Ajánlanátok olyan könyvet, aminek egy Asperger-szindrómás vagy autista a főszereplője, vagy egy fontosabb szereplő?
Donna Williams – könyvek Williamsról csak felnőttként állapították meg, hogy enyhén autista. Első könyvében arról mesél, hogyan éli meg azt, hogy más, mint a többi ember. Művében megszólaltat más autistákat is, és elmeséli az ő személyes történetüket, illetve tanácsokat ad, gyakorlati technikákat ajánl. Az autizmus – Egyes szám első személyben című könyvet még két másik követte a témában, az Eszmélés és a Léttelenül.
Naoki Higashida – könyvek Naoki Higashida az autizmus egyik súlyos formájában szenved. Tizenhárom éves korában készült a könyve, Hát ezért ugrálok – Egy fiú hangja az autizmus csöndjéből címmel. Naoki megtanult kartonbillentyűzet segítségével, a betűkre mutogatva kommunikálni. Mondanivalója pedig kivételes betekintést nyújt az autisták gondolkodásmódjába, magyarázatot ad a kívülállók számára időnként meghökkentőnek tűnő viselkedésére. Segítségével megérthetjük, vagy legalább beleláthatunk abba, mit értelmeznek másként, mint a többségi társadalom tagjai. Naoki hat éve fejezte be iskoláit, azóta is blogot ír, és előadásokat tart szerte Japánban. Higashida az első után még 19 könyvet írt, de ezek jó része csak japánul érhető el.
Carly Fleischmann – könyv, közösségi média Nem lehet kihagyni a sorból Arthur Fleischmann – Carly Fleischmann: Carly hangja című könyvét sem, mely egy olyan súlyos autista kislány életéről mesél, aki beszélni sem tud. A lányról 11 éves koráig azt gondolta a környezete, hogy nem érti az őt körülvevő világot, de aztán elkezdett számítógéppel kommunikálni. Az artikulátlanul kiabáló, kényszercselekvő gyerekről kiderült, hogy értelmileg ép, szülei pedig pénzt és időt nem kímélve próbálják fejleszteni. Fleischmann története egyáltalán nem rózsaszínű, habos tündérmese. A szerző például kifejezetten dühös az anyjára, akit szinte ignorál életéből. A lány aktívan használja a közösségi médiát, fönt van a Facebookon, YouTube-videókat készít, és számos előadást tart számítógép segítségével az autizmusról.
Graeme Simsion
A Rosie projekt
Mark Haddon: A kutya különös esete az éjszakában
Margaret Atwood: Guvat és Gazella
Jonathan Safran Foer: Rém hangosan és irtó közel
Clare Sainsbury: Marslakó a játszótéren
Tony Attwood: Különös gyerek
Balázs Anna: Autista a testvérem
Olga Bogdashina: Valódi színek
Cristopher Stevens-Nicola Stevens: GEy kisfiú
Jodie Picoult: Házirend
Melina Bös: Gyereklélek
R.O. Daria: Dása Naplója
Axel Brauns: Cifraárnyak és denevérek
Villámlik meszziről
Van még egy, amit a többiek nem írtak: John Elder Robison- Nézz a szemembe.
Ő asperger-szindrómás, és az életéről ír.
Én olvastam már a Cifraárnyak és denevéreket, és a Rosie-projectet is. Nagyon tetszettek, ezek a kedvenc könyveim. Az utóbbinak a Rosie update a fojtatása, azt sem írták, az is nagyon jó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!