Csak engem zavart ez nagyon a Szent Johanna Gimiben?
Alapból nem tartom rossz könyvnek az SzJG-t, sőt elég szórakoztató, viszont van itt egy dolog, amin képtelen vagyok túltenni magam: nincs cselekménye. Mindig feldobnak egy témát, tart néhány oldalt, aztán jön egy újabb téma, és így tovább. Egyetlen probléma sincs, ami végigkíséri a szereplőket egy egész könyvön keresztül. Esetleg a főszereplő lány plátói szerelme, de az a probléma is csak áll egyhelyben, nem tart sehová. Nincs tetőpont a könyvben, sem semmi ilyesmi.
Szerintem mérföldekkel jobb lett volna a könyv, ha a főszereplő mindennapi életének bemutatásán kívül történt volna valami érdemleges is benne.
Csak engem zavart rettenetesen a cselekmény hiánya?
Azért vannak olyan naplóregények is, amikben találni cselekményt. Engem is zavart, bár túltettem magam rajta, hogy valami első próbálkozás. Nem, nem olvastam, csak az első részt, nem vágytam a többire.
Ami viszont sokkal zavaróbb, hogy a karakterek egysíkúak, Reni olyan unalmas, hogy másik ilyen nincs a földön.
- olyan nincs, hogy valakinek minden könyv tetszik, amit olvas, mindegy, hogy kötelező vagy ponyvairodalom, mint Reninek
- ez egy elit gimnázium, mégis majdnem mindenki bukásra áll és még büszke is rá. Tessék mondani?
#5: Teljes mértékben egyetértek veled.
Reni, mint karakter, úgy selejt ahogy van. Semmi karakterfejlődése nincs, végig ugyanaz a nyafogós kiscsaj marad. A túlérzékenységéből még előnyt is lehetett volna kovácsolni, ha bepillantást nyerhettünk volna egy depressziós lány életébe, de Reninek semmi komoly problémája nem volt, egyszerűen csak lételeme volt a nyafogás.
Az meg végképp idegesítő, hogy még ízlése sincs. Mindig könyvet olvas, de mindegyikről csak annyit ír, hogy "nagyon jó", nincs további véleménye, ráadásul még egy nyamvadt kedvencet sem tud választani.
A többi karakter is inkább 2-dimenziós kartonpapír-figurákra emlékeztet, mindenkinek adtak 2-3 tulajdonságot, de sem háttérsztorijuk, sem személyes problémáik nincsenek, amik valósághűvé tennék őket. A karakterfejlődés teljes hiánya itt is felfedezhető. Én az első 4 könyvet olvastam, és állítom, hogy a karakterek végig ugyanolyanok maradtak, ami azért is irreális, mert az ember rengeteget változik tizenéves kora alatt, és ezalatt nem csak arra gondolok, hogy más lesz a kedvenc énekese és hasonlók.
Reni szülei pedig röhejesek és minden szempontból alkalmatlanok a gyereknevelésre. A szófogadó, könyvmoly, éltanuló lányukhoz úgy állnak hozzá, mintha egy kezelhetetlen delikvens lenne, problémákat generálnak saját maguknak, és idióta módon korlátozzák Renit, hogy még véletlenül se legyen esélye életképesebbé válni.
Összességében a könyvnek minden téren sok hibája van, de legalább olvasható, mert néhányan a fent említett 2D-s karakterek közül szórakoztatók is tudtak lenni. Kedvelem az írónő humorát.
Én azért emeltem ki pont a cselekmény hiányát a kérdésemben, mert a karakterek kidolgozatlansága és a logikátlanságok ("Hogy lehet, hogy egy elit iskola tele van olyan diákokkal, akiknek az IQ-ja a 70-et sem üti meg, és magasról tesznek a tanulásra illetve az iskolai szabályokra?") sok embernek szúrják a szemét, viszont szerintem a konkrét cselekmény hiánya is elég nagy hiba, mert sehová sem halad a történet.
Az is elég lett volna, ha Reni végül kibújt volna a csigaházából és tett is volna valamit annak érdekében, hogy beleszeressen az iskola ügyeletes Casanovája. Ezt nevezik karakterfejlődésnek, de semmi ilyesmi nem történt. Konkrétan a szájába repült a sültgalamb. Teljesen logikátlan végkifejlet, és nem azért, mert a szívtipró pont a szürke kisegeret választotta, hanem mert a szürke kisegér végül a kisujja megmozdítása nélkül kapta meg azt, amit akart.
Szerintem az SzJG elsősorban három dolog miatt vonzó a kistinik számára. 1: gazdag emberekről szól, 2: a főszereplő csajnak olyannyira nincs személyisége, hogy bárki képes azonosulni vele, 3: a főszereplő elvileg férfi olyan jól néz ki, hogy te soha az életben nem fogsz olyat látni a valóságban. Ez a három dolog, ami a sikeresség lételeme a 11-15 évesek körében. Körülbelül mint a Szürke 50 árnyalatában, aminek szintén nincs semmilyen története, de sokak számára hatalmas vonzereje van, mert a karakterek luxusban élnek, a főszereplő nő 1000-szer kihangsúlyozza, hogy milyen eszméletlenül jól néz ki a pasija, és mert ez a két lábon járó Mr. Tökéletesség érthetetlen okokból pont a jelentéktelen főszereplő nőért van oda meg vissza. Mondjuk az a könyv ráadásként még unalmas is, az SzJG-ben meg legalább vannak jó poénok.
Ötödik voltam. Kiégészíteném, hogy az sem mindegy, hány éves vagy, amikor olvasod. Én harmincas létemre imádom a kamaszoknak írt könyveket, ezért ha van rá módom, minél többet elolvasok. Így azért elég sokat olvastam már, jobbakat és rosszabbakat is mindenféle műfajból.
Ha mondjuk hatodikos korodban olvasod a SzJG-t, teljesen más élményt kapsz, mintha már végeztél az iskolában, és dolgozó ember vagy, ráadásul túl vagy minimum ezer másik regényen. Bevallom, hogy nekem ez huszonnyolc éves koromban nem tetszett, de tizenkét évesen szerintem bejött volna. Akkoriban még nem volt fontos a karakterfejlődés, olyanokat kerestem, ahol a szereplők közel egyidősek voltak velem. (Például ezért volt jó, hogy a Harry Pottert is annyi idősen olvastam, mint Harry a harmadik részben.)
Szóval tény, hogy a SzJG szórakozató, de csak egy bizonyos célközönségnek. Magamból kiindulva tizenhat avhy tizenhét éves koromban már nem igazán kötött vola le, mert akkoriban a high fantasy, sci-fi, horror korszakomat éltem.
Mivel nem olvastam az egész sorozatot, csak az elsőt, az a véleményem, hogy ilyet én is tudnék írni, ha összegyűjteném a legmaradandóbb középiskolai emlékeimet. Talán még nagyon változtatni sem kéne, az iskolai történetek népszerűek, és egyházi gimnáziumról amúgy sem írtak még tiniregényt ilyen stílusban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!