Az iró halála után kihez kerűlnek a könyve szerzői ill. megfilmesitési jogai?
A szerzői jog ugyanolyan, mint bármely más tulajdon, és ugyanúgy öröklik az örökösök (család, vagy a végrendeletben megnevezett személyek).
Ha nincsenek örökösök, a jogot senki nem fogja birtokolni, így nem is terjeszthető, amíg közkinccsé nem válik (70 év az író halála után).
Nem kötheti ki, hogy nem lehet közkincs, én úgy tudom. A szerzői jog lejár.
A Hobbitot ne vedd ide, ott még bőven nem telt le a hetven év, plusz az örökösök (Christopher Tolkien) még mindig pereskednek a stúdióval. Más kérdés, hogy a filmadaptáció adaptáció, nem a könyv szolgai követése. Kiegészíthető, elhagyhatóak bizonyos részek, mivel a film dramaturgiája más. Nem csak Tolkien műveire vonatkozik ez, rengeteg híres filmadaptáció van.
Ha a mű közkincs, bárki ráteheti a kezét. Akár folytatást is írhat hozzá (mint a Holmes-történeteknél is), vagy most készítik a Rejtő-filmet, hasonlóan a közkinccsé válás után, kikerülhet a MEK-re (József Attila művei) stb.
Igen a szerzői jogi védettség az író halála után hetven van olyan ország ahol már ötven évvel megszűnik.
De ez teljesen normális, most el tudod képzelni, hogy hány görög tartaná a markát, hogy ő mondjuk elismert történetíró vagy filozófus, drámaíró leszármazottja? Olyan perek lennének, hogy mondjuk ki Euripidész örököse, hogy csak na!
Egyébként ha szétnézel, rengeteg olyan művel találkozol, ahol ma már szerzői jogi védettséget nem élvező karakterek találkoznak fiktív kitalált karakterekkel. Tudod, hányszor szerepelt már együtt Dracula Frankenstein teremtményével? Fölsorolni is nehéz.
Van ennek árnyoldala is, ez a fajta jogvédettség emberekre sem vonatkozik, lényegében véve Real Life "fancfiction"-ök is vannak szép számmal. Nemrég olvastam egy regényről, amiben Dante a főszereplő és a korabeli Itáliában old meg bűnügyeket (a címét ne kérdezd, nem emlékszem), vagy a "kedvencem": Abraham Lincoln a vámpírvadász, illetve a Büszkeség és Balítélet zombikkal. Ezek létező regények! Már neve is van a műfajnak: "mashup novel".
Szerintem ha egy író (,költő, zeneszerző stb) maradandó értéket alkot, akkor a feldolgozások nem csorbítanak a hírnevén, vagy a mű értékén. :)
Például ha azt mondom, hogy Mr. Darcy, akkor szinte mindenkinek Jane Austen műve ugrik be, nem pedig a több tucatnyi modern tini feldolgozások egyike.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!