Miért nincs nekünk magyaroknak saját "Coelho"-nk?
Olyan sok jó magyar írónk van, mi az oka annak hogy nincs egy mind kereskedelmileg egyben művészileg is világhíres írónk?
Jó tudom, van pl. Kertész Imre
De olyan, aki minden korosztály körében népszerű? Kellene ilyen...
Nem Oravecz Nórát szokák "magyar Coleho"-nak hívni? Ezek szerint van. :)
Eleve bármilyen szinten világhíres magyar író tényleg kevés van, ők általában a kortárs szépírók, de a legtöbben "csak Európán belül világhíresek". Németre viszonylag sokat fordítanak, és ha már oda kikerült, általában idehaza is népszerű, tehát kereskedelmileg is elismertek. Kertész (de ő inkább a Nobel miatt), Esterházy, Nádas, Vámos...
Minden korosztály körében népszerű? Sajnos nem, a szépirodalom nem erről szól, nem kommersz termék. Persze a saját kategóriájában mindannyian népszerűek, mondjuk a fiatalabb korosztályok körében nem annyira, mert nem ismertek. Ugyan nem kortárs, és nem világhírű, de pl. Rejtő jutott eszembe, aki a ponyvát művészi szintre emelte, ő kereskedelmileg is elismert, művészileg is, és nagyjából minden korosztály körében a gyermek és fiatal ifjúsági kategóriát leszámítva.
Kortárs, világhírű, kereskedelmileg sikeres szépíró, aki minden korosztályban népszerű azért világszinten sincs olyan rengeteg. (Mit értünk kortárs alatt? Még élő, aktív alkotó?) A piac méretei miatt az angolszász (vagy angolul alkotó) szerzőknek mindig előnye lesz, magyarul nehéz elérni ugyanoda.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!