Ha egy nem tökéletesen digitalizált, "másodkézből való" ebook-ot, annak minden hibájával elolvasok, akkor állíthatom magamról, hogy azt a könyvet (ami eredeti papír és eredeti digitális alakban is létezik) én elolvastam?
Aki találkozott már "másodkézből való" ebook-al az tudhatja, hogy gyakran hiányoznak írásjelek, ékezetek, esetleg teljes szavak vagy szótöredékek. De a tördeléssel is lehetnek gondok.
Velem többször előfordult, hogy saját (és feltehetőleg az általános) logikám mentén kellett ki találnom, hogy milyen szó akart ott állni, mert vagy egyszerűen hiányzott, vagy a tördelés el tüntette valahová, vagy csak betűk összessége volt.
Nos a lényeg, hogy vajon így is teljes értékű könyvről beszélhetünk, és minden lelkiismeret-furdalás nélkül állítható, hogy az a könyv bizony el lett olvasva.
Lehet, hogy csak nekem számít, hogy egy könyvet teljesen olyan formában olvassak el, ahogy azt az író megalkotta, de hát a mai világban ez nem is annyira egyszerű sokszor.
Mi a véleményetek?
Szerintem mondhatod.
Néha a különböző kiadások közt is vannak ekkora eltérések.
Az igaz, hogy másik kiadásnál, főleg ha egy újabb fordítást is készítenek hozzá, akkor már különbözik az azt megelőzőtől.
Azonban még ebben az esetben is teljes könyvről beszélhetünk.
De ha szavak hiányoznak, az nekem olyan érzés, mintha nem volna egész a könyv.
Mondjuk hagyományos könyvből is hiányozhatnak szak, mondatok rongálódás miatt. Ott is kimondható, hogy nem a teljes könyvet olvastam el.
Reméltem, hogy mások is így gondolják.
Csak sajnos ahány ebook, annyi formátum, tördelés, oldalszám, ami megnöveli a hiba lehetőségeket is.
Igazság szerint ha tehetném (anyagilag), ami könyvet el akarnék olvasni azt megvenném, vagy elkezdeném ebookban és ha tetszik megvenném eredetiben.
Csak ha az a ha ott nem volna.
Ha tartalmilag nem változtatták meg, akkor az eredeti könyvet olvastad. A hibákat magadban tudod korrigálni. Ha hiányzik egy-egy szó, valószínűleg észreveszed, mert vagy fogalmilag kívánkozik oda, vagy így a szövegkörnyezetnek ellentmond az adott mondat. Ha meg nem veszed észre, akkor valószínűleg nem is volt olyan jelentős. Ha meg olyannyira hiányos, hogy nem tudod értelmezni, akkor nem is fogsz vesződni vele, hogy végigolvasd, így ez esetben nem olvastad, csak egy részét.
Az olvasás önmagában nem jelenti azt, hogy az adott szöveg minden mondanivalóját befogadtad és megértetted. Vannak írók, akik annyira töményen fogalmaznak, hogy többszöri olvasás kell ahhoz, hogy felfedezz az írásukban újabb rejtett üzeneteket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!