Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Valaki innen hallgat progressz...

Valaki innen hallgat progresszív / pszichedelikus rockzenét?

Figyelt kérdés
2020. dec. 29. 01:50
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Innen? Mármint a GYK-ról, vagy honnan? Egyébként előbbit szoktam hallgatni, főleg amikor rajzolok esténként.
2020. dec. 29. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Igen, GYK-ra gondoltam. A nagyvilágban azért vannak még jó páran, akik igen.

Neo-progot vagy régebbi ('60-as évek vége / '70-es évek eleje) prog rockot hallgatsz?

2020. dec. 29. 02:02
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ja, én azt hittem, hogy a GYK-nak van zenelejátszója is már valahol :D . Lehet ez egy intő példa arra, hogy elmenjek pihenni...


Egyébként a Yes-t szoktam legyakrabban hallgatni. A GTA Vice City-ben volt az egyik számuk (de már nem emlékszem, hogy melyik) és végül eléggé megtetszett a munkásságuk. Bár bevallom, nekem alapból ez az időszak is bejön nagyon zeneileg (inkább a 70-es, meg a 80-as évek).

2020. dec. 29. 02:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim válasza:
Jelen
2020. dec. 29. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%
Ember!Élő hippi vagyok! Még szép, hogy hallgatok pszichedelikus rockot! A legnagyobb zene! Gandalf, Jefferson Airplane, Donovan, Quicksilver Messenger Service, Sweet Smoke, Kaleidoscope, Jethro Tull mind jöhetnek!
2020. dec. 29. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
#5 Remek zenekarok!
2020. dec. 29. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Igen. Mivel az aktív zenefogyasztásom kiindulópontja a punk rock volt, sokáig nem különösebben voltam vevő hosszabb, szokatlanabb szerkezetű, érzékelhetően komplex zenékre, és bár volt egy haverom gimis korom első felében, aki próbált engem behúzni a hard rock, meg heavy metál világába, előszeretettel hangoztatva, hogy az az igazi zene, amiben van egy jó bonyolult gitárszóló, ezzel majdhogynem ellentétes hatást ért el, és egy ponton elkezdtem úgy érezni, hogy egy zene vagy bonyolult, vagy jó - ezt ma már nyilván nem így gondolom, de továbbra sem fog meg különösebben az eszeveszett shreddelés, meg a hosszú percekig nyújtott blues-riffek.

2012-ben viszont megismertem a Tool-t, akik egy egészen új zenei világot prezentáltak számomra. Az alapvető hangzásuk/esztétikájuk nem volt számomra teljesen idegen, mivel az akkori ízlésem fókuszában leginkább a '90-es évekbeli rock-alműfajok voltak, főképp a grunge, meg a nu-metál; a hangszeres performansz meglepő mértékben befogadható volt számomra, ugyanis Adam Jones gitárjátéka szokatlanul egyszerű a műfajhoz képest, és még a szólói is inkább az atmoszférára, meg a textúrákra építenek, mintsem technikai bonyolultságra, meg Danny dobolásában is azonnal megfogott az a törzsi beütés.

A Tool által kezdtem el tehát felkutatni olyan bandákat, mint a Porcupine Tree, Gojira, Rishloo, King Crimson, Karnivool, The Mars Volta, Opeth, meg Buckethead. Kevésbé progresszív, inkább pszichedelikus rockzenéből nagy kedvencem a The Mayan Factor - bennük szintén megvan az a törzsi jelleg, amit a Tool kapcsán említettem. Nagy kedvenc psych-rock albumom a Boredoms-tól a Super Ae. Pár további prog-/psych-rock album, amit nagyon szeretek: Steven Wilson - Hand Cannot Erase, Jethro Tull - Thick As A Brick, Angel'In Heavy Syrup - IV, Subterranean Masquerade - Suspended Animation Dreams, Om - God Is Good, Hawkwind - Space Ritual.

Meg még két előadót emelnék ki, akik valamelyest ehhez a két műfajhoz köthetőek.

Az egyik konkrétan a kedvenc zenekarom: a Cardiacs. Rajongók progresszív punknak szokták őket nevezni, míg a frontember, Tim Smith, ettől mindig is elzárkózott, és azt mondta, hogy "pop, vagy legfeljebb pszichedelikus pop". Az igazság az, hogy mindkét besorolás pontosan annyira találó, mint amennyire félrevezető, ők ugyanis egyike a zenetörténelem abszolút kategorizálhatatlan legendáinak. Viszont a progresszív beütés szerintem jelen van bennük annyira, hogy megemlítsem itt őket; a legegyértelműbb szemléltető példa erre a pofátlanul összetett, grandiózus rock-himnuszuk, a Dirty Boy.

