Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Zörög a gitárom, esetleg...

Zörög a gitárom, esetleg valakinek valamilyen tipp?

Figyelt kérdés
Sziasztok, van egy elektromos gitárom, nemrég lett újra húroztatva. Minden normálisan működött, használtam is a húrcsere után, ám amikor valamelyik nap a kezembe vettem azt tapasztaltam, hogy zörög. Leginkább akkor, amikor a D húrt pengetem és ha lefogom a D húr hangoló kulcsát, tehát megfogom akkor abba marad a zörgés. Szerintetek ez hangoló kulcs probléma lehet?

2022. márc. 16. 16:06
 1/8 Waff ***** válasza:
78%
Nem. Ezt "farkashangnak" is nevezik...egy bizonyos frekvencián valamelyik alkatrész (ez bármi lehet a gitáron) bezizeg. Nekem ugyanez volt, csak anno egy akusztikuson. Ugyanígy ha megfogtam adott hangolókulcsot, abbamaradt a zizegés. Egy-két húrcsere után abbahagyta, de volt h néha újra előjött. Szóval ez egy sz@r dolog, én nem tudtam vele mit kezdeni.
2022. márc. 16. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Waff ***** válasza:
80%
Ja azt elfelejtettem, volt hogy hangolókulcsot cseréltem, mert először én is arra gyanakodtam. De minden maradt a régibe, csere után is.
2022. márc. 16. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 Oldfire ***** válasza:
80%
A hangoló kulcs is kitud lazulni. Felcsavarozásnál rendesen meg lett szorítva? Ha a húr fesziti, nem látod, csak húr nélkül.
2022. márc. 17. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 GitárTitán válasza:
100%
Sziasztok. Gitár alapok Ha a nyak kicsit görbe okozhat zörgést. ellenőrizd. Húrmagasságot is. tremoló rúgók alá szivacs. Túl közel lehet a hangszedő a húrokhoz és odahúzza. a bundok szokása hogy mozognak. a nyak lehet hogy egyenes de a bundok nem futnak. Be kell csiszolni és polírozni. Fogd le az első és a 16. bundnál a húrt a nyolcadik bundnál elvileg fél mm hézag kell hogy legyen. a 12. bundon fogás nélkül 2.2mm a vastag e 1.9mm az alsó E. felsőnyereg lehet kopott ellenőrizd az első bund felett max fél mm nek kell lennie. Naggyából ennyi jut eszembe.
2022. ápr. 5. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 GitárTitán válasza:

Aa hangolókulcsokat hogy ne zörögjenek a kurbli rögzitőcsavarját kell meghúzni.

Általánosságban elmondható, hogy a vastagabb húrkészlet erősebb és teltebb hangzást tud létrehozni. Az is könnyen belátható, hogy a vastagabb húrt általában nehezebb lefogni, nyújtani, vibrátóztatni mint a vékonyabbat, nagyobb erő és több gyakorlat kell hozzá, bizonyos játéktechnikákhoz viszont éppen a viszonylag puha húrok a jobbak.


Főleg kezdőknél jelenthet problémát mind a túl vastag, mint a túl vékony húr. Ha túl vékony, könnyen szakítják el, ráadásul van, akinek épp ez vágja a kezét, ha túl vastag, nehéz lenyomni, nehéz nyújtani.


Figyelembe kell venni azt is, hogy a metálban használatos alternatív hangolások is jelentősen más húrokat igényelhetnek, a Drop-D, Drop-C és még mélyebb „alulhangolt” gitárok a vastagabb, tömörebb zúzós hanghoz vastagabb húrokkal kell nyomulni, mivel különben részben intonációs problémák, részben fokozott húrzörgés várható ha normál méretű húrokat engednek le ilyen lazára.


Egy extra heavey 12-es, 13-as húrkészletet nem is igazán lenne célszerű hagyományos hangolással használni, annyira feszes lenne. Ne felejtsük el, hogy ez még a gitár nyakjának formáját is befolyásolja, ha mondjuk 2 fokozattal vastagabb húrkészletre váltunk, általában után kell állítani a gitárt is (nyakgörbület, húrmagasság, stb.)


Elektromos gitároknál a húr hangja sokkal kevésbé akusztikus, mind inkább elektromos rezgések által formálódik (természetesen a tömör test és nyak, mint rezonáló rendszer mindenképpen hatással van a hangszínre és hangkitartásra, azzal, hogy bizonyos frekvenciatartományokra jobban, másokra kevésbé rezonál, de a hangerőre már alig hat), ezért több fokozattal vékonyabb húrokat is használnak, mint akusztikuson. A legnagyobb méretválaszték ezért éppen az elektromos gitárokra van, mivel itt a pickupok sokat segítenek abban, hogy a vékony és aránylag gyenge energiájú húrok is kellő hangerővel szólaljanak meg.

2022. ápr. 5. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Waff ***** válasza:
Leírta a kérdező h ha megfogja a D-hangolókulcsot akkor megszűnik a zizegés. Ezt nem tremoló, nem bundok, nem nyakgörbeség stb okozza. De nem is biztos h a hangolókulcs, a gitár alkatrészei interferálnak valamilyen hz-en egymással, amire hatással van az adott hangolókulcs is. Sztem ez 99%-ban "farkashang".
2022. ápr. 5. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 GitárTitán válasza:
Csak Próbáltam segíteni soroltam hiba lehetőségeket. Bármi lehet de valszeg igazad van. Nem olvastam hogy megfogta a kulcsot és halkult.
2022. ápr. 6. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Waff ***** válasza:
Persze, valójában én is csak tippelek, fórumon egyebet nagyon nem lehet...igazándiból akkor lehetne teljesebb véleményt/tanácsot mondani ha élőben vizsgálnád a gitárt. De ezt a jelenséget, ha így van ahogy a kérdező írta szinte biztos h a farkashang okozza.
2022. ápr. 7. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!