Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » A Szovjetunióban annak idején...

A Szovjetunióban annak idején miért volt ilyen kevés rockegyüttes?

Figyelt kérdés
A szocialisták miért nem szerették a rockot?

2021. júl. 2. 21:49
 1/7 anonim ***** válasza:
92%
Mert a rock általában a lázadást testesíti meg, egy elnyomó ország meg nem akar lázadókat.
2021. júl. 2. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Illetve túl nyugati volt. Tiltottak mindent, ami a nyugati életformára, nyugati értékekre csábította a fiatalokat.
2021. júl. 3. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Mihez képest kevés? A USSR népességének nagy része még falun élt vagy épp semmiből felhúzott iparvárosokba kényszerítették őket, persze hogy más dolgok foglalkoztatták a lakosságot, mint a sokad generációs urbánus liverpool-i dokkmunkások gombafejű leszármazottait, de hogy egyáltalán ne lettek volna hippik majd rockerek a Szovjetúnióban vagy a szélesebb szocialista blokkban az erős túlzás. Azok a fiatalok akik tanultak zenélni elég hamar rákaptak a könnyűzene új ágainak ízére, mindenféle táncdalfesztiválokból aztán később rendes zenekarok és rockzene is lett. S igen, persze ott volt a némiképp elnyomó államhatalom is ami nem nézte jó szemmel a lazább zenei keretekkel járó lazább stílust, de a '80-as évekig és a punk kezdetéig egyik szocialista államban sem igazán gáncsoltak el egész mozgalmakat, legfeljebb kipécéztek egy-egy átlaghoz képest szélsőséges együttest, a többiek meg konkrétan állami pénzeken turnézhattak. Ebből a szempontból Csehszlovákia, Magyarország, Jugoszlávia volt a legszabadabb - nekünk ugye itt volt az Illés, Omega, Metro, Hungária, Syrius* -, a jugóknál meg konkrétan óriási Beatles-láz volt amiből aztán egy elég sajátos pop-és jazz kultúra nőtt ki.

Konkrétan a Szovjetunión belül a legfőbb probléma nem is feltétlen a többi szocialista államhoz képest erősebb tiltásból eredet hanem az időszerűségből és a területi megosztottságból. Folyamatosan 3-4 év késésben voltak pl. a hazai szcénához képest - ami persze önmagában is ugyanennyit késett a nyugatihoz képest, így nem nehéz összeadni, hogy mikor itthon már indult a metál hullám ők még akkor tartottak a Zeppelin meg Purple első hard rockosabb korszakánál. Másrészt míg a Baltikumban vagy Leningrád környékén talán kicsit előrébb járhattak, de ugye a Kaukázusba ebből annyira nem jutott semmi, hogy ott még ma is a folk/mulatós pop zene az egyetlen dolog amit ismernek, egy Tbiliszi heavy metal banda valószínűleg nem sok rajongónak tudott abban a közegben kommunikálni, mondhatni nem volt meg a kellő igény és befogadókészség sem a hallgatóság részéről erre a zenére, tényleg csak kb. 4-5 nagyobb múltú orosz város környékén alakultak ki zenei forrópontok.


*Pl. a KEX vagy Syrius azért is jó példa, mert őket sem tiltották be, hanem maguk a tagok döntöttek az emigráció mellett.

2021. júl. 4. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"de ugye a Kaukázusba ebből annyira nem jutott semmi, hogy ott még ma is a folk/mulatós pop zene az egyetlen dolog amit ismernek, egy Tbiliszi heavy metal banda valószínűleg nem sok rajongónak tudott abban a közegben kommunikálni, mondhatni nem volt meg a kellő igény és befogadókészség sem a hallgatóság részéről erre a zenére"

azóta egyébként a Kaukázus térségében is sokat változtak a dolgok. a kétezres évtized végén voltam egy partnerprogramon Örményországban, és a huszon-harmincéves felnőtteknél a hétköznapok része volt, hogy System Of A Down szól

2021. júl. 4. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
#4: Oké, akkor ne Örményország legyen a példa, hanem mondjuk 1-2 -isztánnal arréb fekvő tagállamok. De nem is ez a lényeg, hanem hogy ha egy tök liberális és szabadelvű világ lett volna a szovjeteknél akkor sem futott volna nagyot a rockzene ugyanabban az időben, mint nyugaton - nem engedély kellett volna rá, hanem igény, ami sok helyütt nem volt elég széles körűen a '80-as évekig. A 300 milliós Szovjetúnió lakosságának talán ha a negyede kapisgálta, hogy miért jó villanygitáron tombolva nyúzni a húrokat és még ők is sokkal jobban le voltak maradva, mint mondjuk a németek utánzó krautrock bandái. Mondjuk mára ezt biztos behozták, mert bármely öreg brit vagy amerikai ősrock banda össze tud rakni egy egész nyári, minden este telt házas turnét csak orosz koncerthelyszínekből, de még ezek is főleg Nyugat-orosz városokra koncentrálódnak, ott viszont tényleg rendesen tömegkultúra lett a rock and roll, szóval nagy erőkkel igyekeznek behozni a kiesett éveket.
2021. júl. 5. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
én nem vontam kétségbe, amit írtál. csak kiegészítettem, hogy több térségben azóta meglepően sokat változtak a dolgok
2021. júl. 5. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
2022. márc. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!