A másik egy szintén elég nagy kedvencem: a Jute Gyte nevű egyszemélyes black metál projekt. A tag nem nagyon viseli az ingujján a "progresszív" jelzőt, meg nem is nagyon szokás olyan körökben emlegetni, viszont szerintem a szó szigorúan vett értelmében szerintem a Jute Gyte korunk legprogresszívebb rockzenei előadója. Végtelenül kreatív, szürreálisan komplex zene, amit csinál.

2020. dec. 29. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
100%

Én nagyon sok együttest / előadót hallgattam már, nagy részüket meg is kedveltem.

Itt van majdnem az összes, amik tetszettek (csak progresszíveket és pszichedelikusakat írtam össze):

King Crimson, Genesis, Pink Floyd, Yes, Jethro Tull, Van Der Graaf Generator, Emerson Lake & Palmer, Mike Oldfield, 9.30 Fly, A Fleeting Glance, Anglagard, Asia Minor, Atrox, Freeport, IQ, Kingsbane, Liquid Tension Experiment, Magick Brother & Mystic Syster, Matching Mole, Monomyth, Paternoster, Pell Mell, PFM, Porcupine Tree, Psychotic Waltz, Revival, Saviour Machine, String Driven Thing, Time, Trettioariga Kriget, Wobbler, Ache, Alphataurus, Ananta, Anathema, Aphrodite’s Child, Aquila, Ayreon, Barclay James Harvest, Beardfish, Black Sabbath, Blood Sweat & Tears, Bodkin, Bruford, Burnin Red Ivanhoe, Camel, Caravan, Carmen, Circus 2000, Colosseum, Comus, Cressida, Curved Air, Dark, David Bowie, David Gilmour, Deep Purple, Dire Straits, Dream Theater, East Of Eden, Ekseption, Eloy, Far East Family Band, Far Out, FEM Prog Band, The Flock, The Flower Kings, Focus, Fresh Maggots, Full Moon, Gandalf, The Gathering, Gentle Giant, Glass Harp, Golden Earring, Gravy Train, Grobschnitt, The Gun, Haken, Hawkwind, Ian Anderson, Illusion, In The Name, Iron Butterfly, It’s A Beautfiul Day, Jade Warrior, Jefferson Starship, Jody Grind, John Arch, Julian Jay Savarin, Kaipa, Led Zeppelin, Magnum, Man, Manfred Mann’s Earth Band, Marillion, The Mars Volta, Marsupilami, The Master’s Apprentices, Mastodon, Mecki Mark Men, Mercury Rev, Messenger, Michael Cassidy, Millenium, The Moody Blues, Museo Rosenbach, Myrath, Mystery, Navigator, Nektar, Novalis, Opeth, Pallas, Panic Room, Pavlov’s Dog, Pinkroom, Procol Harum, Protest The Hero, Radio Moscow, Rare Bird, Raw Material, Renaissance, Return To Forever, Rick Wakeman, Riverside, Roine Stolt, Royal Hunt, Rush, Saga, The Samurai Of Prog, Santana, Savoy Brown, SBB, Second Sign, Sigur Rós, Skin Alley, Sky, Sleeping Pulse, Soft Machine, Solaris, Spirogyra, Spring, Steamhammer, Steve Hillage, Strawberry Path, Supertramp, Tamam Shud, The Tangent, Tim Bowness, Time Machine, Titanic, Tonton Macoute, Traffic, Transatlantic, Twenty Sixty Six And Then, Uriah Heep, Vanden Plas, Vanilla Fudge, Warm Dust, The Watch, The Way We Live, Wishbone Ash

2020. dec. 29. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Én is hallgatók elég aktívan, bár nem csak progresszív rock-t hanem progresszív metalt is de alapvetően a két műfaj elég hasonló, az utóbbi csak bővült a heavy metal egyes elemeivel.

Ha már 70s akkor King Crimson, Yes, Rush ugrik be hirtelen, illetve a jelentősebb Pink Floyd albumok.

Bár hozzáteszem nem ez a kedvenc korszakom a prog zenében de azért van néhány gyöngyszem mint a Close To Edge, Moving Pictures, meg a King Crimson első albumai melyek elég jelentőséggel bírnak.

Inkább az újabbak szeretem mint a Dream Theater, Tool, korai Metallica(hát azért ők is bőven benne vannak ebben a műfajban), Queensryche, Opeth, Riverside, Voivod, Vektor stb.

Mivel alapvetően én a Nu-Metallal kezdtem így nem ért olyan nagy meglepetés a régi prog rock bandák köréből, kevés újat tudtak mutatni és hiányoztak a modernebb zenei eszközök is, ezért nem is feltétlen releváns a válaszom sem.

Nyilván az összetettség némileg kompenzálni tudja ezt, de nem minden esetben.


Pszichedelikus közül Porcupine Tree, korai Deep Purple, Buckethead.

Utóbbi persze játszik prog rock-t is.

2020. dec. 29. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Hány évesek vagytok? Azt vettem észre, hogy fiatalok nem igazán hallgatnak már ilyen zenéket. :(
2020. dec. 29. 17:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!