsit meglepett, hogy fisz van benne fá helyett, de nem nagy ügy, a második része a dalnak viszont, amikor elindul fölfelé a dal gondot okoz annyira, hogy még a mai napig sem sikerült végigjátszanom, és ott találtam ezt a fura fogást, ami jónak hangzik nekem, mégsem tanultam.

szept. 9. 06:46
 4/8 A kérdező kommentje:

Ja, és G-ről kezdve tudom félig elfurulyázni a fisszel, meg még egy picit tovább is fölfelé, aztán jön az a kérdezett fura hang, ami mindig úgy meglep, de tán tényleg le lehet fogni ugyanazt máshogy is, de akkor is: hogy hívják vajon?

Na, megkeresem a papírját! :)

szept. 9. 07:02
 5/8 A kérdező kommentje:

Miután a papírját is előkerestem és elfurulyázni is megpróbáltam újra rájöttem, hogy rosszul tettem föl ezt a kérdésemet, mert rosszul emlékeztem, hogy hogy fogtam le: csak egy nincs lefogva fentről, a hüvelykujj viszont igen, aztán két ujj lefog, és így semmi más.


A papírján nem szerepel ilyen hang, ezért furcsa továbbra is, de persze el tudom képzelni, hogy attól még, hogy nincs a papírjára rajzolva, attól még több hangot is le lehet fogni többféleképpen is.


Talán ezt kéne tesztelnem, hogy hogy tudok még ilyen hangot kicsikarni...


De az is igaz, hogy nincs sem szuperhallásom, sem furulyából nem vagyok profi, bár nagyon kis korom óta furulyázom, de anyukám pl. kottát sem tud olvasni, én viszont tanultam is furulyázni, ám a hét-nyolc alaphangon kívül csak fiszt meg B-t tanultam extrát, de biztos van még egy csomó más normától eltérő hang is...


Nem sikerült törölnöm ezt a kérdésemet sajnos, úgyhogy most már akkor marad így, de szóval vajon hogy hívják ezt a hangot, amelyet így kell lefogni, hogy csak alatta hüvelykujj, aztán föntről az első kimarad, ám utána kettő lefogva, aztán semmi több?

szept. 9. 08:18
 6/8 A kérdező kommentje:

Leírom ide, hogy meddig fejtettem meg a dalt, a számomra kérdéses ismeretlen hangot pedig _?_ jellel jelölöm, és rögtön magyar fordítással ki is egészítem:


G Fisz G A A

A napok múlnak

D E Fisz G G

Elmúlik egy év (eddig ismétlés)

D' D' D' C' D' E'

Nem úgy, mint a dallam

C' C' C' _?_ C' D'

Nem úgy, mint a dallam

_?_ _?_ A _?_ C'

Nem úgy, mint a dallam

D E Fisz G G

Mindig itt marad.


Mi az a _?_ jelzésű hang?


Tulajdonképpen G, csak a legfelső luk nincs lefogva. Hogy hívják?

szept. 9. 09:39
 7/8 anonim ***** válasza:

Elején a dallam = G G G F G A / F F F E F G / E E E D E F / G A H C

Néni ének = ||: C C C D D / G A H C C :|| /

Utána, néni+gyerekek ének = Ugyanaz, mint az első sor, 2x ismételve.

Aztán ezek ismétlődnek.

Én fiszt nem találtam benne... :D

Ez egy sima C-dúr. Így tehát fisz nincs.

Szolmizálva meg akkor szó-n kezdődik, a fá így az F-nek felel meg. (De a kettő között nincs átjárás, az egyik szolmizációs a másik az abc-s hang. Bármi lehet fá az adott daltól függően.)

szept. 9. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

“fentről első két luk nincs lefogva, aztán kettő le van fogva, aztán több nincs, csak a hátsó hüvelyk”


3 vonalas E hang lesz az (a kottában 2 vonalas, mert furulyához mindent egy oktávval lejjebb legyeznek le).

Nincs semmi “fura” ebben a hangban, bár kezdőnek nem biztos, hogy a legegyszerűbb lefogni.


Egyébként minden gyártó furulyáinak más a fogástáblázata. Még két mezei barokk blockflöténél is lehetnek apró eltérések.

szept. 9. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!