Fantasy könyvekben ti mit gondoltok a mértékegységekről? (tudom szokatlan kérdés)
Fantasy olvasásánál alapvetésnek vesszük, hogy az egy másik fiktív világban játszódik, ahol nem minden úgy működik, ahogy nálunk, de az író mint egyfajta tolmács lefordítja nekünk az ottani nyelveket, tehát mi olvasó már egy számunkra ismert jelrendszeren, nyelven keresztül fogadjuk be azt.
De gyakran látom, hogy ugyanez már az SI-mértékegységekkel nincs meg, tehát nem mondják azt, hogy óránként 20km-t tettek meg, hanem körülírják a távolságokat. Amivel nekem van egy kis problémám, ugyanis eleve egy másik világ kultúráját, nyelveit, stb teszi számukra fogyaszthatóvá az író, akkor miért idegenkeik átfordítani a mértékegységeket is a mi általunk használtra? Nem lenne sokkal egyszerűbb azt mondani, hogy 30Km mint azt, hogy egynapi járóföld gyalogosan? Oké, ha az adott fantasy világ még nincs azon a szinten, hogy komoly tudása legyen mondjuk geográfiából, akkor valahol megérteném, dehát a legtöbb fantasy középkori ihletésű, és ha belegondolunk, hogy mi a középkorban már milyen komoly földrajzi és matematikai ismeretekkel rendelkeztünk, ahhoz képest a fantasyk ezt a témát szeretik elég hanyagul kezelni.
"30Km mint azt, hogy egynapi járóföld gyalogosan"
Egyszerű oka van. Azt mindenki megérti, hogy egynapi járóföldre van, de a 30 km mint nyers adat sokaknak semmit nem mond. Oké 30 km, de ő ezt nem tudja elképzelni, hogy pontosan mekkora táv.
A 20 km-t tettek meg óránként túl nyers tényadat, ha mindent átfordítanak az olvasó világának nyelvére, elvész az a varázs, amellyel bevon téged az ő világába.
"a legtöbb fantasy középkori ihletésű, és ha belegondolunk, hogy mi a középkorban már milyen komoly földrajzi és matematikai ismeretekkel rendelkeztünk"
Azért ennek nem volt mindenki a birtokában (sőt, valószínűleg csak keveseknek), másképpen számoltak a tudósok, másképpen az utazó kereskedők, megint másképpen a hajósok. A parasztember pedig, aki soha nem járt iskolába, nyilván tapasztalatból tudta, mennyi időt vesz igénybe, míg eljut a szomszéd városba, ha életében egyáltalán elhagyta szülőfaluját. Nem hogy a középkorban, még az 1800-as években sem, ez az oka annak, hogy mondjuk Jókai mai szemmel már unalmasan hosszú tájleírásokat ír, de az ő idejében élt olvasók valószínűleg csak a könyve alapján képzelhették el, hogy például milyen a Duna és rajta hogyan fordul meg egy hajó, ha attól távol laktak.
Csak napjainkban van az, hogy mindenki szereti falni a racionális tudást, a számokat, a tényadatokat. A szépirodalom általában törekszik is rá, hogy kicsit kimozdítson ebből a gondolkodásmódból.
Érdekes érveket hoztatok föl, leginkább a harmadik válaszoló elképzelése, -tehát az, hogy a karakterek sem rendelkeznek elvont fogalmakkal mértékegységekre, ami nekem is eszembejutott már korábban, viszont ez meg ott sántít, hogy nem egyszer a térképészeti ismeretek a fantasykben is igen fejlettek, legalábbis nagyon gyakran hajszálpontos térképekkel rendelkeznek, ami feltételezi, hogy az adott világ tudósai vagy épp mágusai vagy mindegy kik, de ők rendelkeznek elvont fogalmakkal a távolság és úgy általában a mértékegységek mérésére is.
A mi világunkat azért hozom fel példának, mert már az ókorban is volt mértékegységrendszer, ennek szimplán az az oka, hogy arra szükség van egy állam irányításához! Egy király nem adhat ki egy fantasy világban sem aranypénzt, ha nincs egy pénzverde, ahol egységes aranypénzeket -tehát azonos súlyú, formájú, aranytartalmú érméket- gyártanak, ez pedig feltételezi, hogy az aranyművesek ha mást nem is de a tömeg mérését ismerik! Az egy dolog, hogy az SI-rendszer csak a 19. században terjedt el, de régebben is voltak mértékegységek, ezeket pedig ha akarná szerintem az író átválthatná a kedvünkért, ha másba nem is, de angolszász mértékegységbe, már ha amerikai vagy angol.
Bár lehet a magyarázat szimplán annyi, hogy lusták még ezzel is pepecselni, és úgy vannak vele, hogy úgy is a történet a fontos, nem a precizitás, illetve még mindig ott a művészi szabadság.
Azért elég sok helyen használnak a fantasyban angolszász mértékegységeket. Sőt, néha az ilyesfajta tudást (különféle mértékegységek eltérő ismerete) használja a szerző a karakterek műveltségének differenciálására.
Megkoptak az emlékeim, de amit te szeretnél, az, amit Tolkien használt? Ő mérföldezett, mikor a narrátor a megtett távokat ecsetelte, de a szereplők egymásnak x napi járóföld, "ahogy a holló repül", "ahogy a farkas fut" stb.-ben magyarázzák, mennyi van még hátra.
Az ellentettje a Széthullott Birodalom trilógia, ahol a főszereplő E/1-ben narrál, és ugyan művelt (nem is akármennyire), tehát néha használ egzakt mértékegységeket, általában "mentünk a folyó mentén, amíg" stílusban mutatja be a vándorlást. Bár azok a regények is erősen építenek a térképre.
Nem mindig a megtett táv a lényeg, általában fontosabb, hogy meddig tartott az út. Hiszen a szerző az időben tudja mérni a szereplők viszonyát - megkedvelik/megutálják egymást, összecsiszolódnak, stb. Nem azon, hogy hány km-t talpaltak. Távolság inkább akkor jön elő, ha fontos, pl. nagyon lassan/gyorsan haladtak, légvonalbéli távoknál, tényleges objektumok, helyek leírásánál (fél mérföld hosszú erdő, meg ilyenek). Illetve egy jó térkép esetén te magad is le tudod olvasni, hogy 30 km volt az az egynapi járóföld.
Illetve úttalan utakon haladva - egy tisztességes kalandozó banda csak így jár - nem is mindig egyértelmű, mekkora utat tettek meg. Még a narrátornak sem, aki pedig cérnával, térképpel, vonalzóval ki tudná mérni. (Más kérdés, hogy gyakran nem is akarja.) Talán még a Gulliverben (jó, nem fantasy) is van olyan, hogy egynapi járóföld, pedig ott Swift kényszeresen mindent átváltott angolszász mértékegységrendszerbe. Az sem jobb (magyar szemnek pláne), akkor már ezerszer inkább az x-napos utak. (Amúgy kedvelem, meg minden, de ettől hülyét kaptam a végére.)
Amit a kérdés végén megjegyeztél, abban amúgy igazad van, a tudományokat a fantasy a középkori szinthez képest is lazán kezeli. De mivel általában nem tudósok a főbb szereplők, valahol érthető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!