Ti erről a könyvtári praktikáról/reklámfogásról mit gondoltok? Pozitív vagy negatív dolognak tartjátok?
Vidéki nagy könyvtárról van szó, a vidékiek közül az egyik legnagyobb.
Néhány éve kitalálták, hogy a fiatalokat érdeklő könyveket külön helyre gyűjtik, és még ki is tettek egy "Kamaszsarok" feliratot erre a részlegre.
Az alapötlet nem is lenne rossz, csakhogy az, hogy mi számít "kamaszkönyvnek" az szerintem vérlázítóan lett megválogatva! Gyakorlatilag fogták az összes tinirománc/urbanfantasy/fantasy és sci-fi könyvet és behajították ide. Most komolyan Frank Herbert, Asimov és Ian M Banks könyvei egy sarokban a Twilighttal, Végzet ereklyéivel meg a Párválasztó könyvekkel?
Ez szerintem eléggé sértő és tovább erősíti azt a sztereotípiát, hogy a sci-fi, meg a fantasy valami olyan, amit ki lehet nőni, és utána majd lehet olvasni "igazi" irodalmat a könyvtár más részein.
Az igazi bajom igazából az, hogy én harmincas fazon úgy lopózom be oda kihozni egy Arthur C. Clarke könyvet mintha mint valami prédára leselkedő ragadozó, külön lesem, hogy mikor nincs bent féltucat 12-14 éves lány, aki éppen urban fantasyt válogat, őszinte leszek szerintem azzal, hogy ezeket a könyveket kiveszik a többi szépirodalmi könyv közül egyrészt indirekt módon leminősítik őket, és kissé infantilisnak nézik a fölnőtt olvasóikat is, akit ilyen érdekelne. Persze lehet, hogy csak én vagyok túl érzékeny, de mégis mi a francnak ez? A könyvtár szempontjából megértem, hogy remélik, a fiatal olvasó talál magának mást és, akkor továbbra is tag marad, de nem ártana gondolni arra is, hogy pont nekik lenne szerepük abban, hog ne legyen a fantasy meg a sci-fi örökre afféle értéktelen mesekönyvnek tartva sok irodalmár szemében.
Vihar a biliben. Szerintem alaposan túlreagálod a semmit.
Én például nem egy tinit ismerek, aki olvasta már az Alapítványt. Nyilván kevesebben vannak, mint a Twilight-fanok, de ettől még elég sok tinit érdekel a sci-fi meg a fantasy.
Az pedig, hogy ettől azonos szintre emelik Asimovot a Twilighttal, mindössze a te tévképzeted. Itt pusztán egy életkori réteget próbáltak megcélozni, és mint olyan, nyilván rendkívül inhomogén az érdeklődési körül.
"erősíti azt a sztereotípiát, hogy a sci-fi, meg a fantasy valami olyan, amit ki lehet nőni"
Ezt megint csak te gondolod bele a nagy semmibe. Aki szereti a sci-fit (vagy megszereti tini korában), az nem fogja azért 18 évesen megutálni, csak mert erről a polcról kell levenni, és nem amarról.
Ez ebben a körítésben tényleg elég necces. Viszont olyan szempontból meg sztem tök jó, hogy aki kamaszként fogékony a fantasy/sci-fi iránt, az esetleg elolvas fajsúlyosabb könyveket is, és picit át lehet szoktatni őket a minőségre és a szépirodalomra. Ez ebben a körítésben inkább könyvesboltban működne sztem, ahol több könyv van ugyanabból a műből, és mondjuk a kamaszsarokhoz is lehet rakni meg a felnőtt irodalomhoz is.
Az amúgy tényleg gáz, ahogy sok magyartanár, irodalmár, könyvtáros viszonyul minden olyan műfajhoz, ami el van rugaszkodva a valóságtól. Nekünk is ilyen volt a magyartanárunk, aki minden olyat élből elutasított és fikázott, amiben volt bármi mágikus vagy misztikus elem. A Harry Potter szar. Egy oldalt nem olvasott belőle, de szar... hú, de felidegesített.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!