Mi értelme szép lányokat szó szerint csak a szépségük miatt TV-ben képernyőre tenni, ha amúgy semmi más szerepük nincs?
Mostanában a TV2-őn láttam rá több példát is, de lehet, hogy máshol is van ilyen. Az RTL-ből is simán kinézném, az is kereskedelmi csatorna, hasonló profillal. Egészen pontosan a Szerencsekerékre és a Zsákbamacskára gondolok. A Szerencsekerékben Sydney van den Bosch, a Zsákbamacskában Pap Dorci. Szó szerint csak azért vannak ott, mert kecses és vékony a testük, meg szép a mosolyuk, meg a hajuk stb. Utóbbi esetben ez még csak nem is titkolt, mivel a műsorvezetők (Pápai Joci és Majka) többször tettek erotikus vagy nemiséggel eléggé átitatott akár ironikus, akár konkrét megjegyzéseket Dorci külsőjére (sőt, Dorcicának hívják szinte végig).
Nem akarok álszent lenni, meg nem is akarom játszani az aszexuális, aromantikus, nem tudom én mit. Tisztában vagyok vele, hogy sok fiút, meg férfit tud ez odacsalni a kijelzők elé 12 éves kisfiútól az aggastyánig. De akkor már miért nem teszik be műsorvezetőnek őket vagy miért nem adnak nekik fontosabb feladatot? Én amúgy tökre el tudnám őket képzelni akár műsorvezetőkként is. Sydney például sokáig influenszerkedett előtte és a kiállása is megvan hozzá. Pap Dorciról ilyen szempontból nem tudok sokat, de őt is el tudnám képzelni ilyen szerepben. Természetessen ennek is része a külső, de nem csak az a fontos. Alapesetben nekik meg sem kellene szólalniuk, csak bájosan mosolyogniuk kellene a kamerába... Mi értelme pusztán emiatt odatenni őket? Nem iszonyatosan megalázó ez ezeknek a lányoknak? Gyakorlatilag nem modellkedés, nem az a feladatuk, hogy ruhákat mutassanak be. Nem is műsorvezetés, alapjáraton nem is kellene megszólalniuk, nem tesznek túl sokat hozzá a műsorhoz. Szó szerint csak a a látszatért, a díszletért vannak ott, mintha valami tárgyak lennének... Mintha lelkük, meg szellemük nem is lenne, csak programozott lánybabák lennének. Mintha tényleg csak azoknak a kisfiúk, meg bácsik, meg magányos incelek kedvéért tennék csak oda.
Hogy elejét vegyem a kérdéseknek: nem, nem vagyok egy rózsaszín, tűzpiros és türkiz színű szivárványos hajjal és eléggé nagy túlsúllyal ordibáló femináci. Magam is fiú vagyok és a lányokat szeretem minden szempontból. Nem ellenzem, hogy szép/helyes emberek szerepeljenek a kijelzőkön, de az egy kicsit gusztustalan szerintem, ha valakinek csak ennyi a feladata... Szintén nem akarok beleugatni az említett hölgyek életébe, ha nekik ez teljesen rendben van és ezért a szerepért lelkesedtek, akkor nekem is rendben van.
Mit gondoltok?
A média általánosságban is, de a tévék különösen komoly tudományos munkát (felmérések, kutatások, teszt közönségek, folyamatos nézettség mérés, stb) fektetnek bele, hogy kitapasztalják, mi mennyire működik és hogyan tudják még eredményesebben végezni a munkájukat.
Persze az ilyen külföldről átvett műsoroknál a kutató munka zömét nem Magyarországon végzik, legalábbis nem itt kezdik, hanem külföldön, sokkal nagyobb népességű országokban, jóval nagyobb teszt közönségeken, amiket aztán itthon már inkább kontroll csoportozni kell, hogy ugyanazok a mechanizmusok működnek-e, vagy ha eltérnek valamiben, akkor mennyire más a helyi gondolkodás, viselkedés, kulturális és egyéb tényezők.
Általános média alapelv, hogy nő, gyerek és állat bármit elad és bárminek megnöveli a nézettségét.
Viszont sok féle egyéb sztereotípia is él az emberek fejében, amik egyszerűen hatnak rájuk még akkor is, ha ők maguk fel sem fogják. Például esélyes, hogy a bölcs apa figura képe miatt elfogadhatóbb, élvezhetőbb a közönség számára, ha férfi vezeti a műsort és nem egy nő.
Nyilván ahány ember, annyi féle háttérrel és megközelítéssel állnak a dolgokhoz. Biztos van, aki szívesen, vagy akár szívesebben is néznének műsort vezető, értelmes nőket. Talán még az sem zavarna sokakat, ha nem a külsejük, hanem az eszük miatt állítanák őket oda. Viszont egészen biztos vagyok benne, hogy a tévék ezt nagyon alaposan lekutatták és nem csak hasra ütés alapján csinálták így vagy úgy.
Valószínűleg elég sok kutatás igazolta a készítőknek, hogy mennyivel hoz nagyobb nézettséget, ha férfi vezeti a műsort és nő forgatja a betűket (amiket ma már forgatni sem kell, mert a régi szerencsekerék díszlettel ellentétben már régóta csak egy képernyő van mögöttük.
A Szerencsekerék 1993. január 2. óta megy Magyarországon (néhány éves szünetekkel) és pont az első betűforgató lányától származik a válasz az összes ilyen "de miért vállalják" kérdésre: Prokopp Dórát onnan ismerte meg az ország, hogy ő forgatta a betűket, aztán a korai sampon reklámok egyikében kezdett szerepelni. Amikor megkérdezték róla, hogy mégis miért vállalt ilyen megkérdőjelezhető szerepet a tévében - na nem a betű forgatást, hanem a reklámot, akkor elmondta az azóta legendássá vált választ: "Van az a pénz, amiért bárkinek korpásodik a haja."
Egyébként a Wikipédia szerint Szulák Andrea is vezette egy időben a Szerencsekereket, de nem tudom, hogy mennyi ideig és milyen nézettséggel. Pedig igazán érdekes információ lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!