Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Candide-dal kapcsolatban...

Candide-dal kapcsolatban lenne pár kérdésem, ti hogyan válaszolnátok rájuk?

Figyelt kérdés

Erre a három kérdésre kellene még válaszolni


1. Az ember vagy a nyugtalanság örökös kínjaira született, vagy pedig az unalom letargiájára - candide egyetért ezzel? (kíváncsiságból, ti egyetértetek vele?)

2. Az élet értelmeit vajon meglelik a mű végére?

3. A szereplők belső változása a regény folyamán


nagyon köszönöm előre is a segítséget



2016. okt. 15. 10:16
 1/1 anonim ***** válasza:

Hát régen olvastam, ezt azért leszögezem... még az is lehet, hogy egyszer újra kézbe kapom.


1. Először "nem" (a világon minden király, sirály, tubifex!); aztán "igen" (milyen hülyeség ez az optimizmus, Pangloss mester, hát noooormális?); utána megint "nem" (kis kapálás a kertben elűz minden gondot [kár, hogy már csak a panel-albérlet jutott]).

Candide kis naiv lélek, csak a perverz majmoknak árt, de azért levonja a tanulságot, mondhatni egészségesen szkeptikus. Hogy én egyet értek-e? Ha a nyugtalanságot izgalomra változtatjuk, az unalmas letargiát pedig belső békére, akkor nem értek vele egyet. Azt meg lehet csinálni, a kettő harmóniában való tartásával. Csak éberség kell hozzá, hogy ha benne vagy a slamasztikában, vedd észre, hogy benne vagy a slamasztikában. A könyv megoldása végül is ennek egy lehetséges eszköze, leszámítva, hogy közben nem kellene a tudatlanságba visszazuhanni (úgy még a leibnizi filozófia is el-eldöcög). Ja, és ne felejtsük el a munka gyümölcsét élvezni - mert ne már, hogy azt a cégigazgató elvégzi helyettünk. De hát nem az a hülye, aki ezt nem tudja megvalósítani, hanem az a bölcs aki igen. Dumálni én is könnyen tudok róla, de ha valagba kell rúgni magamat már nem olyan őszinte a mosolyom. De azért hiszek benne, ennyi optimizmusom van.


2. Elvileg igen, de a folytatás már olvasható a hivatásos és önjelölt pszichobloggerek oldalain "munkamánia" címszó alatt. A tanulság leszűrése (szerencsésebb esetben) itt is az olvasó dolga.


3/A. Candide az aranykalitkából kizuhanva vacillál, vacillál, aztán rájön, hogy talán mégsem minden úgy jó, ahogy van. Mondjuk egy darabig kitart mellette Pangloss doki tanítása, ha nem placebo-, úgy leibniz-hatásnak is nevezhetnénk, de alapfeltétel a tudatlanság langyos posványában állig való ücsörgés, már egy ha egy lisszaboni földrengés nem lötyögteti. De hát lötyögteti, mind a regényben, mind a valóságban. A végső megoldásról meg már nem szól a fáma, csak annyi hogy Candide meg a többiek rájönnek, dolgozni kell, mert az elűz minden alapproblémát - azért megnézném a tagot harminc év múlva. Egy biztos, a YouTube-on nem Bagdi Bellát hallgat.

3/B. Pangloss doki akkor sem tágít a tézise mellől, ha az egész Univerzum nagy-kegyesen a tudtára adja, hogy tévedésben méltóztat leledzeni. Tetézi, hogy ő maga is az Univerzum része. Meglehet, a tűrőképessége figyelemre méltó; ha nem hazudna, még akár igaza is lehetne.

3/C. Kunigunda leskelődésből, és később a saját tapasztalatai által rájön, hogy a szerelem nem mindig az, aminek hisszük. Ja, meg arra, hogy ha a gályarabságból kivásárolt bratyód egy idióta, semmi gond, mert a gályások pénz-visszafizetési garanciát vállalnak. Nincs sok belső változás, külső már annál inkább.

2016. okt. 15. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!