Milyen lantot ajánlanátok otthoni használatra, önképzéses módszerhez?
Tekintve a lantok árát nem szeretnék félrenyúlni a vásárlással.
Nincs túl nagy kezem, ezért nem hiszem, hogy 200 kórusos lant jó lenne hozzám, de egy sima 8 húros meg nem tudom, hogy mennyire multifunkcionális. Elsősorban reneszánsz és barokk zenék játszására, de modern darabokra is szívesen használnám.
Mit ajánlanátok? Én nem értek hozzá annyira, leírást sem nagyon találtam róluk.
Előre is köszönöm!
8 húros, azaz nyolc kórusos. 7x2+1 bírja van. Bőven elég kezdésnek.
Óvatosan kell, mert a gyári hangszerek hangja nem az igazi, kezdetnek jó lehet, de csak ha nem akarsz mindenáron szerepelni vele.
Gyakorolni jó lehet. Nekem most épp 7 kórusos van, egyelőre elég.
A lant nagyon kényes dolog. Nem akarok sem észt osztani, sem semmi, de abszolút semmi köze a gitárhoz. Sem a pengetés technika, sem a húrozás, hangolás nem egyezik. Plusz ugye a húrpáros megoldás.
A Thomannál érdemes körülnézni, esetleg ha van éppen, akkor a MusicMall-on (a keszthelyi DuoHangszerbolt webshopja) és az EarlyMusic-on.
Ha pedig igazán jót akarsz, akkor csináltatsz. Bárdi Szabolcsot, Romanek Tihamért tudnám ajánlani. Szabolcs hangszerei közül többet próbáltam, egy arciliutot aktívan használtam is. Illetve most egy Lőrinczi György lant van nálam kölcsön. Az csak 7 kórusos, de egyelőre bőven elég.
Egyébként önképzés módszerrel hogyan tanulnál? - nagyon érdekel, hogyan, miből, stb
Köszönöm a választ! Elég korrektül hangzik. Utánuk járok majd.
Youtubeon van egy rakás videó, mellesleg tanulgattam hangszeren úgy is, hogy csak játszok rajta, ellesek néhány technikát másoktól, hallom, hogy ha sikerül ugyan azt megvalósítanom. Sőt, próbálok saját formákat is. Feszegetem a hangszer felhasználhatósági lehetőségeit. Szóval magamtól próbálok rájönni, hogy hogy jó, és hogy lehet játszani. Elvégre egyszer már valaki más is kitalálta, aki először megalkotta azt.
Persze igen, meg van az esélye, hogy rossz szokások megrögződnek, de amikor még az első hangszeremen tanultam (furulya) akkor is volt rossz szokásom benne, amit a tanár sem tudott kinevelni, viszont évekkel később, amikor már nem tanultam, elővettem és tökéletesen tudtam rajta játszani (mármint a berögzött rossz szokás nélkül).
Persze sose leszek olyan jó, mint ha tanulnék egy tanártól, de nekem nem is olyan fontos. De ha lesz időm, meg a környéken tanár, akkor az se lehetetlen, hogy beiratkozok.
Remélem, működni fog a netről lenézés. :)
Nekem tanárom van, még úgy is nehéz a helyes technika.
Viszont: fontos tudni, hogy jelenleg állami, hivatalos formában Magyarországon nincs lant oktatás. (Sajnos)
Egyedüli lehetőségek a kurzusok egyelőre. (Keszthely, Szentendre, Csíkszereda általában, ahol szokott lenni kurzus) Illetve Kónya István metodika könyve. - de ugye ebben is szakértő segítsége nélkül benne van a rossz értelmezés, berögződés.
Hát akkor ez kicsit megnehezíti a dolgot. 😬🙄
Köszönöm a választ!
Érzékeny, csodálatos hangszer :)
Amellett, hogy tanulom, játszom rajta, órákig tudnék beszélni róla.
Igen, sajnos államilag nincs, pedig közel két évtizede tervben van, de eddig valahogy nem jött össze sajnos.
Ha valakit a története, fejlődése, esetleg a magyarországi életútja érdekel a lantféléknek, akkor Kónya István: Lantkönyv Zöld borítós, színes nyomtatott izgalmas könyv, ami a reneszánsz lant mellett a többi társhangszert, az európai és világhírű lantosokat, a magyar vonatkozásokat, magyar lantosokat, és hangszer fejlődését is bemutatja.
Még egy pár kérdés:
Az nem baj, ha nylon húros? Csak mert nem láttam sehol fémhúrosat. Nem tudom, hogy ez mennyire befolyásolja a hangját. Később ki lehet cseréltetni fémhúrokra?
Előre is köszönöm!
O-ó!
Dehogy baj, sőt! Fém húros lant nem igazán van. Egyébként régen bél húrok voltak a lantokon, meg egy darabig a gitárokon is. (kis történelmi érdekesség: az első nylon húrt Andrés Segovia kísérletezte ki Albert Augustine-nal)
Na, de visszatérve a lant és a fém húr kapcsolatához. Nem, nem lehet kicserélni. Több dolog miatt is. Egyrészt sem a tört fej rögzítése nem alkalmas arra, hogy elbírjon ennyi feszítést. A nylon/carbon húronként kb 2-4 kg, a fém ennek többszöröse lenne. Viszonyítás képpen: az átlagos klasszikus gitár nylon húrok darabonként kb 6-8 kiló feszítéssel bírnak. Ez kb szám, lehet ennél kevesebb, de pl a carbon húrok között van, ami már 10 körül van /db.
A másik, hogy amiért a klasszikus gitáron sem bírná el a húrláb, a lanton még kevésbé. A fedlap a gitáron is képes törni, a lant fedlapja pedig akár kevesebb, mint fele olyan vastag tud lenni, mint a gitáron. Egy profi hangszeren az 1 mm-nél is vékonyabb fedlapot jelent akár. A Thomann-os lantok azért vastagabbak.
Illetve a fém húros gitárok nyaka általában meg van erősítve egy nyakfeszítő pálcával, ami egy 42-46. mm széles nyeregnél még tök szuperül működik, de a lantok ennél sokkal szélesebb fogólapúak, sztem ilyen elven kettő pálca is kéne bele a szélessége miatt.
Úgyhogy röviden: fém húrt még véletlenül se! Mert az egy nagyon drága baleset lenne. Meg egy halom aprófa.
Még egy kérdés: miért akarnál fém húrokat a lantra?
Ha már nagyon fém húros: akkor koboz. A szászrégeni kobzák vannak olyan masszívak, hogy bírják a fém húrt. Nincs bund, többségében akkordikus játékra használják, és pengetővel. Ujjal mondjuk nem is nagyon lehetne.
Köszönöm a válaszokat!
Nem ragaszkodok a fémhez, csak valahogy nekem berögződött, hogy a fémnek szebb hangja van, mint a nylonnak. 😅
De akkor ezen nem fogok agyalni.
Bélhúrokat milyen drága beszerezni?
Jó na ez már annyira nem fontos, nem hiszem, hogy valaha is be akarok ruházni bélhúrokba.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!